DevEnv
2018-12-04 17:42

Ups! Właśnie do ciebie dotarło, że wraz z twoimi zmianami, do serwera powędrowało twoje hasło, zapisane gdzieś w kodzie! Natychmiastowo usuwasz hasło z plików źródłowych, tworzysz nowy commit i ponownie: push. Uff… już po sprawie…

Czy aby na pewno?

#devenv #technicalblog #blog

yarel

Kiedyś zgłaszałem autorom https://github.com/RestComm/R[...]50e7679f089a0994c6907cc23f74f Hasło zmienili, ale czy audytowali swoje prywatne repo to już nie wiem ;-) Z ciekawości zapuściłem google po: site:github.com "sshpass -p" filetype:sh i po przejrzeniu iluś tam stron trafiają się np. https://github.com/europeana/[...]lob/master/deployPublisher.sh

wartek01

A ja bym użył ołówka, czyli zmienił hasło.

Future Processing
2018-11-27 11:32

#technicalblog #blockchain
https://www.future-processing[...]m-using-blockchain-technology

Artykuł przedstawia PoC trwałego nośnika danych, który swobodnie może być wykorzystywany przez różne instytucje. Rozwiązanie oparte jest o technologię blockchain (gdzie przechowywane są informacje o pliku i hash) i smart kontrakt.

Dodatkowo wykorzystano rozproszony systemu plików IPFS, mający na celu przechowywanie oraz możliwość odczytu przetworzonych plików.

DevEnv
2018-11-08 09:05

Cześć, kilku odcinków tutaj nie było, ale wydaje się, że ten temat będzie dla was ciekawy.
Dev:Cast – Nadgodziny w IT. Tak czy nie?

Dotychczasowa praca zawodowa wielokrotnie pokazała nam, że estymacja projektów i dostarczanie ich na czas to element układanki, który często nam nie wychodzi. Zamiast szukać rozwiązań tych problemów posługujemy się dociskaniem projektów w ramach nadgodzin. 🕗 Jakie inne elementy sprawiają, że w realizowanym projekcie jesteśmy zmuszeniu lub chcemy realizować coś więcej kosztem swojego wolnego czasu?

#devenv #devcast #blog #technicalblog #nadgodziny

DevEnv
2018-11-02 09:52

RUST - kiedy warto?

Żyjemy w erze, kiedy nowe języki, frameworki, miodne biblioteki pojawiają się jak grzyby po deszczu. Nauka nowego języka wymaga inwestycji czasu. Jak w kontekście powyższego przedstawia się RUST? Czy i kiedy warto po niego sięgnąć?

#devenv #technicalblog #rust #blog

Patryk27

Ayy - jak na artykuł techniczny, sporo w nim nieścisłości.

Rust jest językiem funkcyjnym

Rust jest językiem wieloparadygmatowym.

kompilator zadba o brak występowania wyścigów.

Nie do końca - Rust zapewnia bezpieczeństwo przed data race, co nie oznacza, że nie można w nim zrobić np. deadlocka (bo można i nie jest to specjalnie trudne).

Jeśli programujesz w językach takich jak C# czy Java, mających wbudowany mechanizm garbage collector (..)

https://words.steveklabnik.co[...]d-the-generational-hypothesis

Struktury nie mogą dziedziczyć po innych strukturach. Nie ma sposobu, aby zdefiniować strukturę, która dziedziczy pola i implementację metod struktury nadrzędnej.

W takim razie w jaki sposób działa Box? :-)

Minusem może być, że język nie wymusza struktury, więc każdy programista może sobie zdefiniować, rozszerzyć cokolwiek potrzebuje w dowolnym miejscu.

Nieprawda: https://doc.rust-lang.org/stable/error-index.html#E0116.

Jest optymalizowany pod kątem architektury, na której działa kompilator.

Nieprawda: Rust (wykorzystujący pod spodem LLVM) jak najbardziej umożliwia cross-compiling, gdzie np. binarka ARM produkowana i optymalizowana jest na hoście x86.

Kompilator podobnie (jak w przypadku ownershipu) nie pozwoli, by aplikacja się skomplikowała, jeśli może dojść do jakichkolwiek negatywnych zjawisk.

Nieprawda: w runtime może dojść np. do deadlocka (liczy się jako negatywne zjawisko, prawda?).

