czysteskarpety

Cudo, prawie jak podstawka apla.

furious programming

No dobrze, ale co w tym terminalu takiego fascynującego, co widać na tym zdjęciu?

sugar_hiccup

Ogólnie fajnie, że MS wypuści coś być może używalnego jakieś 20 lat za późno, tylko czym tu się jarać?

Hispano-Suiza

@furious programming: Windziarzy podnieca fakt, ze MS dal im cos co systemy Unixowe maja od kilku dekad ;-)

Aryman1983

@Hispano-Suiza: w domu działam teraz na KDE Neon i bardzo mnie cieszy, jak M$ coś robi. Lepiej późno niż wcale.

Hispano-Suiza

Tak. Odpalanie głupich filmików w tle Terminala, i emotikony to jest coś :-) Torvalds ze Stallmanem na widok tego pewnie zastanawiają się gdzie popełnili błąd :P

Aryman1983

@Hispano-Suiza: a jakby nic nie robili to też by było źle. Ehh cały czas narzekanie.

Hispano-Suiza

Ja nigdy nie narzekałem, że MS nic nie robi ;-)

nullpt4

@Aryman1983: Niech zrobią w końcu coś innowacyjnego, a nie wypuszcząją odgrzewane kotlety w dodatku sprzed kilku dekad.

Aryman1983

@nullpt4: @Hispano-Suiza ja nie rozumiem, był płacz, że windows nie ma terminala. Ludzie instalowali cmder lub jakieś inne conemu. Teraz M$ robi terminal to też źle bo to nic innowacyjnego. Od strony power usera linucha to może się wydawać jakieś śmieszne ale ruch microsoftu należy uznać za coś pozytywnego a nie cały czas jechać po nich za poprzednie lata.

vpiotr

Przerabiałem sobie niedawno skrypt bashowy (nic wielkiego, sha512, base64) na VBScript. VBScript i echo mają tak głupie ograniczenia że to aż nieprawdopodobne żeby nie było to robione specjalnie. Przykład: wyświetlanie znaków specjalnych przez echo. Pobieranie hasła w konsoli z VBScript. Albo wygenerowanie sha512 z narzędzi systemowych (owszem, da się przynajmniej w trybie tekstowym, tylko nie wiadomo po hugo generują dodatkowe opisy). Obecnie jestem na etapie odpalania części skryptu przy pomocy... dockera :D Hasło "terminal M$" po prostu się nie kompiluje.

nullpt4

@Aryman1983: Chodzi o robienie sensacji z niczego. Fajnie że wprowadzili terminal, śmiesznie że w 2019 i tyle.

Hispano-Suiza

@Aryman1983: Paaaanie! Gdybym ja ich jechał za poprzednie lata to wyczerpałbym limit znaków w polu tekstowym. Ja czepiam się teraźniejszości. Ujowy system, podniecanie się czymś co jest znane od dziesiątek lat, generalnie przenoszenie na Winde znanych rozwiązań, i dorabianie do tego PR dla ubogich intelektualistów.

Aryman1983

Ok, niech każdy używa tego co lubi lub musi :-)

vpiotr

Myślałem że żartujecie z tym tłem. Teraz widzę w jaką to wszystko zmierza stronę... (prawie konsola, ale nie do końca)

nullpt4

@vpiotr: terminology też pozwala zrobić coś takiego, ale wątpie czy ktoś jest w stanie pracować kiedy w tle wszystko Ci sie rusza :P

jarekr000000

@nullpt4: mi się trudno skupić jak się nie rusza. Właściwie nie wiem czemu.

