O co chodzi z tymi komponentami i widokami

0

Jestem początkującym koderem i uczę się kodowania psd do html i css na razie od bardzo prostych i niezbyt rozbudowanych projektów. Ostatnio pokazałem znajomemu moje najnowsze dzieło i powiedział bym zainteresował się komponentami i widokami. Mówił by lepiej pisać css wtedy wszystko jest reużywalne i sugerował skorzystanie z frameworka javascript. Ja niestety nie znam się na tym i nie wiem jak pisać te komponenty i widoki. Nie korzystałem również z żadnego frameworka nie licząc "normalize.css" a chyba nie jest frameworkiem? W sumie miałbym kilka pytań odnośnie czystego css bo kilku kwestii nie jest pewien co powinno być lepiej napisane.

1

Komponent i widok dla osoby A może oznaczać X, dla osoby B - Y więc dopytaj znajomego o co mu chodziło.
"normalize.css" nie jest frameworkiem.
JavaScript Ci nie pomoże w pisaniu styli.
Poczytaj sobie o metodykach pisania styli: https://www.nafrontendzie.pl/metodyki-css-1-oocss

Gdybyś zadał te pytania odnośnie czystego css było by łatwiej na nie odpowiedzieć ;)

1

Generalnie polega to na projektowaniu strony na zasadzie składania jej z takich "klocków", gdzie masz dużo mniejszych klocków (komponentów) i składasz je w całość.

Jest to trochę innego rodzaju projektowanie niż się kiedyś robiło. Kiedyś się projektowało stronę monolitycznie, np. w psd całą stronę się robiło i potem się to cięło na małe kawałki i kodowało w HTML.

Teraz jest zwykle odwrotnie - zaczynasz od małych kawałków i składasz z nich większą całość.

Nie korzystałem również z żadnego frameworka nie licząc "normalize.css" a chyba nie jest frameworkiem?

Pewnie najwygodniej będzie ci zacząć od Bootstrapa, którego ja osobiście nie lubię, ale mimo wszystko łatwo załapać, jak może wyglądać tworzenie stron w oparciu o komponenty.

Bo np. można zacząć w inny sposób, i np. uczyć się jakiejś metodyki CSS typu BEM, ale nie wiem, czy będzie to dobre - łykać zbyt dużo teorii na tym etapie (natomiast Bootstrap to gotowe rozwiązanie).

Można też zacząć z grubej rury, i użyć np. Reacta, Angulara czy Vue czy innej biblioteki JS, która ma podobną filozofię pracowania na komponentach, ale też - wydaje mi się, że to mogłoby ci tylko pomieszać w głowie na tym etapie. I że Bootstrap albo podobny CSSowy framework wystarczy do samego zrozumienia, w jaki sposób to może wyglądać.

i widokami

Spytaj mu o co chodziło, bo "widok" to może znaczyć różne rzeczy, w zależności od kontekstu.
Komponent zresztą też, ale mimo wszystko wydaje mi się, że komponent w świecie frontendu jest już nieco bardziej dookreślony.

0

Ja dorzuce od siebie do wypowiedzi powyzej propozycje zapoznania sie z SASS. Ulatwi Ci to pisanie CSS w przyszlosci. Chociaz na poczatku bedzie denerwowalo to pozniej ewentualna zmiana np. koloru jakiegos elementu bedzie bezbolesna dzieki mozliwosci definiowania zmiennych i pozniejszego ich uzywania.
Oczywiscie do jakichs malych projekcikow nie zawsze (moim zdaniem) jest sens. Ale znajomosc SASS na pewno przyda Ci sie w pozniejszej pracy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0