Projekt graficzny strony => w czym najlepiej?

0

Dzień dobry,

W czym najlepiej wykonać projekt graficzny strony?
Czy potrzebna jest do tego wiedza z UX?
Czy lepiej modyfikować gotowe szablony czy tworzyć od początku?
W jakim programie? (najlepiej darmowym)

Dzięki
M.

4

Rzuć okiem na Adobe XD - https://pl.wikipedia.org/wiki/Adobe_XD

Za 50 zł masz nawet na Udemy kurs z obsługi tego ustrojstwa - https://www.udemy.com/course/responsive-website-design-in-adobe-xd (plus setki poradników darmowych na YT)

2

Ja wiem, że uxowcy, których znam wolą pracować na figmie https://www.figma.com W mojej osobistej ocenie adobe xd jest skopany, często wielkości które podaje xd mają się nijak do tego co trzeba zakodować.

0

A czy te aplikacje czasem nie służą do projektowania stron na telefony i tablety? Mnie póki co interesuje projekt klasycznej strony na PC.

1

Nie. Służą projektowaniu wszystkiego.

3

poza apkami typowo do projektowania można również np.:

  • w głowie (potęga wyobraźni)
  • na kartce papieru
  • w HTML/CSS/JavaScript (zależy od złożoności, ale często szybciej można zrobić po prostu coś działającego w HTML/CSS/JavaScript, szczególnie z użyciem narzędzi takich jak React, niż w edytorze wizualnym, a potem to ręcznie przepisywać na HTML/CSS/JS).

Czy lepiej modyfikować gotowe szablony czy tworzyć od początku?

Zależy od potrzeb projektu (i czy w ogóle znajdziesz odpowiedni szablon do danego projektu) i twojego ulubionego stylu pracy - mając gotowy szablon masz z jednej strony łatwiej, bo nie musisz robić wszystkiego od zera, więc może ci to oszczędzić czas, ale z drugiej strony może być trudniej, jeśli chcesz mieć coś dostosowanego pod siebie - bo na gotowcu musisz się dopiero zorientować co gdzie jest, a czasami ból jest, żeby cokolwiek zmodyfikować, bo trzeba orać w gównie, żeby zmienić layout czy style (szczególnie, że gotowce często są zaśmiecone), więc praca z gotowcami to ból.

0

<html>html never die</html>

1

Miałem kiedyś niedoszły projekt na telefony, grafik "zaprojektował" makiety ok 30 podstron w czymś typu graficznego, żył przekonaniu że wykonał twórczą robotę i wynik jest blsiko.
Nie wiem, czy mu uświadomiłem, przynajmniej próbowałem, że to pokazuje "jak" ma wyglądać, a nie "dlaczego", że do rozszycia na HTML i CSS ogromnie dużo roboty.

Mi się wydaje, że jak to będzie strona mocno oprogramowana, dynamiczna, zyskują metody projektowania HTML+CSS. Jak bardziej statyczna, wizytówka, bajer musi być, ale dynamiki nie, to obrazkowo.
Spojrzenie backendowca z rzadka wykonującego formatki biznesowe.

Kiedyś, dość dawno, namawiał mnie przedstawiciel jakiegoś katalogu firm / wizytówki. Jak zobaczyłem na demo, że cały design wizytówki to w obrazku na całą stronę, to myślałem że spadnę z krzesła ze śmiechu (oczywiście owego startupu nigdy nie widziałem, pewnie nie dała się wygooglować)

0

@AnyKtokolwiek: ale na takich apkach często robisz pierwszy zamysł, żeby złapać styl w jakim ciągnąć, ostylowac wszystkie komponenty podstawowe i dalej klepać. Żeby to nie było kolejna strona co wygląda tak samo jak 100 poprzednich bo nikomu się nie chciało zmienić nic w tym co dostali z frameworka. Np mój startup powstał dokładnie w ten sposób, czyli wiedzieliśmy, że robimy ionicu, na tej postawie uxowiec ogarnął w figmie kilka makiet takich by całość nabrała indywidualnego stylu i dalej już leciała robota bez zaglądania do figmy przynajmniej jeśli chodzi o całe strony bo sporo pojedynczych grafik i ikon tworzył frontendowiec w figmie na bazie wcześniej obranego stylu.

0

A co sądzicie o czymś takim: WYSIWYG Web Builder
https://www.wysiwygwebbuilder.com/

Pobrałem to kilka tygodni temu, jako 30-day trial. Ale przeraża mnie ilość komponentów jaka tam jest i myśl, że mam to zrobić, nie mając kompletnie doświadczenia w projektowaniu. Kodować w html i js umiem, ale nie umiem stworzyć szkieletu graficznego strony, żeby ładnie wyglądał i był pociągający dla odwiedzających.

0

Zostaw to gunwo. To były pierwsze podrygi builderów przedstawianych, że "każdy może zrobić stronę www", a nie program do projektowania interfejsu.

2

Biorąc pod uwagę, że dzisiejsze interfejsy to same prostokąty ze zdjęciami lub bez to chyba nawet w MS Paint można projektować profesjonalnie :-)
Jednak na serio to moi graficy działają z Adobe / fireworks.
Adobe jest mile widziany bo każdy to ma i zawsze w razie potrzeby łatwiej coś wyciągnąć, poprawić. Jest to jednak bardzo popularne choć i tak uważam, że do projektowania stron wcale nie najlepsze.

Po wielu latach cięcia stron na różne sposoby powiem jakie są moje wnioski:

  • W zgranym zespole z ogarniętym grafikiem dobrze jak grafik korzysta ze swoich narzędzi i dostarcza wszystkich detali w plikach png albo nawet w svg. I generalnie istnieje jakieś porozumienie. Fajnie jak przygotuje jakieś wyciągi kolorów, fontów itp ...
  • Z klientami zewnętrznymi, którzy technicznie tematu nie ogarniają to w sumie wolę jak przyślą cały projekt w png albo innej bitmapie. Zwykle krócej trwa przygotowanie tych detali po naszej stronie czy nawet w docelowym css/html niż tłumaczenie komuś dlaczego trzeba tak a nie inaczej. Czasem tylko o czcionkę trzeba dopytać.

Podsumowując najlepiej jak grafik pracuje w tym narzędziu, które dobrze zna.

0

Do drugiej części (HTML/CSS) kiedyś z frajdą używałem Aptana Studio

2

W czym najlepiej wykonać projekt graficzny strony?

Moim zdaniem lepiej o to zapytać grafików. Ja sam używałem Adobe XD, ale bardziej ze względu na możliwość tworzenia prototypów.

Teraz zlecam takie rzeczy grafikom, bo żaden ze mnie grafik a już tym bardziej UXowiec. Każdy sobie dobiera narzędzie po swojemu.

0

A możecie podać jakieś narzędzie Open Source albo Freeware?

Znalazłem :) https://webflow.com/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1