cerrato
2019-09-06 09:56

WAŻNA INFORMACJA DLA FIRM BĘDĄCYCH PŁATNIKAMI VAT

Przed chwilą, przeglądając forum, trafiłem na wątek dot. problemów z pobieraniem listy płatników VAT - Biała lista podatników i błąd w REST Debugger. I czytając to nagle sobie uświadomiłem, że temat się póki co chyba nie pojawił na 4P, a jest na tyle istotny, że warto o tym coś napisać, bo nieznajomość ustawy z 12 kwietnia 2019, która weszła w życie kilka dni temu (konkretnie to 1 września) może dla wielu podatników skończyć się bardzo niemiło.

Zasadniczo to cała zabawa polega na tym, że została stworzona tzw. "biała lista podatników VAT" i my (jako przedsiębiorcy, czy to "prawdziwi", czy na B2B :P) mamy obowiązek weryfikować naszych kontrahentów, czy się na tej liście znajdują. Dodatkowo, musimy sprawdzać, czy rachunek bankowy, na który dokonujemy płatności, jest rachunkiem wykazanym na tej liście.

W przypadku dokonania płatności na konto, którego nie ma w wykazie, sankcją jest utracenie możliwości zaliczenia takiego wydatku po stronie kosztów. Jest furtka w postaci możliwości zgłoszenia takiej wpłaty w terminie 3 dni do skarbówki - wtedy teoretycznie nie będą wyciągane żadne konsekwencje. Nie wiem, jak sprawa się ma w przypadku split-payment (pisałem o tym wynalazku w innym wpisie - Ostatnio pewne zmiany podatk...). Wcześniej, podczas wdrażania płatności rozbitej, skarbówka zapewniała, ze w przypadku dokonania zapłaty za FV w ten sposób jesteśmy chronieni i nawet, jeśli wystawca faktury zrobi "coś brzydkiego" (np. nie odprowadzi do US VAT z tej transakcji) to i tak jesteśmy bezpieczni. Ale obawiam się, że teraz sam split może nie być wystarczający i jeśli odbiorca przelewu nie będzie na białej liście (albo zapłacimy na niezgłoszone konto) to i tak mogą być problemy. Ciekawe, jak zostanie rozwiązana sytuacja z wielkimi firmami (np. dostawcy energii czy operatorzy telekomunikacyjni), które często zakładają dla każdego klienta indywidualne konto do rozliczeń. Czy wszystkie tysiące rachunków trzeba będzie zgłaszać?

Na szczęście skarbówka udostępniła API do weryfikacji podmiotów z białej listy - https://www.gov.pl/web/kas/api-wykazu-podatnikow-vat. Martwi mnie tylko znajdujący się tam zapis o treści

Korzystanie z API jest limitowane. Możesz złożyć 10 zapytań o maksymalnie 30 podmiotów jednocześnie. Po wyczerpaniu tego limitu dostęp do API będzie zablokowany do godziny 0:00.
Udostępniony 1 września 2019 r. produkcyjny interfejs programistyczny API z przyczyn technicznych pozwala na zapytanie o 1 podmiot. Możliwość złożenia 10 zapytań o 30 podmiotów jednocześnie będzie udostępniona w najszybszym możliwym terminie, nie później niż do 6 września 2019 r.

O ile w większości przypadków takie ograniczenie nie będzie problemem, to dla niektórych większych firm może stanowić realne utrudnienie.

Treść ustawy - http://orka.sejm.gov.pl/opini[...]nazwa/3301_u/$file/3301_u.pdf

Przykładowe linki do poczytania:
https://tvn24bis.pl/dlafirm,1[...]irm-od-1-wrzesnia,965911.html
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-biala-lista-podatnikow-vat
https://www.prawo.pl/podatki/[...]-od-wrzesnia-2019,464686.html
https://podatki.gazetaprawna.[...]oszt-uzyskania-przychodu.html

Aryman1983

Pisałem komentarz pod wpisem Skarpety ale ktoś usunął posta z bloga.

winuser

To jest jakas farsa. Kolejne "prawo" robione na kolanie, kolejne systemy pisane przez firmy kolumbryny (na "A" oraz "C"). Systemy ktore do niczego sie nie nadaja i tak naprawde tworza tylko nowe problemy. Witaj w Polsce.

