yarel
2018-12-06 11:34

Dziś zaskoczył mnie Chrome. Przy próbie wejścia na firmowego Confluenca nagle pojawiło się ostrzeżenie, że połączenie nie jest prywatne.
A dopiero co działało, WTF. Pierwsza myśl: wygasł cert. Sprawdziłem, ale jest ok. Sprawdziłem pod Edgem i Operą - problemu nie było.

Zastanowił mnie komunikat: NET::ERR_CERT_SYMANTEC_LEGACY

Szybkie google: https://security.googleblog.c[...]lan-to-distrust-symantec.html i Chrome 70 nie wspiera certów wystawionych przez Symanteca.

Kto by się spodziewał hiszpańskiej inkwizycji...

czysteskarpety

Firefox chyba podobnie, wychodzi, że darmowy Let's Encrypt lepszy :)

cerrato

Jakieś problemy z certyfikatami od Symanteca już były pewien czas temu. Nie pamiętam szczegółów, średnio mnie sprawa interesowała, ale coś się obiło o uszy. https://sekurak.pl/za-lekkomy[...]-ssl-symantec-wypadnie-z-gry/

yarel

Wychodzi na to, że jak czasem coś przestaje działać, to wcale nie jest to taka zła sytuacja, bo można się wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć :)

vpiotr

Pewnie ktos komus nie chcial zaplacic...

yarel

Teraz to nie dojdziemy kto komu, ale miejmy nadzieję, że pewnego dnia nie będzie "Google Ransomium Browser - jak nie zapłacisz to nie otworzę ci tej strony".

cerrato

@yarel: ale to by było bardzo fajną opcją - więcej ludzi by przeszło do FF :)

vpiotr

Albo "probujesz otworzyc nieprofesjonalna strone Nic mi sie nie chce. Aby kontynuowac doladuj swoj Google Portfel lub anuluj operacje".

yarel

@cerrato: nie wiem jak teraz z szybkością przeglądarek, ale kiedyś FF to był jak autobus szkolny, a Chrome jak auto sportowe (pomijając fakt, że obok siedzi ktoś kto zapisuje gdzie i z kim jeździsz, gdzie tankujesz itd.)

cerrato

kilka miesięcy temu FF wprowadził nowy silnik Quantum i od tego czasu w różnych rankingach w zakresie prędkości zasadniczo mamy remis z chrome. Zresztą tego nie da się obiektywnie stwierdzić, bo co test i sposób sprawdzania, to inny wynik. Ale ogólnie - jest bardzo OK jeśli chodzi o prędkość, a do tego FF można sobie o wiele bardziej dopasować, skonfigurować itp. Ja osobiście mam alergię na Chrome

czysteskarpety

Trzeba dodać, że aby chrome miał funkcjonalność (głównie prywatność) firefoxa to trzeba zainstalować kilka dodatków co też go przymula, jedynie co devtools ma faktycznie lepsze i to fakt.

Hispano-Suiza

Zdecydowanie preferuję FF. Chociaż ma 2 bolączki według mnie. Pierwsza to devtools - a wystarczyłoby zrobić coś na wzór tego z Chrome. Druga to problemy z przywracaniem sesji. Chrome niezależnie od tego w jaki sposób zamknięte zawsze ma opcję przywracania. W FF muszę ubijać proces bo inaczej nie mogę przywrócić sesji w 8/10 przypadków :P Cała reszta (no może oprócz debilnego zarządzania ulubionymi od kilku wersji) w moim odczuciu dużo lepsza niż Chrome.

cerrato

@Hispano-Suiza: skądś to znam. Za każdym razem kiedy kończę pracę to odpalam terminal i wpisuję killall firefox a potem dopiero zamykam system.

vpiotr

@cerrato: dziwne, u mnie działa