cerrato
2019-11-06 13:59

Kolejne zmiany w podatkach...

Tym razem informuję kolegów (pewnie też kilka dziewczyn by się znalazło ;) ) prowadzących działalność o nowości wchodzącej w życie z początkiem przyszłego roku, czyli za nieco ponad półtora miesiąca.

W dużym uproszczeniu - każdy podatnik otrzyma swój indywidualny mikrorachunek (czyli coś w rodzaju subkonta), na który będzie musiał przelewać należności wynikające z podatków VAT, PIT i CIT.

Ważna uwaga - z końcem 2019 dotychczas używane przez skarbówki numery kont do opłacania podatków zostaną zamknięte.

Każdy może pobrać swój unikalny numer pod adresem https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego. Nie wiąże się to z żadną opłatą, proces jest automatyczny. Nawet, jeśli swojego indywidualnego numeru nie pobierzesz, on i tak powstanie i będzie czekać na wpływy ;)

Więcej do poczytana:
https://www.pit.pl/aktualnosc[...]-sprawdzic-juz-od-dzis-968973
https://www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/
https://biznes.interia.pl/pod[...]chunki-podatkowe,2625349,4211

W sumie to mam mieszane uczucia odnośnie tego, ale raczej skłaniam się (w odróżnieniu od większości ostatnich zmian w podatkach) ku ocenie pozytywnej. To trochę jak jeden przelew do ZUS, zamiast osobnych na konta 51, 52 i 53. Sam pamiętam, że raz (a może dwa ;) ) przelałem VAT na konto PIT (albo odwrotnie) i potem musiałem to odkręcać ze skarbówką. Teraz są mniejsze szanse na taki zonk. Ciekawe, czy jeśli np. ktoś ma kilka podmiotów i przeleje na konto przypisane do innego podatnika, to czy takie przeksięgowanie pójdzie tak samo łatwo.

Freja Draco

Dobre posunięcie. Widzisz w ogóle jakieś wady?

Berylo

Już się przestraszyłem, że znowu dobra zmiana nas czeka, w przenośnym tego pojęcia znaczeniu. W sumie chyba OK :) Dzięki @cerrato za info

cerrato

@Freja Draco: w sumie to jedyna (i to mocno na siłę) to fakt, że obecnie numery są stałe i ogólnie znane. I jak chcesz zapłacić podatek VAT, to szukasz sobie danego miasta oraz konkretnego US i tam masz listę rachunków. Ale w sumie to takie bardziej wymyślanie, żeby coś tam znaleźć ;)

Freja Draco

@cerrato: No właśnie obecne numery nie są stałe. Jak się przemeldujesz, to musisz wysyłać na nowe konto.

Eviar

Ja przy peselu i nipie mam dwa różne konta. Rozumiem, że wysyłam na obojętnie które?

cerrato

dobre pytanie :D Wydaje mi się, że konto "peselowe" służy do płacenia podatków związanych z "życiem prywatnym", a NIP do firmowych. Chociaż to trochę na siłę, bo w sumie jak się prowadzi działalność, to rozróżnienie między osoba a firmą jest bardzo dziwne i mało konkretne.

Silv

Pytanie: czy cała sprawa dotyczy każdego podatnika każdego rodzaju podatków, czy też tylko osób prowadzących działalność gospodarczą? Oczywiście nie liczę na poradę prawną, ale warto się orientować wcześniej.

lion137

Nie sądzę, żeby to było takie wspaniałe, nie "zamrozi" czasem środków przedsiębiorcom?

cerrato

@lion137: a czemu by zmiana numeru konta do dokonywania wpłat podatkowych miała jakiekolwiek środki zamrozić? Wyjaśnij proszę.

lion137

Nie widzę w źródłach, ale gdyby pieniądze miały być tam wcześniej niż w terminie płacenia, to byłyby zablokowane.

cerrato

Ale tak samo możesz sobie teraz przelać za dużo kasy na konto VAT i stwierdzić, że masz zablokowane środki :P

somedev

@lion137: to nie split. W splicie dostaniesz kase na rachunek VAT, a potem część przelejesz 25-tego na ten rachunek co wygenerujesz, a po resztę swoich pieniędzy musisz się prosić US (bo ten VAT zapłaciłes już w kosztach). Tutaj jest to całkiem fajne, że 1 konto i nie ma problemów jak kiedyś. @Eviar sądzę, że kase na PIT z UoP na konto z PESELU, a PIT i VAT z DG na konto z NIP. Zresztą można mieć UoP i np. 2 DG i wtedy będziesz miał 3 rachunki (ale to 3 rachunki a nie 6). Ja kiedyś miałem UoP oraz DG i księgowa składała mi parę różnych pitów.