DevEnv

Hej @Patryk27 Dzięki za pomoc ;-) Jak najbardziej masz rację. Niektóre z tych rzeczy to były skróty myślowe, a niektóre to moje zaniedbania lub niewiedza ( czytałem LLVM, ale dzięki tej wskazówce będę mógł pogłębić wiedzie w tym zakresie, a E0116 to moja niewiedza ). Dzięki tobie będę mógł ulepszyć artykuł.

DevEnv
2018-10-19 07:58

Vendor lock-in – Historia pewnych map

Największą naukę wynosimy z popełnionych błędów. To właśnie takie sytuacje mogą w zupełności zmienić postrzeganie wykonywanej przez nas pracy, nauczyć nas czegoś o czym wcześniej nie mieliśmy nawet pojęcia lub lekceważyliśmy konsekwencje.
W tym artykule przytoczę jeden z fuckupów do których, dołożyłem swoje pięć groszy.

#devenv #technicalblog #blog

czysteskarpety

Problem klienta nie zawsze jest problemem firmy produkującej soft, stąd np. "autorskie frameworki" potem tylko kosisz hajs na serwisie, bo nikt tego nie potrafi ogarnąć, a zmiana zbyt czasochłonna/kosztowna ;)

furious programming

ekhm, przecinek w cytacie powinien być przed do których, a nie po. ;)

Future Processing
2018-10-12 11:45

Jeżeli tworzysz nową stronę w popularnym ASP.NET MVC, prędzej czy później będziesz potrzebować asynchronicznego kodu. Oczywistym wyborem jest (a może był?) jQuery. I tu pojawia się problem. Mimo że jQuery jest obszerną biblioteką, nawet najbardziej podstawowe elementy wymagają sporej dawki kodzenia.

"Nasz zespół potrzebował łatwego w użyciu i dobrze udokumentowanego rozwiązania zastępującego jQuery. W końcu, zdecydowaliśmy się na AngularJS, któremu jednak bliżej do podejścia SAP, podczas gdy MVC to zdecydowanie MPA".

Co było dalej i jak udało nam się rozwiązać ten problem? Zajrzyj na nasz #TechnicalBlog ->https://www.future-processing[...]e-application-with-angularjs/

WeiXiao

@jarekr000000: obstawiałem, że byłeś jakoś związany z FP.

Visual Code

@Future Processing: AngularJs, a nie Angular?
Dlaczego używacie ASP.Net MVC, a nie .Net Core?
W ogóle trochę czasu minęło od kiedy zajmowałem się asp.net i teraz programowanie stron internetowych trochę mnie zaczyna nudzić. Jak wrócę do .net to wolałbym pójść w architekturę i łączyć to z systemami automatyki, żeby mieć do tego większą pasję i nie zanudzić się na śmierć. :)

DevEnv
2018-09-25 23:44

Udostępnianie interfejsów programistycznych w formie WebAPI stało się pewnym standardem. Integrujemy ze sobą różne systemy – komunikując je w celu wymiany wymaganych danych. Popularne serwisy udostępniają swoje dane, by programiści mogli wykorzystać potencjał zagregowanych danych.

Jak natomiast podejść do projektowania API, które będzie dostępne dla konsumentów? Na co zwracać uwagę?

#podcast #devcast #devenv #technicalblog #blog

cerrato

To też brzmi ciekawie :)

Future Processing
2018-09-19 09:01

Dziś na naszym #TechnicalBlog prezentujemy nagranie z wystąpienia Jakuba Nabrdalika – gościa specjalnego 28. Spotkania Silesia JUG, które odbyło się w naszej siedzibie.

W wystąpieniu pt. “Keep it clean: hexagonal architecture in practice” Kuba przedstawił architekturę systemu umożliwiającą izolację domeny biznesowej od infrastruktury, poprzez układ pakietów, rozkład odpowiedzialności klas oraz modułów na poziomie konkretnego mikroserwisu. Zaprezentował również bardzo ciekawe i efektywne podejście do testowania czystej logiki aplikacji, bez zanieczyszczenia infrastrukturą. Pokazane zostały przykłady z życia realnego projektu w Javie oraz Groovym.

Zapraszamy do oglądania: https://www.future-processing[...]-in-practice-video-in-polish/