Jaki Linux do VPS

0

Jaki typ linuxa (Debian, Ubuntu, Centos) wybrać do instalacji na serwer VPS? Chodzi o to żeby system był najwydajniejszy (najszybszy) i najprostszy w konfigurowaniu (jestem początkujący w tym temacie). Na serwerze ma być postawiona tylko strona www (PHP + MySQL) i serwer MySQL. Specyfika projektu przewiduje że będzie dużo zapytań do bazy wywoływanych przez różnych użytkowników strony www.

0

Postaw Debiana, jest to chyba najpopularniejsze rozwiazanie (szczegolnie dla poczatkujacych). Latwo konfigurowalny, dobry menedzer pakietow. Do tego jest to bardzo dojrzala dystrubucja z duza spolecznoscia i masa artykulow czy tutoriali w sieci.

0

Jak chcesz coś najprostszego i z dużą społecznością to Ubuntu Server (machnij jeszcze jakiś LTS). Jest on bazowany na Debianie, więc dalej masz ogrom pakietów Debiana, ale masz też trochę bardziej "ubogaconą" wersję.

0

Również polecam Ubuntu Server bądź Debiana.

0

debian

ubuntu server nie próbowałem, to nie wypowiem się

2

A ja polece FreeBSD. Najlepsze rozwiązanie dla serwerów. Ewentualnie Gentoo, ale bardziej zaawansowanego systemu chyba nie znajdziesz, wiec na pewno nie na początek.
"najwydajniejszy (najszybszy) i najprostszy w konfigurowaniu"
Największą wydajność osiągniesz samodzielnie kompilując programy do jądra, łatwe toto nie jest, wiec jeszcze dużo pracy Cie czeka. Wydajność kłóci się z łatwoscią konfiguracji. Bardzo.

0

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Mam jeszcze pytanie o to co muszę zainstalować na takim VPS-ie żeby strona www działała. Dostawca VPS (firma OVH) wymienia kilka standardowych rzeczy ale chyba nie wszystko jest potrzebne dla zwykłej strony www. Ja dotychczas stawiałem tylko system Linux ale nie serwera tym bardziej nie serwer zdalny. Dlatego mam takie pytanka:
1) Wiem że muszę postawić Linuxa, bazę MySQL i serwer Apache. OVH oferuje obrazy systemów do instalacji. Z tego co słyszałem to Apache jest wpisany w instalkę Linuxa ale czy zainstaluje się sam razem z systemem czy trzeba go ręcznie zainstalować z konsoli?
2) Muszę też mieć jakiś serwer FTP. Czy Linux ma w sobie wbudowany jakiś taki serwer czy mam coś załatwić innego? Co polecacie?
3) OVH wspomina coś o instalacji BIND - serwer domenowy. Czy jest mi on potrzebny do zwykłej strony WWW?
4) Serwer VPS jest zdalny. Jak zacząć na nim działać? Jakbym miał na nim już zainstalowany system i jakiś program do zdalnego zarządzania (VNC) to juz będę sobie radził. Ale na początku nie ma nic. Jak sie z nim połączyć aby przekazywać komendy? Jakiś manger w przeglądarce?
5) Co jeszcze powinienem zainstalować żeby wszystko działało?

0

ssh, www, php, mysql wystarczy. No i to twoje ftp.

0

ssh masz w zestawie, putty do podłączania się do konsoli. na vps nie kombinuj nawet z odpalaniem graficznego pulpitu, nie jest to potrzebne a i będzie wymagać zabawy

potem: http://askubuntu.com/question[...]he2-php5-mysql-and-phpmyadmin

bind nie trzeba, DNSy zawsze masz o providora domeny

zamiast starego i niebezpiecznego (bo nieszyfrowany, dopóki się o to szyfrowanie nie postarasz) FTP użyj po prostu SCP (wbudowany bezpieczny trasnfer plików po ssh), program do tego: WinSCP, albo Bitkinex (ten drugi polecam)

0

Najłatwiejszy deploy osiągniesz przy pomocy Git deploy. Instrukcji jest w Google pełno (przykład: http://toroid.org/ams/git-website-howto).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0