lion137

Sieci tak się uczą.

LukeJL

To chyba nie AI, tylko zwykła statystyka (albo "machine learning" używając buzzwordu). Głupotą było w ogóle robić ten program, szczególnie jeśli się nie chciało nikogo dyskryminować. Szczególnie, że oceniają po resumee - co jeśli ktoś z dysleksją będzie i napisze "programin" albo "Pithon"? Od razu scoring poleci w dół? No i średnioogarnięta osoba wie jaka jest sytuacja i że statystycznie mężczyźni są lepsi w programowaniu od kobiet (dlaczego, nie wnikam).

Pinek

@LukeJL: Zatrudniłbyś kogoś kto w CV pisze że ma doświadczenie w Pithon? :D

LukeJL

Amazon edited the programs to make them neutral to these particular terms. - Taa... a za tydzień znowu będą musieli zmieniać, bo się okaże, że zainteresowanie nails czy makeup jest ujemnie skorelowane z umiejętnością programowania. Ktoś, kto w ogóle wymyśla te programy to jakiś idiota (sam fakt tworzenia takich programów w taki sposób).

LukeJL

@Pinek Jakbym faktycznie zatrudniał ludzi, to w dupie miałbym CV, ale patrzyłbym na realne osiągnięcia i umiejętności. Bo owszem, jakbym oceniał po samych CV to bym się kierował głównie estetyką (czyli za "Pithon" bym wrzucał do kosza, tak samo jeśli CV byłoby brzydko wyjustowane, albo ktoś by pisał je w Times New Roman). Ale ogólnie rzecz biorąc CV to jakiś przeżytek (choćby dlatego, że CV czy resumee są po to, żeby w nich kłamać/naciągać rzeczywistość/pokazywać się w dobrym świetle. Równie dobrze można by oceniać ludzi po fotkach na Insta).

Pinek

CV to przeżytek? Ciekawa opinia, chociaż zupełnie się z nią nie zgadzam.

LukeJL

czemu się nie zgadzasz?

Pinek

Bo jeszcze nie widziałem ogłoszenia o pracę, gdzie się nie wymagało CV. To dobra forma skrótowego pokazania kim tak naprawdę jesteś, w jakich firmach pracowałeś i ile masz lat doświadczenia.

LukeJL

To, że większość firm wymaga CV to nie jest żaden argument. To dobra forma skrótowego pokazania kim tak naprawdę jesteś, w jakich firmach pracowałeś i ile masz lat doświadczenia. jeśli to w jakich firmach ktoś pracował i ile ma lat doświadczenia w której pokazuje "kim naprawdę jest" to taka osoba nie ma życia poza pracą ani własnego charakteru. Przecież nawet taki Elon Musk (jako przykład osoby, która poświęca się całkowicie swojej pracy) jest kimś więcej niż tylko wpisem w CV "praca w SpaceX: 16 lat".

Pinek

Okej, przyznaję - chodziło mi własnie o pracę, może źle to sformułowałem. Natomiast w połączeniu ze zwięzłym opisem za co było się odpowiedzialnym, jest według mnie dobrym opisem pracownika. Oczywiście umiejętności miękkie to już się sprawdza na rozmowie, później.

LukeJL

swoją drogą Amazon ma ten swój sklep, mógłby coś lepszego zrobić i np. robić jakieś predykcję tego, jak dobrym ktoś jest programistą na podstawie tego, jakie zrobił zakupy na Amazonie (choć to też mogłoby być dyskryminujące, jeśliby się okazało, że osoby, które kupiły kraciastą koszulę są statystycznie lepsze od osób, które kupiły sukienkę). W ogóle jak dla mnie to zamiast sprawdzać kandydatów, powinni zrobić narzędzie do analizowania kodu na Github i zrobić bota, który chodziłby po Github i szukałby "dobrego kodu". Wtedy faktycznie nie byłoby dyskryminacji.

Aryman1983

@LukeJL: @Pinek pewnie @Afish coś tam u nich pogrzebał przy ML :-)

LukeJL

w połączeniu ze zwięzłym opisem za co było się odpowiedzialnym, jest według mnie dobrym opisem pracownika. - niekoniecznie, bo czasami to, za co się było oficjalnie odpowiedzialnym nie odpowiada do końca rzeczywistości - w USA mają jeszcze o tyle lepiej, że są resume zamiast CV, i ludzie piszą swoje faktyczne (albo fikcyjne, wiadomo) osiągnięcia zamiast suchej listy obowiązków jak w Polsce

LukeJL

@Aryman1983, no to niby jakieś zaawansowane algorytmy ML, ale tak jak to opisali w tym artykule, to ja mam wrażenie, że każdy by mógł napisać taki naiwny algorytm po przejściu paru tutoriali z ML czy użyciu jakiegoś Tensor Flow czy innego narzędzia. Co w tym trudnego, łapiesz tekst, wrzucasz je jakoś do tych sieci, drzewek decyzyjnych czy czegoś tam, a potem ci wypluwa wynik. Robiłem nawet kiedyś taki tutorial. Pewnie umiałbym zrobić takie narzędzie do analizy CV

