Vue.js vs Blade (Laravel)

0

Od jakiegoś czasu coraz głębiej poznaję Laravel i tak oglądając/czytając różne poradniki w Internecie mam wrażenie, że im większą ktoś ma wiedzę na jego temat - czy też ogólną biegłość i wiedze na temat samego programowania - to tym częściej w tych projektach pojawia się Vue.js zamiast standardowego Blada. Niestety szukając w Internecie informacji na ten temat więcej jest w odpowiedziach sugestii, że spowodowane jest to bardziej czyjąś preferencją niż faktycznymi argumentami.

Jeżeli chodzi o mnie to nigdy samemu nie budowałem nic w oparciu o fw do js, przerobiłem tylko poradniki z podstawami Angulara i obejrzałem kilka filmów z Vue.js lecz niestety po samej teorii podstaw nie jestem w stanie sam sobie odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze i w jakich sytuacjach.

Stąd pytanie do Was, czy są jakieś konkretne argumenty przemawiające za Vue.js kiedy porównujemy go z Bladem (oczywiście tylko w kontekście używania tego w aplikacjach budowanych w Laravel)?

PS. Nie wiem czy to istotne, ale chciałbym teraz zacząć używać websocketów w swojej aplikacji (znam poki co tylko bardzo ogólna teorie ich działania i myślałem o socket.io), a skoro wszystko jest oparte na js to może Vue ma po swojej stronie jakieś szczególne argumenty w tej kwestii?

2

vue to prosty odpowiednik angulara. Ogólnie moja zasada jest taka:

Czysty blade:

  • jestem pewny, że nie będzie potrzebne wystawienie api - nie będzie apki mobilnej.
  • gdy robię wewnętrzny system/jakiś panel admina same tabelki. Może też być prosta strona dla usera np wizytówka/blog. Ogólnie wszedzie tam gdzie 99% rzeczy będzie widoczne po przeładowaniu strony, lub wiem że np jquery mi wystarczy.

Blade wspomagany przez vue:

  • jestem pewny, że nie będzie potrzebne wystawienie api - nie będzie apki mobilnej.
  • znajdują się miejsca gdzie jest bardzo dużo dynamicznej treści która trzeba zmieniać/pobierać bez przeładowania (np jakiś chat)

Tylko vue/angular/inny tego typu framework

  • istnieje szansa na pojawianie się apki mobilnej
  • chce aby front i backend były to osobne aplikacje (backend wystawia rest api)
  • strona ma ładować się tylko raz reszta wszystko dynamicznie.
0

Jak się człowiek uczy wszystkiego na raz to w końcu się trochę zaczyna w tym gubić.

Kilka prostych zdań, a bardzo pomogłeś. Dzięki! :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1