cerrato

np. 2 DG i wtedy będziesz miał 3 rachunki - nie do końca. Nie powinno się mieć kilku działalności, a nawet jeśli komus się uda takie cudo wprowadzić w życie, to i tak będą one miały wspólny NIP. Chyba, że chodziło Ci o inne formy, np. spółki jawne czy z o.o.

somedev

@cerrato: sp. z o.o. sp. k. zoolog ma NIP i jesteś tam prezesem, a k. to Twoja DG i masz inny nip. Przy okazji odpowiedzialność idzie na na zoologa, a 90% zysków na k. i masz zoologa bez podwójnego opodatkowania ;)

cerrato

Tylko to już nie do końca są dwie DG, a raczej DC i spółka. Ale rozumiem, co miałeś na myśli, niemniej skoro są odmienne NIP, to są to osobne podmioty.

lion137

@cerrato: " możesz sobie teraz przelać za dużo kasy na konto VAT", mogę, ale nie muszę, nie znalazłem info, czy będę musiał...

Bartosz Wójcik

Mogli jakoś skomplikować ten generator, nie wiem, użyć CRC32 do wygenerowania kodu :P

somedev

@Bartosz Wójcik: a po co? PESEL i NIP jest unikatowy, nie jest daną osobową (aż się nie zestawi z innymi danymi), a wyciek nie jest niebezpieczny - na moje konto można spokojnie wpłacać jak ktoś chce ;) Za to jest łatwy do nauczenia się.

cerrato

@somedev: PESEL nie jest dana osobową? Numer PESEL to krajowy numer identyfikacyjny, który powinien podlegać szczególnej ochronie (art. 87 RODO). Rzuć okiem na https://niebezpiecznik.pl/pos[...]czy-pesel-jest-dana-wrazliwa/

cerrato

http://wyborcza.pl/7,156282,2[...]odo-czym-sa-dane-osobowe.html - 11-cyfrowy symbol numeryczny jednoznacznie identyfikujący osobę fizyczną. PESEL zawiera między innymi datę urodzenia oraz oznaczenie płci, a więc co do zasady będzie spełniać cechy danych osobowych.

somedev

@cerrato: no to masz 90080517455 to jest pesel. Jesteś wstanie zidentyfikować tą osobę na podstawie tylko tej danej? Dopiero jak dodasz imię i nazwisko, lub adres zameldowania to wtedy będzie to dana osobowa.

somedev

Zreszta zalinkowany niebezpiecznik to samo mówi.

Eviar

Jakby to kogoś interesowało to według mojego biura rachunkowego osoby fizyczne (czyli działalności gosp.) mają korzystać z tego numeru sprawdzanego za pomocą pesel. Jak wyślecie na ten z nip to się podobno jakaś tragedia nie stanie ale jest to dla organizacji a nie osób fizycznych.

mr_jaro

@somedev: dzięki, ide po kredyt :) Bo jakbyś nie wiedział są instytucja dające kredyt na sam pesel ;)

cerrato

@mr_jaro: oczywiście w pełni leganie, co? ;)

cerrato

no to ja mam kilka wolnych PESELI (klienci, ludzie z firmy, rodzina itp.), więc daj namiary, może skorzystam :D

mr_jaro

@cerrato: poszukaj, jeszcze rok temu było możliwe dlatego szukałem opcji na zastrzeżenie peselu ale wyszło, że to niewiele da bo nie wszyscy to respektują więc olałem, najwyżej po sądach się człowiek powłóczy trochę.

grski

@cerrato faktycnzie byłeś pierwszy, nie zauważyłem wcześniej

cerrato

@grski - patrząc na godzinę dodania, obaj dodaliśmy praktycznie w tym samym momencie, dosłownie kilka sekund różnicy. Po prostu - miałem więcej szczęścia i kliknąłem "zapisz" chwilkę szybciej ;)