Front-end - czy praca Front-end developera wymaga znajomości Photoshop

0

Tak jak w temacie... czytam wątki na forum sprzed roku i opinie zawarte w postach są różne jak to jest na dzień dzisiejszy ?

Czy takimi programami jak Photoshop czy Ilustrator zajmują się graficy a praca typowego Front-end developera w tej sytuacji sprowadzi się do pocięcia takiego layoutu czy może jednak trzeba coś zaprojektować ?

Uczę się HTML i CSS i nie wiem czy później uczyć się w kolejności Bootstrap, Less, Java Script czy może nauczyć się ciąć layout i ogólnie photoshop ?

0

zależy od firmy, zasadniczo znajomość podstaw progsów graficznych (praca na warstwach, maskach itp.) na pewno nie zaszkodzi, szczególnie przy własnych projektach (zlecenia, portfolio)

0

Wyciąć element z warstwy ew przepisać właściwości warstwy do css (są generatory w sumie) wypadałoby się nauczyć, ale to po godzinie sam-na-sam z Photoshopem powinieneś ogarnąć. Photoshop jest raczej intuicyjny w obsłudze.

W teorii umieć nie musisz - dostaniesz jakieś SPA do stałego rozwijania i przez cały okres w firmie może Ci być niepotrzebny Photoshop. Wszystko zależy od konkretnych obowiązków.

0

Do cięcia PSD nie musisz nawet odpalać PSa, Adobe ma fajne, bezpłatne narzędzie Extract*, dodatkowo zintegrowane chyba z ich edytorem Brackets ("taki se", chociaż na początek ujdzie). Czasem potrafi coś źle podpowiedzieć, ale to rzadko i szybko można się zorientować. Do tego PerfectPixel i - jak dla mnie - jest dużo wygodniej i szybciej niż z użyciem PS.
Trochę gorzej jak firma/graficy korzystają z XD a Ty nie masz Maka, bo zostaje cięcie ze zwykłego obrazu, ale wtedy rozsądny pracodawca albo zapewnia Ci odpowiedni sprzęt i oprogramowanie, albo liczy się z tym, że chcąc pokazać szajning i blink blink efekt dla klienta oraz "turbo-usprawnić" proces projektowy skazuje się na jeszcze dłuższe cięcie (i przy okazji odciąganie grafików od roboty, bo teraz z praktycznie każdą pierdołą trzeba do nich lecieć).

    • z końcem czerwca postanowili je usunąć z chmury, ale po rozpętanej gównoburzy wróciło na swoje miejsce :D
0

Zależy od konkretnego stanowiska, ale ogólnie to nie. Czasami pod nazwą "front-end" będzie to programista głównie JavaScriptu i z samym designem niewiele będzie miał wspólnego. Innym razem, np. w jakiejś małej firmie, gdzie robi się stronki, to front-endowiec może zajmować się wszystkim - od cięcia layoutu po pisanie JS'a.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1