siloam
2017-12-29 20:42

Zmierzch języków skryptowych (Python, Ruby, PHP) i działających w oparciu o VM lub/i JIT (Hack, Java, Erlang) przynajmniej w zastosowaniach Enterprise to już tylko kwestia czasu. Dobiliśmy do technologicznej ściany. Od lat nie zwiększa się prędkość taktowania procesorów. Dokłada się tylko rdzenie, Defaultowa pojemność RAM także pozostaje bez zmian. Python 3 jest nawet wolniejszy od 2. Jedynym rozwiązaniem pozostaje optymalizacja języków ściśle kompilowalnych tak by ułatwić tworzenie kodu - na wzór języków interpretowalnych - przy zachowaniu jak największej optymalizacji jego wykonania. Pierwszym tego sygnałem było pojawienie się języka D, potem przyszedł Golang obecnie karierę robi także Rust. Trend jest jasny. W kolejce czekają inne języki (np. Crystal - kompilowalny prawie Ruby o wydajności bliskiej językowi i kompilatorom C zob. https://github.com/kostya/benchmarks ). To jest przyszłość technologi Enterprise. A nie Elixir, Scala czy Kotlin, które summa summarum wcale nie są szybsze od innych działających na tej samej VM (vide Java) a tylko zwiększają zwięzłość / czytelność zapisu. Poza tym VM niepotrzebnie zajmuje cenne miejsce w pamięci, co przy dużej infrastrukturze i obliczeniach ma niebagatelne znaczenie. #python #crystal #golang #elixir #java

karsa

Nic nie umrze. C nie umrze. C++ nie umrze. JVM nie umrze. Cobol tez nie umarl... nie rozumiem tej fiksacji na temat umierania i "zaorywania" jednych jezykow przez drugie... A w paypalu to tego springa nie umieli uzywac.

siloam

Myślę, że C raczej nie umrze w takich zastosowaniach jak mikroprocesory. Rust posiada wiele ulepszeń w stosunku do C, ale też ma jedną wadę - jest rozbudowany i sami programiści Rusta przyznają, że jego nauka zamuje sporo czasu. C, C++. Java nie umrą szybko chociażby z tego powodu, bo powstało w nich wiele bibliotek i programów, które są ciągle wykorzystywane. Jednak nic nie stoi w miejscu. Być może szybciej umrę niż niektóre języki, ale wiele z nich już dogorywa. Perl, Euphoria, Pascal, Delphi czasy świetności mają już za sobą. COBOL to już (na szczęście) zombie.

Koziołek
2017-08-08 15:43

A teraz przykład slajdziku, na którym omawiamy pojęcia struct, tuple i record, które to pojęcia opisują mniej więcej to samo (jeżeli nie wnikamy w to jak działa to w mechanice poszczególnych języków).


W #c mamy struct:

struct Account{
   int acc_number;
   char *owner_name;
   float balance;
}

W #elixir mamy tuple (można je zagnieżdżać ):

account = {{:acc_number, 0}, {:owner_name, "Jaś"}, {:balance, 12.}}

A w #COBOL mamy record:

01 Account.
   02 AccountNumber PIC 9(9)
   02 OwnerName     PIC X(12)
   02 Balance           PIC $$,$$$,$$$.99

Uwielbiam pisać kursy javowe...

Koziołek
2017-04-25 11:00

Krótki odpoczynek od JUnita. Praktyczne zastosowanie strażników w Elixirze na przykładzie peselx

https://koziolekweb.pl/2017/0[...]owanie-straznikow-w-elixirze/

#elixir #koziolekweb

Koziołek

@Afish: ale to jest właśnie błąd w systemie PESEL. Jeżeli masz różną datę urodzenia w rzeczywistości i w numerze PESEL, to oznacza, że ktoś źle dane wprowadził.

Afish

@Koziołek: Nie, to nie oznacza błędu. Jak za dużo osób urodzi się danego dnia, to daje się im numer PESEL z następną datą, wszystko jest poprawne, a daty są różne.