Haskell
2018-11-20 00:21

Wczorajszy mecz (nr 8) mistrzostw świata w szachach był sporą porażką wizerunkową, zarówno dla zawodnika jak i całej dyscypliny. Pretendent do tytułu mistrza wykuł na blachę 20 pierwszych ruchów (tak naprawdę więcej bo z wariacjami) wyliczonych przez silnik szachowy :( Trzeba przyznać, że jest doskonale przygotony przez silniki, ale niestety poza tym prezentuje się słabiej od obrońcy tytułu. Ani Carlsen, ani Caruana nie potrafili przekuć swoich umiejętności i przygotowań w zwycięstwo, jest kolejny ósmy już remis.

karpov

Poważnie? :O Skąd masz takie info? :)

Haskell

Ludzie, którzy oglądali mecz razem z otworzoną aplikacją widzieli, że Caruana robi ruchy jak silnik. Wspominali o tym komentatorzy na żywo jak i po meczu, zastanawiając się czy wkuwanie na blachę ruchów silnika nie zabija kreatywności.

TurkucPodjadek

@Haskell: ale co w tym dziwnego, że przygotowuje się z silnikiem? Miał ciocię pytać o ruchy w debiucie czy jak?

Haskell

Ciocią w temacie szachów jest ten kto uważa, że zapamiętywanie sekwencji ruchów to dobry sposób na wygranie mistrzostw świata. Ciekaw jestem jak Caruana radziłby sobie 20-30 lat temu gdy silniki były słabe. Pewnie wykułby ruchy z jakiejś książki arcymistrza, albo rzeczywiście zapytałby jakiejś cioci :D Wczorajsze pierwsze 20 ruchów Caruany dały mu przewagę nad Carlsenem, niestety jak zaczął wykonywać swoje ruchy, to zniweczył całą przewagę. Moim zdaniem wykuwanie ruchów jest bez sensu, ponieważ zabija kreatywność. Zawodnik zaczyna bardziej ufać silnikowi niż sobie, a później jak musi wykonać swój ruch to się gubi. IMHO debiuty warto znać, nie dlatego żeby bezmyślnie odtwarzać zapamiętane ruchy, ale żeby rozumieć jak i w jakiej kolejności rozwijać swoje figury oraz jak kontrolować środek oraz uchronić się przed różnymi trickami z debiutów, które dają jednemu z graczy znaczącą przewagę już na początku.

karpov

Mi się wydaje, że debiuty i ich warianty są wszystkim dobrze znane i raczej grane z automatu. Kiedyś uczyliśmy się debiutów z książek a dzisiaj od silników. Przejaw kreatywności mógłby na tym poziomie zostać bezlitośnie wykorzystany bo przeciwnik mógłby znaleźć lukę w Twoim planie a tak masz gwarancje, że ustawisz bezpiecznie pozycję i potem możesz kombinować.

Haskell

@karpov - za każdym debiutem stoi jakaś logika, arcymistrzowie wykonują podobne ruchy w debiucie niekoniecznie dlatego, że go wykuli tylko dlatego, że taka a nie inna kolejność pozwala im rozwijać figury np. bez blokowania albo poprawnie reagować na ruchy przeciwnika. IMHO nie ma w szachach jednej słusznej sekwencji ruchów albo jednego najlepszego debiutu.

karpov

Wiem wiem :) Może po prostu przeciwnik Magnusa zdaje sobie sprawę, że jest słabszy w debiutach i jakby zaczął kombinować to polegnie zanim wystartuje stąd takie zachowanie. "Moralnie" uważam to za mega słabe i jedynie dowodzi wielkości norwega.

TurkucPodjadek

@Haskell: ale jaki problem - jeden niech sobie "wykuwa" ruchy, drugiemu wystarczy zrobić jeden inny i całe "przygotowanie" leci w kosz, kto broni któremuś zagrać inaczej? Chyba nie sądzisz, że on wszystko wykuwa, mecz o mistrzostwo świata to też mecz o znajomości taktyk rywala, w tym ulubionych otwarć.

TurkucPodjadek

@karpov: mylisz się, to właśnie Fabiano Caruana jest uważany za jednego z lepszych specjalistów od debiutów, w sensie - jest bardzo dobrze "teoretycznie" przygotowany do turniejów (vide jego Obrona Rosyjska np). Carlsen jest za to postrzegany jako dobry w middle/end game, a już na pewno jest mistrzem, jak mówimy o szachach szybkich. Generalnie Carlsen powinien mieć łatwiej w meczu, jeśli w początkowej grze nie da się zaskoczyć swojemu rywalowi.

furious programming

ARAIR wkuwanie ruchów przez szachowych zawodników jest czymś normalnym, więc nie dziwię się, że postanowiono z takiej techniki skorzystać. W sumie to nie znam się na szachach, ale dowiedziałem się o tym z filmu Pawn Sacrifice, którego swoją drogą polecam obejrzeć, jeśli ktoś nie widział.