Hispano-Suiza

@jarekr000000: W pewnym wieku już się nie rusza jak kilka lat wstecz (albo i wcale). To może powodować irytację, brak skupienia, i tym podobne mankamenty.

vpiotr

@jarekr000000: efekt multi-taskingu. Ja mam podobnie, bez muzyki w tle ciężko mi się skupić (cisza dekoncentruje).

somekind

No, Linux takie świetne ma te terminale, tyle lat przed Windowsem. Szkoda tylko, że na docelowej platformie prawie nikt go nie używa.

nullpt4

@somekind: Szkoda tylko, że na docelowej platformie prawie nikt go nie używa. Docelowej platformie?

vpiotr

@somekind: może zależy kto. Ja używam, ale bez fascynacji. Różnica m. konsolą Windows a Linuks jest taka że przy pierwszej klnę i piję 4 kawy dziennie (głównie przez brak copy-paste i sensownego przenośnego języka skryptowego). Przy drugiej robię co mam zrobić i wracam do GUI. Póki co udało mi się zainstalować na korpo lapku ConEmu więc nie ma biedy. I chyba zacznę używać dockera do odpalania skryptów Linucha na Windows bo portowanie skryptów Linux do Windows to mordęga.

nullpt4

@vpiotr: Ja używam WSL'a z którego mam dostęp do plików z windy no i bash'a . Nie da się tam zrobić wszystkiego, ale od biedy ujdzie.

somekind

@nullpt4: tak, na docelowej platformie. Tej, na którą Linux był tworzony przez swojego autora. @vpiotr: jeśli chodzi o cmd.exe to to jest bieda, przecież nikt rozsądny tego nie używa. Po co klnąć i narzekać, skoro można zainstalować lepszy zamiennik? A jeśli istotne w Twojej pracy są skrypty Linuksa, to po co w ogóle na Windzie siedzieć? Wielkanoc spędzasz na Filipinach, czy co? :P

nullpt4

@somekind: Szkoda tylko, że na docelowej platformie prawie nikt go nie używa. mógłbyś to bardziej rozwinąć? Jaki lepszy zamiennik?
a, to po co w ogóle na Windzie siedzieć - np. u mnie w pracy windows na lapku jest obligatoryjny, chociaż produkt jest na linux'ie ...

nullpt4

@vpiotr: z tego co wiem wsparcie dla win7 kończy się w tym roku, więc pewnie w korpo zrobią Ci update do win10 xd

Hispano-Suiza

@nullpt4: 14 stycznia 2020. Nie wydaje mi się żeby wszyscy pędzili szybko na Win10.

somekind

@nullpt4: nie rozumiem, co mam rozwinąć. Linux powstawał na desktopy, ale najwyraźniej wygodny emulator terminala i "sensowny przenośny język skryptowy" (swoją drogą, ciekawe jaki to?) to nie jest coś, co użytkownicy desktopów doceniają. Jeśli chodzi o lepszy zamiennik cmd to np. cmder albo ConEmu. Oczywiście nie czyni to skryptów cmd przenośnymi na inne platformy, ale rozwiązuje problemy z wygodą obsługi. A jeśli ktoś pracuje na Windowsie, narzeka na ubogość cmd, ale nie jest w stanie ogarnąć PowerShella, to nie jestem pewien, czy powinien się tytułować programistą.

Silv

@somekind: Linux powstawał na desktopy, ale najwyraźniej wygodny emulator terminala i "sensowny przenośny język skryptowy" (swoją drogą, ciekawe jaki to?) to nie jest coś, co użytkownicy desktopów doceniają. – dlaczego mieliby nie doceniać? Co jest objawem, że nie doceniają?

nullpt4

@somekind: myśle że jednak większość ludzi nie wie o istnieniu innego OS :P

vpiotr

@somekind: niestety raczej nigdy nie przekonam się do PowerShella. Jakoś nie mogę docenić egzotyki tego języka.

nullpt4

narzeka na ubogość cmd, ale nie jest w stanie ogarnąć PowerShella, bo ten PowerShell niby lepszy? :P powerlessShell

sugar_hiccup

mmm... polecenia powershellowe na milion znaków, od razu widać, że to jest język od ludzi dla ludzi

Silv

@sugar_hiccup: czy długość poleceń ma aż takie znaczenie?

sugar_hiccup

dla jednych ma, dla innych nie, tych drugich nazywamy botami

somekind

@Silv: Co jest objawem, że nie doceniają? - to samo, co jest objawem niedocenienia w każdej dziedzinie: popularność. @nullpt4: od cmd jest znacznie lepszy. To, że jakiś randomowy programista JavaScript z internetu nie umie korzystać z Google, dokumentacji, Windowsa, i ogólnie ma problemy z uczeniem się nowych rzeczy, niespecjalnie to zmienia. @sugar_hiccup: najdłuższe to chyba foreach, całe 7 znaków, faktycznie nie do ogarnięcia. :D

somekind

@vpiotr: spoko, nie musisz przecież. Nie mówię, że to jakiś cudowny język, po prostu najlepszy do skryptowania na Windows i tyle.

