Shalom
2014-11-20 11:15

Kontynuując wątek rekrutacji i rozmów rekrutacyjnych. Dziś znów pozytywnie, więc niektórzy będą się pewnie nudzić :)
Stukałem sobie wczoraj zadanie rekrutacyjne do pewnej firmy i było na tyle sensownie zrobione, że muszę się tym podzielić. Może ktoś kiedyś będzie musiał przygotować zadania i skorzysta z tego patentu.

Dostałem ładnie przygotowany projekt mavenowy, który stanowił uproszczoną wersję jednego z modułów aplikacji której rozwojem zajmuje się firma. Zadanie polegało na zaimplementowaniu pewnego określonego fragmentu tego projektu. Były już do niego przygotowane unit testy i zalecenie żeby w razie potrzeby dodać kolejne. Główna klasa którą należało zaimplementować w wersji podstawowej rozszerzała tylko jeden interfejs, ale dostępne były też inne interfejsy, które można było rozszerzać, jeśli miało się pomysł jak to zrobić (np. można było dopisać wparcie dla współbieżności czy na przykład dla anulowania wcześniej zleconych operacji).

W efekcie tym zadaniem mogli sprawdzić:

  1. Czy rozumiesz "dziedzinę" problemu, choćby w ograniczonym zakresie
  2. Czy radzisz sobie z rozwiązywaniem konkretnych, realnych problemów (!)
  3. Czy rozumiesz testy jednostkowe i czy umiesz je pisać
  4. Jaki masz styl pisania kodu

Jedyny minus był taki, że godzinę zajęło mi rozkminienie jak to w ogóle ma działać. Ale po to właśnie dołączyli dość obszerne readme i unit testy. Niemniej jednak pomysł bardzo dobry i wydaje mi się, że znacznie bardziej miarodajny niż klepanie programu do wyliczania ile niepoprawnych nawiasowań można utworzyć ;)

#praca #interview

wiciu

@Shalom: Dobre i zdrowe podejście. Nawiasem mówiąc, kiedyś podczas rekrutacji do pewnej firmy kazali mi napisać program do sprawdzania poprawności nawiasów. ;-)

Shalom

@wiciu: Tylko cóz takie nawiasy sprawdzają? Sprawdzą czy umiesz napisać jakikolwiek kod, co nie jest zbyt wartościowe. Szczególnie że taki kod nijak nie będzie przypominał kodu jaki będziesz potem pisał w pracy. A tu musiałem napisać kod, który będzie bardzo zbliżony do "realnego", co jest o wiele bardziej miarodajne :)

datdata

sprawdzają

@Shalom:
W pytkę. Najlepsze co mnie spotkało to napisanie modułu parsujacego kursy wlaut z xml z serwerów NBP i wyliczanie danych statystycznych kursów walut z wprowadzonych dat.

wiciu

@Shalom: Zgadzam się z tym. Niestety to nie ja wymyślałem wspomniane zadania rekrutacyjne. ;)