WeiXiao
2020-02-14 01:56
Aryman1983

Czekam jak będzie final relase bo na razie wolę korzystać z cmder :-)

cerrato

A ja poproszę o wyjaśnienie - w czym to jest lepsze od cmd albo powershell? Nie jest to wygłup, pytam całkiem serio. Sam za bardzo nie korzystam z narzędzi Ms, a proste tematy które muszę ogarniam właśnie w tych dwóch w/w i nie wiem, co (poza ładnym wyglądem) może wnieść ten nowy terminal. Czy należy go traktować jako następcę/rozwinięcie wspomnianej dwójki, czy jest czymś całkowicie odmiennym i przeznaczonym do innych zastosowań?

Saalin

@cerrato: przecież mówimy tu o emulatorze terminala, a nie o powłoce systemowej. To tak jakbyś pytał w czym zsh jest lepszy od xterma.

cerrato

@Saalin: pytanie, jak to będzie realnie działać - czy będzie naprawdę przydatne, czy to raczej jakaś atrapa ;) Poza tym oznacza to, że znowu Windows się upodabnia/zbliża do linuksów. Mamy już MsSQL na Linuksie, mamy podsystem Unixowy w Windowsach, przeglądarka na silniku chromium. Jeszcze tylko poczekajmy, aż wrzucą jądro linuksa do Windowsa.

Saalin

Jak się komuś będzie podobać to będzie używał. Jest dziesiątki emulatorów terminala na linuksa i jest ok, a Ms tworzy jeden i juz jakieś spekulacje o przenoszeniu kernela do Windows.

Tomek Pycia

Ja to testuje od jakiegoś czasu zwłaszcza przy monitorowaniu logów i naprawdę mi sie podoba. @cerrato w tym terminalu odpalisz co bedziesz chciał: cmd, powershell czy Linuksową konsole czy co tam pewnie będziesz miał skonfigurowane.

hzmzp

Tylko po co komu cmd czy bardziej upośledzony powershell na linuxie?

wiciu

Szkoda czasu na coś takiego. Jak już koniecznie ktoś chce używać terminala pod windowsem, to już chyba lepiej wgrać cygwina, wirtualkę z linuksem lub przesiąść się całkiem na linuksa (ewentualnie maka). Windows nie nadaje się do pracy z terminalem tak, jak linux do gierek.

Tomek Pycia

@wiciu: chyba jednak się z tobą nie zgodę. Nie wszyscy napieprzają w konsoli 24/7. niektórzy potrzebują sprawdzić logi pogrzebać raz na jakiś czas i robienie do tego cygwina albo wirtualki to takie ładowanie z bomby wodorowej do komara na ścianie. Na pewno się uda tylko pytanie jakim kosztem.

wiciu

No nie wiem. Może masz rację. Już tak dawno nie używałem windowsa, że oderwałem się od tego systemu i jego rzeczywistości. Jeśli da się odpalić linuksowy/quasi-linuksowy terminal na windowsie, to na pewno będzie to jakieś ułatwienie.

somedev

@wiciu - bardzo się pozmieniało. Ja na co dzień piszę skrypty w bashu, używam w tym awk, grep'a, find'a etc. i to wszystko na Windowsie. To od dawna dobrze działa, a to co na filmiku to po prostu alternatywa do cmd.exe czy xterma. Do tej pory używałem ConEmu.

Wibowit

Jeszcze tylko poczekajmy, aż wrzucą jądro linuksa do Windowsa. - już wrzucili (ale obok, a nie zamiast): https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Subsystem_for_Linux The architecture was redesigned in WSL 2, with a Linux kernel running in a lightweight virtual machine environment.

tdudzik

Przecież WSL 2.0 to normalny linux pod spodem, a nie jakieś atrapy jak cmder, a windows terminal to po prostu terminal jak nazwa wskazuje i to nadal w wersji beta. Widzę, że z definicji wszyscy narzekają a nawet nie wiedzą na co. :D

cerrato

wszyscy narzekają a nawet nie wiedzą na co - helloł, jesteśmy w Polsce :P

Wibowit

cmder to nie atrapa Linuxa tylko przeróbka ConEmu. ConEmu to terminal dla Windowsa, w którym można odpalać klasyczne polecenia Windowsa, PowerShella, WSL, cygwina, msys, etc do wyboru do koloru w zależności od tego co już sobie zainstalowaliście w systemie i skonfigurowaliście w tym ConEmu.

Wibowit

ConEmu (i prawdopodobie także jego przeróbki jak cmder) potrafi podłączyć się nawet do GUI :] Ma taką opcję jak "Attach to..." (Win + Shift + G). Jeśli wybierzecie program z GUI to ten program pokaże się jako zakładka w ConEmu :] Polecam spróbować, niezły WTF.

WeiXiao

jak myślicie ta komenda na gifie była wpisywana z ręki czy automat? wydaje mi się że bardzo płynnie to było napisane +- takie same odstępy czasowe pomiędzy znakami

vpiotr

co się robi na takich konsolach z 40-ma kolumnami?

some_ONE

@vpiotr: nie wiem, ale wiesz, że możesz sobie rozszerzyć?

somekind

@somedev: i co skłoniło Cię do zmiany ConEmu na Windows Terminal?

somedev

@somekind: wybacz złe się wyraziłem. Używałem do tej pory ConEmu i nadal to robię. Od paru lat nie tykam niczego co nie jest co najmniej pół roku w wersji rtm ;)

vpiotr

@some_ONE: jak sobie jedno rozszerze to drugie zwęże. Po prostu nie rozumiem tej fascynacji podzielonym terminalem.