Dedyk vs chmura | hosting

0

Witam serdecznie, firma którą obsługuję ma postawiony sklep na prestashop na dedyku o parametrach

Intel Xeon E3-1245V2
16 GB 2 x 3 TB Ent.HDD ECC iNIC
20 tb transfer
lacze 1gbit

przy średnim ruchu 7-8tys UX dziennie (w szczycie 150-170 userów w danej chwili na stronie) serwer pada i znika do czasu restartu bazy

Prosze o pomoc

  1. jakie parametry powinien posiadać dedyk zeby utrzymac obecny ruch i obciazenie?
  2. czy chmura jest lepsza od dedyka - jesli tak jaka?
  3. jakiego usługodawcę z dobrym supportem warto brać pod uwagę?
0

Siemka!

Wydaje się, że przy takim ruchu serwer jest więcej niż wystarczający, moim zdaniem wina jest po stronie aplikacji www, a nie hardware. 150 osób w tym samym czasie to jeszcze nie jest jakaś wielka liczba, hostingi za 200-400 zł miesięcznie radzą sobie z takim obciązeniem / ruchem.

czy chmura jest lepsza od dedyka - jesli tak jaka?

Generalnie nie jest lepsza, ale to zależy od konkretnego usługodawcy i planu (parametrów danej usługi) oraz zastosowania. Chmura pozwala zaoszczędzić pieniądze (gdy ruch jest mały, zasoby nie są w pełni wykorzystywane), ale gdy ruch rośnie trzeba dopłacić za wykorzystane "dodatkowe" zasoby sprzętowe. Jest to rozwiązanie skalowalne. Chmura może być dobra, gdy nie jesteś w stanie określić potrzebnej specyfikacji sprzętu lub nie jesteś w stanie przewidzieć zmian w oglądalności strony.

jakiego usługodawcę z dobrym supportem warto brać pod uwagę?

Słyszałem sporo dobrego o OKTAWAVE (firma w Polsce) oraz Digital Ocean (najbliższe serwery w Niemczech). Firm są oczywiście dziesiątki, wybór też będzie zależał o technologii w jakiej jest zrobiona strona.

0

Nie szukaj lepszego serwera, bo nie tędy droga. Spieprzone jest oprogramowanie i lepiej znaleźć przyczynę i ją naprawić niż inwestować w mocniejszy serwer (szczególnie, jeżeli się okaże, że baza się sypie ZAWSZE przy 120 osobach, niezależnie od serwera).

0

Ten procesor obsłużyłby ci 1000 użytkowników online albo i więcej. Musisz zidentyfikować gdzie leży wąskie gardło, sprofilować aplikację, sprawdzić na co najwięcej pracy wykonuje procesor, etc.

0

Dzięki serdeczne - faktycznie baza sql jest zakolejkowywana zapytaniami blokującymi serwer, jednak nasi programiści nie mogą sobie z nią poradzić obwiniając serwer.

Czy możecie podać namiary na sprawdzoną firmę która rzeczywiście zna się na rzeczy i będzie w stanie wyprostować kod i poprawić zapytania > presta?

0

Wynajmijcie konsultanta, który będzie się specjalizował w bazach danych. A skoro Twoi programiści nie znają się na bazach danych (szczególnie optymalizacja zapytań), to jednorazowa wizyta (nawet kilkudniowa) na dłuższą metę nic nie da, bo po jakimś czasie znowu baza się zamuli. Musisz zatrudnić kogoś, kto się na tym zna i będzie robił review kodu pod kątem wydajności.

Moje wskazówki:

  • większość baz danych potrafi obsłużyć (na jednej instancji) co najmniej kilkaset względnie prostych zapytań na sekundę (co przekłada się na minimum kilkadziesiąt requestów/s) i takiej wydajności powinieneś szukać;
  • największy wpływ na wydajność zapytań mają indeksy, jednak żeby dobrze założyć indeks warto przeanalizować plan zapytania (explain / explain analyze), żeby trafić na właściwe kolumny we właściwej kolejności;
  • przeważnie jedno większe zapytanie jest wydajniejsze od wielu w pętli;
  • zbyt długie i szerokie transakcje mogą blokować zbyt dużo danych na zbyt długi czas;
  • ORM może spowalniać aplikację, ale nie samą bazę danych.

Tak z czystej ciekawości mogę spróbować Ci pomóc, ale musiałbyś mi zapewnić dostęp do jakiejś deweloperskiej bazy danych i dać listę zatykających bazę zapytań. W razie czego pisz na PM.

0

niech ktoś odpali podczas dużego ruchu i zatykania się bazy SHOW FULL PROCESSLIST i zobaczy co i ile czasu zajmuje bazie - to jest dobry punkt wyjściowy do dalszej walki.
Możesz też włączyć sobie logowanie zapytań - jako dodatkowy parametr przy starcie mysqld --log=log_file_name albo w iniku log = log_file_name

0

A może kwestia tkwi w samej konfiguracji apache/php?
Sam nie jestem ekspertem, ale wiem, że bez php-memcached presta staje się mulasta przy 10 użytkownikach.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1