Shalom
2017-07-06 20:04

https://www.youtube.com/watch?v=2jh3ViOpKqY

Potrząsanie (do 100Hz ;) ) kilkutonowym statkiem kosmicznym który poleci na Merkurego.

#esa #shaker

LukeJL

ciekawe XD a kiedy poleci?

mar-ek1

Cisną się na klawiaturę szczeniackie żarty o wibrowaniu dużego urządzenia, ale to poważny portal :)
Na pierwszy rzut oka te statki wydają się delikatne jak cholera, a tu proszę, takie testy przechodzą

Shalom

@LukeJL: Za nieco ponad rok
@mar-ek1: Delikatność delikatnością, ale nikt nie chce żeby coś odpadło jak zamontujesz statek na rakiecie i wystrzelisz. W efekcie trzeba jeszcze na ziemi sprawdzić jak się zachowa przy dużych wibracjach, przeciążeniach grawitacyjnych itd. Dodatkowo wrzuca się takie rzeczy też na jakis czas do "symulatora kosmosu" (wielka komora próżniowa, chłodzona ciekłym azotem, z wielkim reflektorem symulującym słońce), żeby upewnić się jak się będzie zachowywać w warunkach kosmicznych.

mar-ek1

Właśnie o to mi chodzi, że wyglądają jakby można było to ręką połamać, a okazuje się, że nie straszne im takie wibracje i inne testy :D Ten symulator kosmosu to już w ogóle kosmos :D Ehh, a trzeba było skończyć te studia i robić fajne projekty zamiast teraz klepać korpo-formatki :(

czysteskarpety

to je amelinium, tego nie pomalujesz...

axelbest

Idę dalej grać w preya..... :P

LukeJL

ale z ludźmi czy bez ludzi? Chyba bez, bo nic nie słyszałem, żeby była misja ludzka na Merkurego?

Shalom

@LukeJL: ty tak poważnie? :D Popatrz jak wygląda trajektoria: https://www.youtube.com/watch?v=0Yp-q1wqgig ;)

LukeJL

dlaczego aż kilka lat potrzeba na dolot? Nie można by zamiast spiralą wlecieć prosto na Merkurego? ;)

woolfik

@LukeJL: normalnie padłem ... :D

Shalom

@LukeJL: Żeby polecieć bezpośrednio potrzeba delta-v rzędu ~14 km/s. Dla porównania żeby postawić coś na niskiej orbicie księżycowej trzeba ~4 km/s a na niskiej orbicie Marsa 7 km/s. Oczywiście to są wartości zakładając że nasz statek jest już na orbicie Ziemi!
Warto zrozumieć że delta-v niestety skaluje sie wykładniczo w stosunku do masy paliwa, bo musimy je ze sobą nieść.
Żeby uswiadomić ci jak niewyobrażalne dużą wartością jest to 14 km/s to przy założeniu ze lecielibyśmy zwykłymi chemicznymi rakietami, sonda ważąca 5t potrzebowałaby ~300t paliwa żeby wykonać taki manewr i polecieć bezpośrednio na Merkurego. Dla porównania taka sama sonda lecąca bezpośrednio na Marsa potrzebowałaby raptem ~35t paliwa.
Dodatkowo warto wspomnieć że największa rakieta kiedykolwiek zbudowana przez człowieka mogła wynieść na ziemską orbitę 140t, czyli trzeba by więcej niż 2 takie rakiety dla naszej sondy do Merkurego. Co więcej aktualnie nie ma rakiety która byłaby w stanie wynieść więcej niż 30t na orbitę, więc potrzeba by 11 lotów największej dostępnej rakiety żeby poskładać sobie tą jedna biedna sondę.

W związku z tym alternatywą są napędy elektryczne, które niestety mają bardzo niski ciąg, albo asysty grawitacyjne, które wymagają synchronizacji trajektorii z ruchem planet. Bepi Colombo używa obu tych technik -> będzie wykonywal wiele asyst grawitacyjnych a jednocześnie jest wyposażony w silniki jonowe.

stivens

@Shalom: to chyba jednak bylo tylko trololo :D

Pinek

@Shalom to na filmiku to u góry to też jeszcze część rakiety?

Shalom

@Pinek: nie wiem co dla ciebie jest "częścią rakiety". To jest statek kosmiczny który poleci na merkurego. Montuje się go na rakiecie. Nie stoi do góry nogami, więc część która łączy go z rakietą jest na dole. Wygląda to tak: http://www.spp.ee.kth.se/res/[...]bepicolombo/bepi-elements.jpg Na filmiku widać ze stoi na takiej okrągłej "podstawce", która jest separatorem. Tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=qhTHvaUZh0k możesz zobaczyć test separacji statku od rakiety.

Azarien

w 1:05 częstotliwość drgań zaczyna być słyszalna (około 20 Hz)

Pinek

a w 1:20 słychać strzały :D :D :D