serwer na własnym komputerze.

0

Witam.
od kilkunastu dni nie mogę uporać się z pewnym problemem. Mianowicie chciałbym postawić serwer WWW na moim komputerze.
używam Windows 10. mój router to tp-link. oprogramowanie to xampp.
serwer ma służyć do opublikowania strony www dla mnie i dla kilku moich kolegów (ja robię stronę, oni chcą mieć wgląd do rezultatów).

próbowałem praktycznie wszystkiego. czytałem o jakimś przekierowaniu portów i o publicznym adresie ip, ale nie wiem jak to działa i co można tym zrobić.

z góry dziękuję za pomoc.

0

Podstawowa sprawa - jeśli chcesz, żeby ludzie z zewnątrz mieli dostęp do Twoich treści, to musisz dać im jakiś adres, bo nikt nie będzie się łączył przez adres IP - i to z dwóch powodów. Po pierwsze - łatwiej jest zapamiętać adres w postaci "słownej" - np. stefan.com.pl niż 74.103.82.478, a po drugie - domena będzie niezmienna, a adres IP często otrzymuje się różny. Kwestia zmiany adresu jest uzależniona od operatora oraz wykupionego pakietu, niemniej co jakiś czas (od każdego połączenia do raz na 1-2 miesiące) będziesz miał inny adres IP.

Dlatego powstały usługi tzw. DYN-DNS, czyli DNS'y ale dynamiczne. Być może Twój router posiada wbudowaną obsługę takiej usługi - w takim razie problem masz z głowy, po prostu zakładasz konto w jakiejś usłudze, tworzysz sobie jakąś "domenę" i jej dane wpisujesz do routera. A potem już wszystko powinno działać samoczynnie, przy każdej zmianie adresu IP Twojego dostawcy, adres IP przypisany do domeny powinien być aktualizowany, a ludzie, którzy mają mieć dostęp, zawsze będą się mogli łączyć wpisując w przeglądarce jakąś nazwę, a nie ciąg liczb.

A w temacie przekierowania portów - prawdopodobnie na routerze masz zrobioną maskaradę/NAT. Oznacza to, że jedno urządzenie sieciowe (w Twoim przypadku - router) rozdziela net na wiele urządzeń, które są "za nim", ale jednocześnie z punktu widzenia dostawcy internetu, oficjalnie masz podłączone jedno urządzenie. To trochę jak z centralką telefoniczną i numerami wewnętrznymi - jedna linia, ale dzielona na wiele biur/pracowników. Przekierowanie portów to trochę jakby powiedzieć, że gdy ktoś dzwoni w określonej porze (albo np. z określonego numeru) to automatycznie masz przekierować rozmowę na wskazany numer wewnętrzny. Bez tego, dzwoniąc na numer centrali, łączysz się z sekretariatem, a nie konkretnym wewnętrznym. Podobnie jest w przypadku Twojego serwera. Jak przekierujesz porty, to router będzie wiedział, że ruch przychodzący do niego na wybranym porcie ma zostać przekazany dalej do Twojego serwera. Bez tego ktoś, kto będzie chciał zobaczyć Twoją stronę, wprawdzie się dobije do routera, ale bez przekierowania portów, router nie będzie wiedział, co ma z takim połączeniem zrobić i je prawdopodobnie ubije.

Na pewno się da zrobić to, co chcesz, a jeśli Ci nie działa to dlatego, że coś źle robisz. Ale podałeś zbyt mało konkretów, żebyśmy mogli Ci pomóc.

0

Bardzo dziękuję za twoją odpowiedź.
Mam jeszcze tylko jedno pytanie.
Założyłem konto na stronie no-ip.
I domenę amerido.sytes.net na mój adres ip. Gdy ją wpisuje w pasek adresu w przegladarce pisze że serwer nie odpowiada. Czy tą domenę mam wpisać w router jako przekierowanie portów?

0

Jaki to konkretnie router jest? Podaj model.

0

Tp-link TL-WR340G

0

Tutaj masz podane krok po kroku, jak należy w tym urządzeniu skonfigurować DynDNS - https://www.tp-link.com/pl/support/faq/419/

EDIT
nie jestem pewien, czy ten router obsługuje DynDNS. Musisz po prostu wejść w ustawienia i sprawdzić. Jeśli router tego nie czai, jest jeszcze jedna opcja - http://freemyip.com. Tylko wtedy nie odpalasz usługi na routerze, tylko na kompie, który będzie pełnił funkcję serwera WWW. Sam mam tak od jakichś 2 lat zapewniony dostęp do kamer w domu i działa totalnie bezproblemowo :)

1

Bardzo dziękuję za twoją pomoc. Teraz na pewno będę wiedział co i jak. 😀

0

Jak wygląda sprawa? Udało Ci się uzyskać to, co chciałeś/czego potrzebowałeś?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1