Silv

@somekind: to samo, co jest objawem niedocenienia w każdej dziedzinie: popularność – nadal nie rozumiem, o co Ci chodziło z Szkoda tylko, że na docelowej platformie prawie nikt go nie używa. Twoje zdania mają sens same w sobie, ale nie potrafię stworzyć z nich Twojej opinii... Napisz proszę wszystko w kilku zdaniach, ale obok siebie...

somekind

@Silv: ale ja nie mam opinii. :) Ja po prostu stwierdzam fakty. Linux był tworzony na desktopy, tymczasem jego udział na tym rynku jest mizerny. Najwyraźniej dla użytkowników desktopów działające kopiuj-wklej w konsoli nie jest aż tak istotne.

Silv

A, w ten deseń... dzięki. No tak, Linux się "rozwinął", w sensie: ma bardziej zaawansowane zastosowania niż domowe komputery.

nullpt4

@somekind: IMHO linux super na tym wyszedł. Teraz cały świat jest na linuxie, na windowsie zostały tylko desktopy :)

somekind

@nullpt4: Twój świat, to jeszcze nie jest cały świat.

nullpt4

@somekind: Miałem na myśli: internet w zdecydowanej większości, TOP 500 komputerów, giełdy, wojsko, satelity, CERN, karabiny, smartphony + milion innych rzeczy. Myśle że to świat nas wszystkich.

somekind

Owszem, Linux dominuje na serwerach, nikt temu nie przeczy. CERN chyba nie stoi na Linuksie, skoro na niego migruje? A na smartphonach też nie masz raczej Linuksa, tylko jego marną parodię, zasadniczo bez dostępu do dobrej powłoki tekstowej z działającym kopiuj-wklej.

Silv

@somekind: ale Android oficjalnie pochodzi od Linuksa?

nullpt4

@somekind: android jest oparty na linuxie. CERN na niego przechodzi, tak jak wiele innych firm i instytucji. Wymieniłem też więcej przykładów, a jeszcze więcej nie wymieniłem :P

somekind

Android jest oparty o zmodyfikowane jądro Linuksa. Podobnie zresztą jak wiele innych systemów mobilnych. Pytanie tylko, jak się to ma do argumentu wygodnych powłok? :)

nullpt4

somekind: Nic. Ta wyliczanka to była odpowiedź na Twój świat, to jeszcze nie jest cały świat., która miała pokazać że linux otacza nas ze wszystkich stron codziennie.

Hispano-Suiza

Ktoś mi powie o co chodzi z tym kopiuj-wklej?

nullpt4

@Hispano-Suiza: chodzi o post który jest trochę wyżej. Różnica m. konsolą Windows a Linuks jest taka że przy pierwszej klnę i piję 4 kawy dziennie (głównie przez brak copy-paste i sensownego przenośnego języka skryptowego).

vpiotr

Dla mnie konsola bez kopiuj-wklej to taka brzydka, zlosliwa atrapa. Ale prosze mnie nie cytowac. ;-)

somekind

@nullpt4: linux otacza nas ze wszystkich stron codziennie - no i takie stwierdzenie jest znacznie bliższe prawdy niż "cały świat stoi". A Windows też nas otacza, tylko w nieco innych miejscach. @vpiotr: pełna zgoda, to jest w sumie niesamowicie dziwne, że tyle lat im zajęło wprowadzenie normalnych skrótów do niezbyt chyba skomplikowanego programu.

jarekr000000

I tak w konkursie na najgorszą konsolę wygrywa sqlplus. Oracle...

kate87

Postgresowej nie widziałeś.:-P W życiu nie pracowałam z czymś równie topornym i pożerającym zasoby