cerrato

Zgadza się. O ile rozumiem uszczelnianie systemu tak, aby ukrócić możliwości robienia wałków, ale jednak powinno się to dziać bez szkody dla niewinnych firm. Bo póki co to to mamy raczej rzucanie kłód pod nogi uczciwie działającym firmom.

raveltravel

Widzę w swojej działalności nieaktualny numer konta. Jest jakiś sposób, żeby je zmienić?

raveltravel

Sprawdziłem również parę innych JDG, czasami konta brak. Ciekawe co mają teraz zrobić ich "pracodawcy" -_-

GregoryI

ceidg i aktualizacja wniosku o firmowy rachunek

cerrato

jednoosobowa działalność? To musisz zaktualizować swój wpis w CEIDG - https://poradnikprzedsiebiorc[...]mowieniem-aktualizacja-danych

somekind

Aktualizacja danych jest generalnie banalna i trwa chwilę. Na czym niby polega to rzucanie kłód pod nogi?

cerrato

na tym,że zostaje nałożony kolejny obowiązek, którego pominięcie/przeoczenie może mieć bardzo nieciekawe skutki.

catom

Właśnie się zastanawiam, kiedy te dane będą zaktualizowane w tym rejestrze, bo zaktualizowałęm konto w CEiDG 3 dni temu (nr widniał w aktualnym stanie wpisu już kilkanaście min. po złożeniu wniosku), a tutaj nadal numeru rachunku brak.

Koziołek

Ciekawe, jak zostanie rozwiązana sytuacja z wielkimi firmami (np. dostawcy energii czy operatorzy telekomunikacyjni), które często zakładają dla każdego klienta indywidualne konto do rozliczeń. Czy wszystkie tysiące rachunków trzeba będzie zgłaszać?

Ustawodawca o tym pomyślał. Nie trzeba zgłaszać kont wirtualnych na które reguluje się rachunki za energię, wodę, usługi telekomunikacyjne itp.

raveltravel

Czy jeżeli kupię coś do firmy (powiedzmy laptop) i zapłacę kartą, ale operator kart wypłaci temu sprzedawcy laptopów kasę, na konto, którego nie ma w KAS, to będę ścigany?

catom

Dziennik Gazeta Prawna otrzymał zapewnienie od resortu finansów, że ten zna problem i będzie dążyć do jego rozwiązania („będzie dążyć do rozwiązania” – jest to specyficzna forma zdaniowa, która oznacza mniej więcej tyle, że resort się postara, ale nic nie obiecuje).
MF w udzielonej odpowiedzi nazwało płatności dokonywane kartami kredytowymi, PayPalem, itp., mianem „nietradycyjnych”.
Za fintek.pl: Biała lista VAT może zaszkodzić szybkim płatnościom

Czyli... No wiemy, że jest problem, ale to nie problem, bo to metoda nietradycyjna. Pomyślimy.

raveltravel

Czyli przedsiębiorcy wracają tymczasowo do przelewów przy zakupach. Dobrze wiedzieć.

Azarien

@cerrato: chyba pominąłeś kluczową informację, że cała sprawa dotyczy tylko płatności powyżej 15 kPLN. więc zakupy poniżej tej kwoty też się nie zaliczają.

somekind

na tym,że zostaje nałożony kolejny obowiązek, którego pominięcie/przeoczenie może mieć bardzo nieciekawe skutki. - w praktyce ilu przedsiębiorców ten "problem" dotyczy? Zwłaszcza na tym forum?

anonimowy

@raveltravel @catom Dotyczy to płatności powyżej 15k PLN między firmami. Warto o tym doczytać więcej. Więc jeśli wystawiacie faktury powyżej 15k to warto się zapisać bo wasz zleceniodawca będzie miał problemy z tym. Tak samo jeśli kupujecie coś powyżej 15k to wtedy warto sprawdzać. Kary dopiero będą od przyszłego roku

cerrato

@somekind: no przecież większość tutaj to #programista15k ;)

somekind

@cerrato: ale zmiana dotyczy przelewów wychodzących, a nie przychodzących.

somekind

@anonimowy: to nie tyle zleceniodawca będzie miał problemy, co zwyczajnie nie zapłaci (no chyba, że jest nierozsądny). Aktualny numer konta i tak trzeba od zawsze mieć zarejestrowany w urzędzie. Tu się nic nie zmienia, poza tym, że wreszcie zaczną to sprawdzać.

