TurkucPodjadek
2019-05-23 00:04

Wyhaczyłem ostatnio na promocji "niski" model Lenovo X1E, promocja bo Lenovo właśnie ogłosiło nowe modele z nowymi prockami, co mogą robić za kuchenki. No mniejsza o to. Generalnie jestem typem osobnika, który stara się nie sugerować reklamami, ani pierdołami, więc poszedłem świadomie w nisko pozycjonowany model X1E starszej generacji (już teraz starszej).

Piszę teraz tego posta na X1E właśnie i muszę napisać coś o klawiaturze, bo ta klawiatura, to normalnie ryje beret wdłuż i wszerz. To jakby jakiś wzorzec masterpiece klawiatury istniał - pod względem komfortu, ciszy pracy, feedbacku, niezawodności (tutaj na teraz ciężko ocenić) i Lenovo go skradło. Otóż na PC mam zapięte Dell WK717 - taki do tej pory "premium" model, który myślałem, że ciężko już pozbić. Do tego mam w domu innego ThinkPada (żona), z różnymi laptopami i klawiaturami miałem do czynienia m.in. Apple Magic Keyboard itp, inne thinkpady, delle ale ta klawiatura w X1E to jest jakieś wypaczenie umysłu normalnie i masakruje wszystkie wspomnienia o tych klawiaturach z każdym wciśnięciem klawisza.

Myślałem, że Unbox Therapy przesadza tutaj: https://www.youtube.com/watch[...]mp;feature=youtu.be&t=202 (tyczy X1 Carbon tutaj), ale chyba nie.

No generalnie nie będę Wam przynudzał, ale polecam kiedyś wypróbować na jakiejś wystawie klawiaturę w X1E. Lenovo ma różnych dostawców części, więc niekoniecznie można trafić na ten idealny egzemplarz, ale ja chyba trafiłem i teraz idę kombinować, jak wpiąć X1E do PC, by używać na PC jego klawiatury, bo to jakieś niebo klawiaturowe jest. Chyba przebootkampie się na copywritera albo redaktora jakieś serwisu technologicznego co pisze o niczym... byle pisać.

Silv

+1 za pisanie z perspektywy chwalenia. Ostatnio trochę brakuje mi tego w materiałach, które czytam.

cerrato

Pytanie - czy się może orientujesz, czy chodzi jedynie o ten konkretny model, czy ogólnie o nową linię klawiatur wyspowych w Thinkpadach? Bo ja w firmie m.in. T450 oraz W541 i zastanawiam się, czy to taka sama klawiatura, czy ten Twój X1E to coś więcej od moich dwóch wymienionych przed chwilą.

TurkucPodjadek

@cerrato: mam porównanie np. z W550 jeszcze, klawiatury wyglądają podobnie, ale X1E ma jakiś inny typ zbliżony bardziej do X1C z danego roku. Pomijając już layout (brak wyspy alfanumerycznej na 15.6") to zupełnie inaczej to pracuje, w sensie feedback itp, inna jakość wykonania. Wydaje mi się, że to jakieś nowe klawiatury są, z modelu na model Lenovo coś tam delikatnie (na szczęście) przemajstrowuje i wypuszcza.

cerrato

I dobre jest to, że się uczą na błędach. Chyba pierwsza generacja Carbona miała pasek dotykowy zamiast F'ów - okazało się to totalną porażką, klienci narzekali, więc producent zamiast iść w zaparte, uwzględnił fedback od użytkowników i się z tego rozwiązania wycofał. Swoją drogą - od zawsze klawiatury w Thinkpadach były bliskie ideału, więc jak zobaczyłem pewien czas temu, że zaczynają robić wyspowe, to szczerze mówiąc mocno się zgorszyłem. Na szczęście nie miałem racji, ich wyspówki są naprawdę OK.

jarekr000000

Jednak to kwestia gustu. Mam chyba takiego samego X1 (firmówka u jednego klienta). Nienawidzę tej klawiatury dotykać nawet, fakt, że działa. Fakt, że znam dużo gorszych.

TurkucPodjadek

@jarekr000000: to Ty fan full mechaników pewnie?