Premiera Windows Vista

Ktos

Za około 15 minut rozpocznie się w Stanach Zjednoczonych oficjalna premiera systemu Windows Vista. Nowe dziecko firmy z Redmond nie jest tak wielkim przełomem jakim było przejście z Windows w wersji 3.11 do 95 czy z linii 9x/ME do Windows XP. Ale i tak, jak przy każdej premierze, są oczekiwania, są nadzieje, są wrogowie i są oczywiście narzekania.

Dla programistów nowa wersja systemu przyniesie między innymi nowe możliwości tworzenia ładnych i użytecznych aplikacji, dzięki technologiom Aero, Windows Presentation Foundation (Avalon) i językowi XAML. Do tego dochodzą pozostałe składniki platformy .NET Framework 3.0.

Niezmiernie istotny będzie też mechanizm pracy bez uprawnień administratora, które będą nadawane na wyraźne żądanie, dzięki mechanizmowi User Account Control. Wiele programów nie jest wciąż przygotowanych do pracy bez uprawnień administracyjnych, jak choćby próbuje zapisywać dane w miejscach, gdzie nie powinno (w rodzaju katalogów C:\Program Files). Problem ten dotyka także niektórych, bardzo popularnych programów, a teraz po premierze systemu ich twórcy będą musieli skupić się nad dostosowaniem do nowego systemu.

Od jeszcze innej strony Windows Vista przynosi nowy stos TCP/IP, standardową obsługę protokołu IPv6, standardowo wbudowane w system mechanizmy Peer-To-Peer, nowe zarządzanie kontaktami, mechanizmy Shadow Copies czy szyfrowanie BitLocker... a także wiele nowych obwarowań DRM wprowadzonych na życzenie producentów napędów Blu-Ray czy HD-DVD, na temat których to wielu użytkowników i specjalistów się wypowiada bardzo krytycznie. Podobnie jak na temat wysokich wymagań sprzętowych systemu.

Polska premiera systemu Windows Vista planowana jest na luty.
Producent systemu zaoferował bezpłatną certyfikację aplikacji dla systemu Windows Vista: http://www.microsoft.com/poland/partner/isv/testy/vista_certyfikacje.mspx

Serwerowa edycja oparta o jądro Windows NT 6.0 wchodzi obecnie w fazę RC, Windows Server Code Name "Longhorn" ma zostać wypuszczony na rynek w trzecim kwartale tego roku. Windows XP będzie posiadał wsparcie techniczne do 2014 roku.

5 komentarzy

No i co z tego? Może i technicznie był przełomem, ale w praktyce dla zwykłego użytkownika się nie sprawdzał (sam używałem wtedy ME bo 2000 niby fajnie stabilnie działało, ale gry na tym nie chciały działać ;) ) A Windows XP to klasa sama w sobie... jak się wyłączy "Wassabi z keczupem pod gołym niebem"* to system jest wspaniały (i dlatego też jest zainstalowany na 85% wszystkich komputerów). Nie umiecie spojrzeć z perspektywy :P

A swoją drogą po co XP ma wsparcie do 2014 skoro w 2012 nie będzie już żadnych komputerów ? :>

  • Marooned nazwał tak kiedyś "Lune", niezwykle trafne określenie :]

Ktos: "Do 2000 mało kto przechodził, dopiero XP był naprawdę przełomem." - ty chyba żyjesz w jakimś równoległym świecie. Przełomem był 2k, a XP to tak jak napisał Marooned to głównie wygląd + sterowniki. Do 2k malo kto przechodzil bo wiekszosc "użyszkodników" nie widziała różnicy pomiedzy 2k a ME.

Marooned, dobrze rozumiesz. Nie będzie miał praw do zapisu konfiguracji w swoim katalogu. A przynajmniej nie ma pod Windows XP (na koncie z ograniczeniami), pod Vistą Vista stworzy dla niego "wirtualny" katalog, po którym sobie będzie mazał. Na umieszczanie konfiguracji masz %APPDATA% i tam możesz mazać do woli. Tyle teoria, bo w w praktyce to działa jak powinno. Czasami, nie wiem od czego to zależy, ale już sie naciąłem, że np. Padu-Padu próbowało zapisywać w Program Files i nie mogło. I nawet użytkownika o tym nie poinformowało...

Do rejestru do HKEY_LOCAL_MACHINE też normalnie program bez uprawnień administratora praw zapisu nie ma.

Do 2000 mało kto przechodził, dopiero XP był naprawdę przełomem.

Względem "treści chronionych" to mam tu fajnego linka http://www.thecamels.org/download/ebook/analiza_kosztow_systemu_ochrony_tresci_windows_vista.pdf warto poczytać choć trochę przydługi.

Kilka razy z fotela mnie zdjął :)

"z linii 9x/ME do Windows XP" - chyba Windows 2000?
XP to mała zmiana [5.0 -> 5.1] z 2k - głównie wygląd + parę nowości jak np. obsługa WiFi

Poza tym, że co? że jak? że mój program będąc zainstalowanym w Program Files nie będzie miał praw do zapisu np. pliku konfiguracji w swoim katalogu? brzmi jak jakaś kpina - mam nadzieję, że źle to rozumiem.