Panczo

@anonimowy: nie płatności, a faktur powyżej 15k, bo w przeciwnym razie mógłby ktoś zaplacić 2x7.5k

Azarien

@somekind: niby "nic się nie zmienia" tylko że to kolejny obowiązek o którym trzeba będzie pamiętać i pilnować. to nie jest zmiana na lepsze. skumulujesz 500 takich "nic się nie zmienia" a obudzisz się w Korei Północnej.

Koziołek

@Azarien: nie trzeba pilnować i pamiętać, bo już banki wdrażają odpowiednie usługi sprawdzające. MF dało ciała, jak to często bywa, i dość późno udostępniło API do tego.

cerrato

@Koziołek: no ale banki też nie powinny z automatu zgłaszać moich wszystkich kont do skarbówki. Przecież mogę mieć jakieś konto firmowe przeznaczone nie do kontaktu z klientami, ale np. jako rezerwa kasy, albo do puszczania wypłat. Czy masz jakieś bardziej dokładne informacje/linki odnośnie tych działań banków?

anonimowy

@Panczo no włąśnie nie chodzi o faktury chyba a o wymianę między firmami więc jak masz 2 faktury 2x7.5k na różne przedmioty ale od jednej firmy to już lipa

somekind

@Azarien, ale to nie Ty będziesz pilnował, tylko księgowe w dużych firmach. Za to im płacą.

cerrato

Nawet jeśli, to teraz będą miały argument, żeby co miesiąc o 2 albo 7 stowek więcej skasować. Czyli de facto i tak jest to uderzenie w niewinne firmy, które będą miały dodatkowe utrudnienia, czy to w postaci większej ilości pracy, dodatkowej kasy dla księgowej za to, że to ogarnie, czy za chociażby dostosowanie systemów IT do współpracy z "biała lista"

Azarien

@somekind: wyobraź sobie że rząd wymyśli coś zupełnie odjechanego. na przykład, że w każdym biurze mającym więcej niż jedną kondygnację musi być na żywo grany na schodach kanon D-dur Pachelbela podczas przerwy obiadowej. To też powiesz że w dużych firmach będzie się tym zajmował wiolonczelista bo za to mu płacą…

anonimowy

@Azarien: Ale też nie popadajmy w skrajność bo ten pomysł nie jest jakoś tragicznie zły, owszem mógłby być bardziej dopracowany itd. Ale nie jest absurdalny

somekind

@cerrato: zawsze mozna nie dawać podwyżki. @Azarien: firmy nie zatrudniają wiolonczelistów.

Azarien

@somekind no to będą musiały :)

superdurszlak

@Azarien a gdzie tam. Po prostu zamiast wysyłać na Devoxxy i inne takie, firmy będą posyłać na kursy gry na wiolonczeli czy innych cymbałach i jeszcze zaoszczędzą. Win-win

somekind

Teraz firmy zatrudniają księgowe, po prostu dojdzie im nowe zadanko. Argument z wiolonczelistami jest po prostu tanim chwytem erystycznym.

Azarien

No to dorzucaj przedsiębiorcom coraz więcej "zadanek" a potem się dziw że nic się nie opłaca, że firmy padają, że zarobki niskie itd.

somekind

Tak, firmy padają, bo trzeba weryfikować numery kont.

Jak tak bardzo lubisz mafie vatowskie, to po prostu przelewaj im darowizny. Ja jednak wolę, aby procedery przestępcze zostały zlikwidowane.

cerrato

ale to nie chodzi nawet o ten jeden przepis, tylko o to, że państwo co chwila utrudnia prowadzenie działalności. Nawet, jeśli wynika to z sensownych i szczytnych celów - takich, jak chociażby walczenie z szarą sfrefą czy wałkami na VAT, to nie zmienia to faktu, że co chwila firmy dostają kolejny kamyczek do noszenia w plecaku. Pewnie od tego kolejnego kamyczka nie padną, ale jak się zsumuje wagę ich wszystkich, to naprawdę robi się mocne obciążenie. A gdy prezydent podpisze tą ustawę o wiolonczelistach, to w ogóle będzie masakra ;)

Azarien

@cerrato ja myślę że każdy taki kamyczek powoduje że pewne firmy będące akurat na krawędzi upadku upadną przez właśnie ten dodatkowy kamyczek.

