jarekr000000
2017-03-17 17:52

Chyba zostanę miłośnikiem Springa...

Właśnie jestem po ciekawej prezentacji o Spring 5, a potem rozmowie z Juergenem Hoellerem (Voxxed Days Vienna).
Coś co wydawało mi się jeszcze pół roku temu dobrym dowcipem (choć prawdopodobnym) staje się rzyczywistością.
Otóż wychodzi Spring 5 i jedną z dużych części Spring 5 jest Spring Web Reactive.... , który to krótko można podsumować - Spring bez Springa.
Dokładnie Spring Web Reactive pozwala na pisanie aplikacji web BEZ użycia konterena Springa. Nie trzeba żadnych beanów, annotacji i innych kup.
(Można co prawda używać Spring beanów w pewnym ograniczonym zakresie, ale nie ma sensu).

Co więcej okazało się, że na całą magię i bzdury annotacyjne Juergen (i inni gosćie ze springa) ma podobny do mnie pogląd. To się rozrosło ponad miarę, ... a podobno nigdy nie było ich celem (ciekawe..). Nawet powiedział , że zabawnie dzięki temu, że nie mają annotacji w Core to nie jest przepisanie na czystą Javę Springa trudne.
Obecnie oczyszczają platformę z refleksji, thread localów itp. badziewi więc np. będzie mogło w Spring Reactive działać Spring Data (oczywiście na początku nie z SQL (JDBC obsysa)).

Z drugiej strony to nie jest tak fajnie, że to całkowite porzucenie tego co było dotychczas - zamierzają ten funkcyjny model promować, ale nadal będzie możliwe pisanie z annotacjami, request scoped i innym syfem. Nawet spodziewają się, że przez pierwsze dwa lata 80% aplikacji nadal będzie tak pisane :-(

Najbardziej cieszyło mnie jak okazało się, że w paru miejscach podejście Jurgena jest bardziej radykalne od mojego :-) (np. używam Jacksonowych annotacji - on uważa, że to kolejny runtimowy syf.)

No więc chyba jest nadzieja na normalność dla Javy, jeśli goście ze Springa to wspierają. Może nawet doczekam się kiedyś i wyjdzie Josh Long i zrobi prezentacje Spring bez annotacji (ogólnie to nawet już podsyłał mi linka do tego), ale nadal nie mówił wprost, że annotacje to syf .... poczekam.

student pro

Równie dobrze można używać samych serwletów, wątpię żeby ich wydajność stanowiła problem, na coś jednak one czekają. Ew. pewnie Jerseya też można uruchomić bez CDI

karolinaa

mówisz tak bo z Tobą gadał

azalut

a co wlasciwie jest zlego w obecnym springu? pytam serio, bo slysze hejty, a sam go uzywam i nie wiem do konca

rav3n

Czy Spring Web Reactive ma jakis związek z Reactorem czy to cos innego ?

karolinaa

@azalut: nic . Java jest troche stara i adnocaje springowe + lombokowe itd to zalosnie to wygląda no ale, Ja czekam na następce Javy, bo poki co niczego nie widać. Tylko coś z sensem prostego a nie jak Scala czy Groovy

rav3n

@karolinaa: Kotlin? dostal juz chyba wsparcie od Springa.

rav3n

Spring i Java EE = blokujące I/O . W spring 5 będzie netty itp.

azalut

@karolinaa: niby nic ale srednio raz na tydzien czytam gdzieś, że spring to taki zły że szok, tylko nikt jakoś nie podaje konkretów. programiści wiecznie narzekają na narzędzia które są dostępne :D ale to dobrze przynajmniej ciagle cos powstaje

rav3n

@azalut: to chyba nie gadales z @jarekr000000 . I fakt, nikt nie narzeka na nieuzywane rzeczy.

