Hispano-Suiza
2018-12-31 13:37

Dziś kolejny dzień z tych istotnych. Dlatego nie zapomnijcie o obowiązkowym wyposażeniu.

Azarien

piwo? pff. tombrajder!

LukeJL

Ja się uczyłem Ethereum do 23:45, potem dałem sobie spokój.

Hispano-Suiza

@LukeJL: Tez mam w planach ale ciagle cos wypada i trzeba przekladac. I jak Ci idzie? :P

Azarien

Ja spałem do 23:50, potem postawiłem sobie fotel pod drzwiami balkonowymi i patrzyłem się na niebo. </stary_dziad>. Potem siedziałem przy kompie do 3 :-)

LukeJL

@Hispano-Suiza: wtedy to już wyluzowałem i potem jakieś seriale włączyłem na Netflix. Ale dzisiaj znowu przysiadłem i udało mi się po wielu próbach odpalić wreszcie HelloWorld z tutoriala. Miałem problem, że tutorial był sprzed roku, więc już od tej pory zdążył się zmienić język Solidity, zdążyło się zmienić api pomocniczych bibliotek, jedno narzędzie nawet zmieniło nazwę. Więc musiałem i tak wszystko w tutorialu weryfikować w Google/SO oraz zaglądać do dokumentacji. No i sam model pracy z Ethereum, deployowanie kontraktów, wywoływanie metod jest dość ciężkie, trochę to przypomina pisanie w WebGL, takie jakby kodowanie do czarnej skrzynki i interakcja z nią. Albo trochę jak kiedyś pracowałem przy projekcie, w którym żeby utworzyć obiekt, trzeba było ileś konfiguracji się napisać, a metody się odpalało przez RPC. To trochę mniej więcej tak.

LukeJL

ale w sumie pierwsze kroki często są trudne, z Ethereum można pracować w różny sposób (ja komunikowałem się z tym czymś za pomocą JS, przez testowy serwer ganache-cli, kompilowałem kod przez solc, oraz web3 do komunikacji z kontraktami), więc możliwe, że można prościej.

Hispano-Suiza

@LukeJL: Mam na boku również tutek pod Pythona. Na dniach się zabieram w takim razie skoro panuje tam taka deaktualizacja. Zobaczymy co z tego wyniknie. W blockchain jestem zielony i nie mam o tym kompletnie pojęcia poza ogólnym zarysem o co tam chodzi. Plusem jest to, że gość chyba wprowadza na początku porządnie do samej idei. Może dam znać jak uda mi się usiąść i przebrnąć przez kawałek ;-)

LukeJL

ja ten tutorial wtedy robiłem, https://www.youtube.com/watch?v=gSQXq2_j-mw gość fajnie tłumaczy koncepcje (zanim przechodzi do kodu, mówi koncepcje z lotu ptaka), no ale kod mu się zdezaktualizował.

LukeJL

na oficjalnej stronie Ethereum z kolei pokazują, że odpalają kontrakty w aplikacji Ethereum Wallet. Może to podejście byłoby łatwiejsze. Ale póki co nie wiem jeszcze za bardzo, co to są te portfele blockchainowe i jak to działa do końca.