cerrato

@Azarien: dokładnie, właśnie o to mi chodziło kiedy pisałem o tym, że zsumowana waga kamyczków może być mocnym obciążeniem.

somekind

No jeśli jakaś "firma" ma upaść, bo nagle trzeba robić wyłącznie legalne przelewy, to dla mnie (i wszystkich uczciwie płacących podatki) lepiej jest, żeby upadła. Niech się przerzucą na handel koką, a nie wyłudzanie VAT.

cerrato

Nie wiem, czy nie rozumiesz, czy celowo przekrecasz. Nikt nie pisał o upadku z powodu konieczności legalnego działania, tylko o tym, że państwo nakłada na firmy coraz więcej obowiązków i zadań, przez co jest coraz trudniej prowadzic działalność i w efekcie niektóre firmy mogą nie dać rady.

Koziołek

@cerrato: banki zgłaszają konta firmowe, wszystkie, bo mają taki obowiązek. Ty, rejestrując spółkę, masz obowiązek wskazania głównego konta, które dodatkowo wspiera split payment. Problem dotyczy JDG, które nie mają obowiązku posiadania konta firmowego. Ja założyłem firmowe i jakość przeżyję te 10 PLN miesięcznie opłat. Konto bez kart, dodatkowych usług itp. Jeden przelew w miesiącu za free, w sam raz do wyczyszczenia konta z kasy i przelania jej na konto prywatne.

cerrato

Ale mi nie chodzi o konieczność zgłoszenia mojego numeru, tylko o to, że przy każdym przelewie na wyższą kwotę muszę (jeśli nie korzystam ze splitu) weryfikować, czy numer konta odbiorcy jest na liście. Oczywiście, można powiedzieć "plac split i po temacie", ale de facto jest to forma nacisku/zmuszania do splitu, który (póki co) miał być dobrowolny

Koziołek

@cerrato: jeżeli przelew SP idzie na konto bez SP, to zostanie odrzucony przez bank odbiorcy. I tak, SP jest wirusowy, podobnie jak licencja GPL :) https://programistanaswoim.pl[...]e-przenoszonej-droga-bankowa/

raveltravel

10zł miesięcznie opłat? Dziwne macie te konta firmowe. Mi Alior płacił kilkadziesiąt złotych miesięcznie za aktywność, tj. przelew do ZUS, przelew do US, przelewy natychmiastowe, stałe wpływy, itp.

somekind

@cerrato: ja też nie wiem, czy nie wiesz, czy celowo przeinaczasz. Inne obowiązki to inne obowiązki, być może niektóre są faktycznie bezsensowne. Ten akurat nie, a dyskusja dotyczy tego konkretnego, a nie bliżej niezdefiniowanych "innych".

cerrato

No OK, patrząc całkowicie w oderwaniu od reszty "bonusów" jakie nam państwo serwuje, nie ulega wątpliwości, że ten przepis stanowi też jakieś obciążenie/utrudnienie dla firm. nakłada dodatkowe obowiązki a także konsekwencje za ich niedotrzymanie.

Koziołek

@cerrato: utrudnieniem jest jedynie dla firm, które swój model biznesowy opierają o różne dziwne operacje związane z VAT albo z formami zatrudnienia.

cerrato

nie chodzi mi o firmy działające nielegalnie, to w ogóle nie podlega dyskusji i z tego punktu widzenia całkowicie popieram. Ale także firmy nie oszukujące muszą wykonywać dodatkowe czynności, sprawdzenia itp. Owszem, ten jeden przepis nie jest jakimś masakrycznym problemem, ale co chwila rząd dokłada takie drobiazgi i ogólnie przez to prowadzenie działalności jest coraz trudniejsze. Split payment, wyksięgowywanie z kosztów nieopłaconych faktur (i nie chodzi o niesolidnych płatników, bo dotyczy to także faktur z długim terminem płatności), JPK itp.

somekind

Ale także firmy nie oszukujące muszą wykonywać dodatkowe czynności, sprawdzenia itp. - pomyśl chwilkę zanim coś napiszesz.

cerrato

a co konkretnie Ci się w tym cytacie nie podoba? Odniosłem się do tego, co pisał @Koziołek i co sugerowało (jeśli źle to zrozumiałem, to proszę o wyjaśnienie, co autor miał na myśli), że jedynie utrudnienia odczują firmy działające nielegalnie/półlegalnie (utrudnieniem jest jedynie dla firm, które[...])

