CppPolska
2019-12-12 07:14

Witam wszystkich programistów w ten piękny poranek! :)

Mamy dziś dla Was wpis o #programowanie w #cpp

Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie: Jak działa auto-rejestracja testów w GoogleTest? Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta! Przekonajcie się sami!

https://cpp-polska.pl/post/me[...]wania-testow-przez-googletest :)

Biblioteka GoogleTest uwiodła mnie swoją prostotą użytkowania. Praca z nią polega głównie na stworzeniu pliku z funkcją main oraz utworzeniu plików zawierających testy. Bez zbędnego rejestrowania testów, bez zbędnej konfiguracji. Jak przyjrzymy się nieco bliżej, to możemy zadać sobie pytanie: skąd GoogleTest “wie” o napisanych przez nas testach? W dzisiejszym wpisie odpowiemy sobie na to pytanie.

Miłej lektury wszystkim!

Tenonymous
2019-08-28 14:01

Jeżeli ktoś ma dość niewygodnych narzędzi w #embedded #cpp to być może idziemy ku lepszemu :)
https://blog.qt.io/blog/2018/05/03/qt-microncontrollers-mcu/

Tenonymous

@no_solution_found: na desktop to raczej konieczne zło, jak chcemy C++ i chcemy crossplatform. Wciąż jednak chyba wygodniejszy jest dla mnie Xamarin czy WPF.
Natomiast w embbedded jest taka bieda z narzędziami, że traktowałbym to jako mini przełom. :)

PrzemysławWiśniewski

mikroe.com mają dobre środowiska dla mcu.

Tenonymous
2019-08-10 11:05

Swego czasu, w jednym z postów/komentarzy wspomniałem, że zabieram się niebawem za Clean C++
Sustainable Software Development Patterns and Best Practices with C++ 17, Pana Stephane Rotha, I jak tylko przeczytam to dam znać czy warto.

Co prawda trochę od tego czasu minęło, ale wreszcie się za nią zabrałem i ukończyłem.
Moim zdaniem świetna pozycja dla każdego programisty C++[ale nie tylko], nie dość że w książce znajdziemy sporą ilość wskazówek odnośnie pisania czystego kodu, to jeszcze mamy omówienie zasad odpowiedniego programowania obiektowego, funkcyjnego, pokazano jak podejść do TDD oraz wykazano wzorce projektowe. Praktycznie do każdej zasady autor dodaje sensowny, prosty do zrozumienia przykład, idealnie oddający sedno problemu.

Świetna, zwięzła alternatywa dla książki Clean Code. Polecam.

#cpp #books #recenzja

Sunnydev

też właśnie skończyłem czytać i popieram Twoją recenzję - naprawdę świetnie wytłumaczone oraz zobrazowane wzorce, czytelny oraz bardzo ładny, nowoczesny kod. Mnóstwo pojęć o których wcześniej w ogóle nigdy nie słyszałem. Też polecam ;D

CppPolska
2019-08-06 08:24

Cześć wszystkim kochającym #programowanie w #jezykc i #cpp :) Dawno nas tutaj nie było, co nie? Ostatnio trochę skupiliśmy się na grze w życie, ale powoli zaczynamy wychodzić z tej jaskini :D

Mamy dziś dla Was nowy wpis od Mariusza Jaskółki, który opowiada o tym, czy język C++ faktycznie jest wolniejszy od C. Spójrzmy na ten nieco clickbaitowy temat z perspektywy eksperckiej.

https://cpp-polska.pl/post/cz[...]-slow-o-zero-cost-abstraction

Język C++, w przeciwieństwie do C jest językiem wieloparadygmatowym. Możemy używać go do programowania proceduralnego, strukturalnego, obiektowego, poniekąd funkcyjnego i prawdopodobnie jeszcze jakiegoś innego. W C jesteśmy ograniczeni do pierwszych dwóch. W świecie programistów można spotkać opinie, że C++ poprzez zwiększenie poziomu abstrakcji utracił na wydajności w stosunku do starego, dobrego i szybkiego C. Zbadajmy więc, czy ta opinia ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Porozmawiajmy jednak najpierw trochę bardziej teoretycznie.

Miłej lektury wszystkim!

JaskMar

@no_solution_found: W C++ to zależy od kompilatora. Clang owszem, kompiluje do LLVM. Go mimo wszystko wydajnością nie zachwyca - są aspekty w których przegrywa z Javą.

vpiotr

Fajny artykuł, nie czytałem dokładnie, ale przykłady w ASM wg mnie bardzo się przydają.

CppPolska
2019-05-23 07:58

Siema wszystkim lubiącym #programowanie w #cpp :)

Dziś mamy dla Was bardzo ciekawy wpis, który pomoże Wam podjąć lepszą decyzję na temat stosowania wielodziedziczenia w waszych projektach! :)

https://cpp-polska.pl/post/dl[...]-unikamy-wielodziedziczeniaij

Wielodziedziczenie to cecha programowania obiektowego, od której wielu programistów stara się odchodzić. Bardzo często spotykamy w sieci pytania na temat wielodziedziczenia, po czym otrzymujemy odpowiedzi w formie: “nie używaj, bo nie.”. Dzisiaj przedstawimy życiowy przykład, który przemawia przeciw wielodziedziczeniu właśnie.

Miłej lektury wszystkim!

CppPolska
2019-04-25 09:02

Dzień dobry wszystkim! :) Mamy dla Was nowy wpis z serii #programowanie w #cpp!

Dziś Bartłomiej Filipek kontynuuje opowieść o lambdach :)

https://cpp-polska.pl/post/hi[...]lambda-od-c03-do-c20-czesc-ii

W pierwszej części serii przeszliśmy przez lambdy w perspektywie od C++03, przez C++11 aż do C++14. Opisałem motywację do wprowadzenia tej potężnej funkcjonalności języka C++, podstawowe scenariusze użycia, składnię oraz jej udoskonalenia, które pojawiały się z każdą kolejną wersją standardu. Wspomniałem również o kilku scenariuszach brzegowych.

Teraz pora na przeniesienie się do standardu C++17 oraz spojrzenie w przyszłość (całkiem bliską!): C++20.

Miłego czytania! :)