azalut

@rav3n: spring jest wg ciebie nieużywany? edit: i nie to ze hejtuje czy coś, po prostu chciałbym znać faktyczne powody co jest takiego złego

jarekr000000

@karolinaa: na sto procent Kotlin jest prosty (taka Scala--). Jak ktoś używa lomboka to w zasadzie już zna postawy Kotlina. I serio - lepiej to wygląda w Kotlinie.

rav3n

@azalut: Na odwrót. Java i Springa ludzie krytykują bo właśnie UŻYWAJĄ. A nie krytykuje się rzeczy, których nikt nie używa...

azalut

ah! nie zaskoczyłem. zgadzam się ;)

rav3n

@jarekr000000: czy lombok na pewno jest bezpieczny ?

karolinaa

@rav3n: no Lombok z JPA + generated metamodel i inne takie to do konca taki super nie jest. lombok to troche magia. a magia jest zła

student pro

proxy i kontenery które zarządzają beanami to też magia, proxy można by chyba zastąpić lambdami tylko nie wyglądałyby tak elegancko jak adnotacje

jarekr000000

@rav3n lombok bezpieczny? w jakim sensie? nie rozumiem sensu pytania

jarekr000000

@karolinaa: akuratnie z tego to lombok najmniej magii wrzuca :-) . Dobrze opisana magia na poziomie kompilatora nie jest groźna. Magia w runtimie to przykrość.

rav3n

@jarekr000000: niektóre rzeczy wyglądają jak hack i z tego co slyszałem potrafi wygenerować inny bytecode.

jarekr000000

@rav3n hack ? a co do inego bytecodu - to chyba na tym polega idea lomboka ;-) Btw. to nie lubię lomboka - bo właśnie na koniec kod wygląda jak annotacyjny rzyg (ale nie ma tam żadnych haków).

jarekr000000

@rav3n nie kojarzyłem SneakyThrows - zarąbiste :-) (do tej pory trzeba było do tego Unsafe. używać ) - ale generalnie pierdoły. Tak czy siak Lombok to taka brzydka łata, która mówi - jesteście już za duzi na Javę i czas zacząć pisać przynajmniej w Kotlinie.

rav3n

@jarekr000000: a no lepiej to wyglada w Kotlinie. Z drugiej strony w Javie aż tak to nie bolało ze względu na generatory w IDE. Adnotacje są ok... ale jak się zrobi za dużo to http://annotatiomania.com/ ;)

jarekr000000

@rav3n piszeszs o generowaniu toString, equals, hashCode, getwerty i setery ... o rany - nie wiem czy można stworzyć coś gorszego niż język, w którym sobie musisz takie rzeczy degenerować. A potem pamiętać żeby przegenerowac po każdej zmianie - piekiełko!

rav3n

@jarekr000000: Java nie jest językiem, żeby ją kochać ;)

scibi92

Czyli wychodzi na to że każdy będzie miał wybór, jedni lubią beany inni nie :)

scibi92

@jarekr000000: czemu uważasz że adnotacje to syf?

rav3n

@scibi92: adnotacje są spoko jak jest ich malo, ale potrafi sie z tego zrobic syf i to jest ani troche czytelne...

scibi92

@rav3n tu się zgodzę. Jak ktoś nawala 5 adnotacji pod rząd to słabo, ale np. do takich Jacksonów sa fajne, od razu można ustawić mapowanie w POJO zamiast tworzyć jakies super klasy dodatkowe, zwiększa to przejrzystość :)

rav3n

@scibi92: czyzby mapstruct ? Troche jestem uprzedzony. Taki lombok to mozesz miec na dzień dobry 5 adnotacji na tkaim POJO ;) Na szczescie to tylko POJO.

jarekr000000

@scibi92: "czemu uważasz że adnotacje to syf?" kilka miesięcy tu na ten temat trolluje. Generalnie głównie dlatego, że adnotacje to magia na poziomie runtime, a można aspekty typu security, transakcje oraz DI zrobić na poziomie kompilatora.

scibi92

Mi chodziło o przesłanie jakiś domyślnych wartości jacksona