Koziołek

@cerrato: firma wałująca i tak nie będzie nic robić. Chodzi o trochę inną metodę oszukiwania niż bezczelne wyłudzanie VAT. Jeżeli przelew, powyżej 15 tys/mies, idzie na rachunek spoza listy, to nie może być ujęty w kosztach (jest wyłączenie polegające na zgłoszeniu w ciągu 3 dni). Tym samym ustawodawca doprowadził do sytuacji, w której:

a) przelewy w obrocie gospodarczym pomiędzy przedsiębiorcami muszą być realizowane na konta firmowe – nie ma, że przelewasz hajsy na prywatne konto pana prezesa;
b) w przypadku JDG, gdzie suma FV z pojedynczego źródła przekracza 15 tys/mies, wymuszono zakładanie kont firmowych i pośrednio kont SP – nie ma możliwości wyprowadzenia VAT na dużą skalę za pomocą tzw. karuzeli.

cerrato

No to teraz już w ogóle się pogubiłem. Najpierw piszesz utrudnieniem jest jedynie dla firm, które swój model biznesowy opierają o różne dziwne operacje a zaraz potem firma wałująca i tak nie będzie nic robić. No to jakie to ma być dla nich utrudnienie, skoro i tak realnie niczego robić nie będą, więc niczego nie odczują?

Koziołek

@cerrato: bo muszą wymyślić nowy model przekrętu. Teraz wysyłają przelew i US nie ma możliwości zakwestionowania go. Po zmianie US może zakwestionować przelew i tym samym całe rozliczenie.

somekind

@cerrato: Gdyby można było wprowadzić specjalne obowiązki tylko dla nieuczciwych firm, to znaczy, że już istnieje możliwość ich identyfikacji, więc można je po prostu zlikwidować i żadnych nowych przepisów wprowadzać nie trzeba. Ponieważ jednak nie ma takiej możliwości, to przepisy uszczelniające muszą dotyczyć wszystkich. To jest tak proste, logiczne, oczywiste, że aż głupio tłumaczyć.

cerrato

Oczywiście, ale tak czy siak, słuszna walka z oszustami powoduje, że legalne i uczciwe firmy mają trudniej.

anonimowy

@cerrato No niestety. Jakby istniała skuteczna metoda walki z oszustami to uczciwe firmy nie musiałby robić niektórych głupot

Azarien

Jakby przedsiębiorcy i pracownicy nie byli tak uciskani podatkami i opłatami to mniej by się posunęło do przekrętów...

somekind

Więc jak macie jakiś skuteczniejszy pomysł, to zaproponujcie. Bo jak na razie tu jest tylko staropolskie narzekanie, a żadna sensowna alternatywa tu nie padła.

somekind

@Azarien: ha ha ha. Do mafii zapewne też ludzie wstępują, bo są uciskani. :D

Koziołek

@Azarien: mamy średnio-niskie podatki na tle UE oraz degresywny system podatkowy. To ostatnie jest ewenementem na skalę światową.

scibi92

@Koziołek: masz rację. Nie powinno być w ogóle opodatkowania pracy i uzyskiwania dochodów.

Koziołek

@scibi92: i po 30 latach takiego systemu miałbyś rewolucję.

somekind

@Koziołek: myślę, że niekoniecznie. Spokojnie można opracować i wprowadzić system podatkowy przezroczysty dla szarych obywateli, którzy płaciliby jedynie podatki bezpośrednie (od towarów, usług czy majątków).

Koziołek

@somekind: ale taki system masz w Polsce! Jeżeli masz jedno źródło dochodu, nie korzystasz z ulg (które są głupim mechanizmem) i nie rozliczasz się z małżonkiem, to rozliczenie robi za ciebie US i jedynie je akceptujesz. Do niedawna było tak, że mógł to zrobić pracodawca, ale w związku z wprowadzeniem e-pit ucięto tę możliwość.

somekind

Nie ma tak. Podatek dochodowy się płaci, jedynie nie ma biurokracji. Ja mówię o braku podatku dochodowego.

scibi92

No i można nawet od biedy wprowadzic bez PIT redystrybucje -. wyższy podatek od dóbr luksusowych. Nie przepadam za redystrubucją ale lepsze to niz podatek dochodowy