BartoszCoyote

Gratulacje. Jakie były wymagania by się dostać?

grski

zawsze mnie zaskakuje to, jak neisamowitych ludzi można znaleźć tutaj na forum pośród takich zwykłych małych rybek jak ja XD
wielkie gratulacje!

no_solution_found

@BartoszCoyote: wziąłem udział w programie z zaproszenia innego GDE (z ML). Wyglądało to tak, że musiałem wypełnić formularz, w którym wpisywałem wszystko co robię dla community. Po ocenieniu, że mam wystarczający impact oraz wychwalam pod niebiosa technologię, do której startuję, to musiałem przejść 2 rozmowy. Jedna z innym GDE a następna z jednym z inżynierów od Google. Po tym wszystkim zostałem zaproszony do programu :)

no_solution_found

@grski dla mnie jesteś grubą rybą!

szweszwe

Na czym polega dostęp do inżynierów Google?

Shizzer

Jak rozmowy z inżynierem Googla to pewnie było ciężko - takie krążą o tych rozmowach legendy. Gratulacje!

wiciu

Gratki. Też raz chciałem się dostać do tego programu, ale powiedzieli mi, że jednak nie dołączę. :P

BartoszCoyote

@wiciu: w 50% CI się udało. Ty chciałeś a oni nie.

wiciu

@BartoszCoyote: Haha, no tak :). W zasadzie chciałem zostać GDE głównie po to, żeby pojechać na Google I/O, ale jak się okazuje, nie jest to taka prosta sprawa ;). Przynajmniej dali mi feedback, że wg nich jestem kompetentny w swojej działce, ale jest ograniczona pula GDE do przydzielenia na cały świat na rok i pewnie inni się bardziej nadawali. Może kiedyś znowu spróbuję :P.

no_solution_found

@wiciu: myślę, że na pewno! Poza tym nie chodzi tylko o kompetecje, ale i to jak działasz dla społeczności. To też jest bardzo ważny faktor. Jak masz bloga, występujesz na meetupach/konferencjach/masz projekty opensource itp to to ma bardzo duży wpływ.

no_solution_found

@szweszwe: na tym, że w teorii (jeszcze tego nie robiłem) odezwać się do nich z prośbą o np review materiałów a oni mnie nie oleją :P

wiciu

@no_solution_found: Każdą z tych rzeczy robiłem i nie na odwal, tylko na tip top, no ale cóż poradzić... :P

no_solution_found

no widać mają też swoje limity, których nawet dla Ciebie nie przekroczą :( ale spróbuj w przyszłym roku!

furious programming

Gratulacje @no_solution_found! Choć ten „lans na dzielni” akurat umieściłbym na końcu listy benefitów. :P

siloam

"jestem pierwszą osobą z tej części europy (w tym Polski), której udało się to osiągnąć", albo pierwszą, której na tym zależało. Mam wrażenie, że po filmikach TechLeada ten cały hype na bycie programistą w Google trochę opadł.W każdym razie - gratuluję.

WhiteLightning

@siloam: podlinkuj tego techleada co mowisz

no_solution_found

ale ja nie jestem programistą Google :P

viader

@danek: tl;dr TechLead ziomek prowadzi kanał, pracował kiedyś w Google, jak to byli pracownicy ani nie chwali, ani nie krytykuje za mocno. Ja sam mam raczej negatywny stosunek do expertów z Googla odpowiedzialnych za Androida, ale trudno nie mieć dłużej pracując nad Androidem. Mam nadzieję, że w innych technologiach lepiej sobie radzą.

Aryman1983

Teraz także ex-facebook :-)

WeiXiao

tak patrząc na same tytuły filmików, to ten gość ładnie nabija hype samym faktem, że coś tam robił w googlu lub fb.

danek

@WeiXiao: na marce się zarabia :)

WeiXiao

aniserowicz usa edition?

danek

@WeiXiao: bez faktycznego obejrzenia trudno oceniać. Może ten faktycznie mówi coś mądrego i ciekawego? ;)

tdudzik

TechLead jest super, ale to trzeba obejrzeć. :) Przynajmniej wprost mówi o mu chodzi, polecam ostatni odcinek. :D

tdudzik

A co do programistów Google. Być może kod Androida jest zły, Tensorflow to podobno masakra, ale to jednak oni robią biznes w IT a z punktu widzenia użytkownika ich produkty działają naprawdę ok. Jak ktoś z Was robi cos na taką skalę i zachowuje przy tym perfekcyjną jakość to gratuluje. :)

tdudzik

Często słucham narzekania programistów na różne open sourcy a potem sie okazuje ze ci sami programisci mają niezle bagno w swoim własnym kodzie. :)

viader

@tdudzik: ja tam widzę brak profesjonalizmu, gdy ktoś w 2019 roku do klasy mającej 700 linijek kodu dorzuca kolejnych 500 linijek (na luzie dało się wydzielić). Takie kwiatki robi Google Android team, a później wielotysięczniki w codebasie.

WeiXiao

uu, jak takie rzeczy w codebasie są, to ja już piszę jako Google fellow aby ich zwolnili. Daj tylko te commity i już podsyłam je wyżej.

tdudzik

@viader: przypomnij mi, jak nazywa sie mobilny system operacyjny który napisałeś? :) tak poważnie, to wszędzie znajdziesz kwiatki, ale po 1. moze cos nimi kierowało, po 2. z boku łatwo jest krytykować, dlatego ja nie krytykuje, przynajmniej do czasu aż nie napiszę czegoś podobnego ;) po 3. miałem okazję ostatnio pisać coś do OSS. Pierwsze co tam spotkałem to wielką klasę na > 1600 linii. Potem pracowałem w innym OSS, było to narzędzie command line napisane w Pythonie. Cała 'architektura' oparta tam była o zmienne globalne. To co jednak łączyło oba te projekty to fakt, że były bardzo logicznie napisane. Jak już zapoznałeś sie z projektem, to pisząc nową funkcję bez zbędnej dyskusji wiedziałeś gdzie umieścić dany kawałek kodu. Były one też dość prosto napisane, przez co szybko można było się wdrożyć. Nauczyłem się w tych projektach, że czasem lepszy taki monolit niż przeinżynierowane rozwiązanie pełne samych niby dobrych praktyk, gdzie dodanie jednej funkcji wymaga zebrania całego zespołu, a drastyczna zmiana wymagań sprawia ze wszystko trzeba przepisać. :) tak czy tak, i w Google na pewno są przeciętni programiści którzy nie wiedzą co robią. :)

viader

@WeiXiao jak taki ciekawy to łap, może poduczysz się czegoś nowego, a jak nie z tego to jeszcze poszukaj sobie na tym repie :) https://android-review.google[...]form/frameworks/base/+/885333
@tdudzik dłuższy temat do dyskusji :) nevermind, po prostu nie pracują w Googlu sami wymiatacze i sporo rzeczy robią tak jak typowe firmy z mniejszym naciskiem na jakość kodu, ale by działało

no_solution_found

no jasne, że tak. Często google przejmuje jakieś firmy wraz z pracownikami.