akrasuski1

Phi... niski poziom to lutowanie cpu z pojedynczych tranzystorów :P

grzesiek51114

@msm zostaje Ci jeszcze tylko zaprojektować CPU w Minecrafcie i będziesz mógł nazwać siebie wszechprogramistą ;) ...albo wielkim elektronikiem jak w Panu Kleksie ;)

alagner

Czemu nie w Verilogu albo SystemC (aczkolwiek nie wiem czy ten ostatni jest syntezowalny)?

J0ras

Ja kiedyś robiłem na kartce papieru moduł za pomocą metody karnaugha, ale widzę, że vhdl jest do tego bardziej przystosowany.

msm

@alagner: Nad verilogiem się zastanawiałem chwilę. Ostatecznie wybrałem VHDL bo miałem z nim trochę doświadczenia już z kiedyś, oraz wydaje się prostszy dla programisty. A SystemC i podobnych celowo unikałem, bo za bardzo chowają abstrakcję i nie wiadomo co się dzieje pod spodem (a chciałem w miarę nisko zejść)! No i z tego co wiem syntetyzuje sie z nich mało wydajny kod.

msm

@J0ras: można i tak. Jak rozpiszesz cały procesor na kartce to szacunek :P @Shalom me irl.

alagner

@msm w SystemC akurat spokojnie można też nisko pisać, aczkolwiek jak uczyłem się go (matko, kiedy to było, stara dupa jestem ;)) to nie dawało się opisów w nim zaimplementować w sprzęcie, był jedynie do modelowania. Co do Veriloga - obecnie jest praktycznie tak samo dojrzały jak VHDL a ma sporo fajnych narzędzi do weryfikacji. A sprzęt wygenerowany po syntezie w obu jest raczej podobny (poza rocket science i benchmarkami oczywiście), miałem okazję robić tester interfejsu VGA w jednym i drugim i wyszło 1:1 to samo. Problem leży bardziej w totalnie kijowych optymalizatorach i słabości narzędzi, przez co trzeba serio pisać kod zgodny z tym co się syntezować, faktycznie optymalizować wcześnie i nie cudować z abstrakcjami. Także metoda Karnaugha (@J0ras) wcale nie jest taka bezsensowna, jest wręcz dobrym dodatkiem, bo automatyczne optymalizatory lubią się pogubić czasem.

msm

@alagner hmm, to popatrzę na SystemC kiedyś. Nie wygląda tak źle po dokładniejszym przyrzeniu się - pamiętam że kiedyś czytałem sporo negatywnych opinii i tym sie sugerowałem. Verilog jasne - bardzo dobry jest, po prostu coś trzeba było wybrać a VHDL sie wydawał przyjaźniejszy.

stryku

Gratki (: też kiedyś myślałem, żeby zrobić coś jeszcze niżej ale do vhdl mnie studia zniechęciły. Może kiedyś

Alag

Dlaczego nie lubisz w Xilinx? Mam pozytywne doświadczenia. Czego używasz do edycji kodu?
Po odpaleniu takiego projektu z procesorem na FPGA, komputer przestał być "magiczny" dla mnie :)

alagner

@Alag bo Altera i Lattice mają ciekawsze układy? @msm tak na luzie bardziej: https://www.youtube.com/watch?v=gM2hnra55Hs

MuadibAtrides

Jest taki kurs "from nand to tetris". Opowiada o tym, że jesteśmy programistą z bramkami nand i bardzo chcemy pograć w tetrisa. Tłumaczy jak wyjść z pojedyńczej bramki, zrobić cpu, zaprogramować asm, poziom ciut wyższego poziomu i w.końcu tetrisa. W nagrodę zagramy w tetrisa. Tak jakoś mi się skojarzyło z rym kursem.

Alag

@alagner: Altera to teraz już z logo Intel :) ale czy ciekawsze? Zależy co zamierzamy zrobić. U @msm w kodzie nie widziałem żadnych specjalnych komponentów na daną platformę