Pinek

@LukeJL: co do resume vs CV, to ja mam swoje CV, a jak wysyłałem bezpośrednio np do USA czy UK to po prostu zmieniałem nazwę na "resume" i tyle xd i się odzywali

Aryman1983

@LukeJL: być może właśnie zastosowali takie proste rozwiązanie, a trzeba było się trochę nad tym nagłówkować. Wczoraj zrobiłem sobie mały tutorial z ML.Net i za dużo trudności nie miałem ze zrozumieniem o co tam chodzi.

Afish

być może właśnie zastosowali takie proste rozwiązanie, a trzeba było się trochę nad tym nagłówkować — nie no, bądźmy poważni, według artykułu pracowali nad tym trzy lata, więc raczej nie poprzestali na zaimplementowaniu czegoś z tutoriala. Takie wyniki mogą być efektem uprzedzeń rekruterów, słabą korelacją między jakością CV a umiejętnościami kandydata, lub po prostu rzeczywistością, trudno powiedzieć po tak zdawkowym opisie. Szczególnie, że artykuł mówi Most came from men, a reflection of male dominance across the tech industry. In effect, Amazon’s system taught itself that male candidates were preferable., ale to nie jest coś wyjątkowego, przy każdym budowaniu modelu trzeba oczyścić dane, mała ilość próbek jakiejś kategorii nie jest czymś niezwykłym.

Aryman1983

@Afish: mówiąc proste miałem na myśli "proste" jak na Amazona :-)

LukeJL

swoją drogą ostatnie zdanie jest złowieszcze: Another said a new team in Edinburgh has been formed to give automated employment screening another try, this time with a focus on diversity.. Czyli co, zrobią coś, co będzie promować "róznorodność" (czytaj: dążyć do sztucznej nadreprezentacji kobiet czy innych grup, o których prawa walczą SJW), zamiast skupiać się na kompetencjach? Bez sensu.

Aryman1983

@LukeJL: teraz do modelu wrzucą zdjęcie :-)

LukeJL

no i to mechanizing the search for top talent, :| moim zdaniem nie wszystko należy "mechanizować", są rzeczy, które automatyzowane być po prostu nie powinny. Jak ludzkość będzie szła w tę stroę to niedługo będą zautomatyzować wybór kariery (komputer wybierze ci karierę, studia na jakie masz iść, zawód jaki masz uprawiać itp.), komputer wybierze partnera do ślubu, komputer określi ci, czy lepiej żebyś kupił kota czy psa... Paranoja.

WeiXiao

@LukeJL: iedługo będą zautomatyzować wybór kariery (komputer wybierze ci karierę, studia na jakie masz iść, zawód jaki masz uprawiać itp.), nie zdziwiłbym się gdyby w znacznej części przypadków robiły to dość dobrze :)

WeiXiao

@Afish: Most came from men, a reflection of male dominance across the tech industry. In effect, Amazon’s system taught itself that male candidates were preferable. Jeżeli było więcej CV mężczyzn, to było też więcej odrzuconych, ale pytanie jaki jest stosunek.

Afish

@WeiXiao: Więcej mężczyzn nie oznacza, że można zignorować mało liczną grupę kobiet. Jeżeli nie będzie żadnego równoważenia liczności, to model po prostu zignoruje kobiety, bo są one małą częścią populacji. Tak samo możesz zrobić test na HIV, który zawsze będzie zwracał „zdrowy”, bo nosicieli jest mało w społeczeństwie i będziesz miał świetną skuteczność.

WeiXiao

@Afish: Nie napisałem tak. Jeżeli mamy kobiety i mężczyzn z podobnymi buzzwordami w cv, a np. statystycznie dostaje się 40% mężczyzn, a kobiet np. 25%, to statystycznie i binarnie jest lepiej zatrudniać tych 1.

Afish

To się zgadza, ale jeżeli masz 8 CV mężczyzn i 2 CV kobiet w trakcie uczenia, to musisz się upewnić, że mało liczna grupa kobiet nie jest ignorowana właśnie z powodu liczności. To możesz zrobić przez upsampling/downsampling którejś z grup i wtedy było więcej CV mężczyzn nie jest prawdą.

V-2

"Problems with the data that underpinned the models’ judgments meant that unqualified candidates were often recommended for all manner of jobs, the people said. With the technology returning results almost at random" - pewnie system dyskryminował też rudych albo zodiakalnych Koziorożców, tylko tych dyskryminacji nie wykryto, bo nikt ich obecności nie sprawdzał.

V-2

A "Pithon" na CV to nie jest kwestia estetyki. Jeśli ktoś jest niechlujny w CV, to co będzie w kodzie.