Edycja z bazy danych czy edycja html.

0

Witam tworzę skrypt forum (np. vbuletin)
I teraz tak się zastanawiam, z trybu panelu admina można dodawać działy i nie wiem jak lepiej zrobić, przy edycji działów czyli np. dodaniu nowego działu - dodać go do pliku html czy do bazy danych a w html czytać z bazy danych. Wydaje mi się, ze edycja pliku była by szybsza ( przy pobieraniu strony). Czekam na opinie.

0

Jeżeli tego nie będzie w bazie W OGÓLE to będzie się to chyba źle edytować. To, o czym mówisz to zarys idei mechanizmu cache. ALE. Nie wolno przedwcześnie myśleć o optymalizacji. Oczywiście pewne rzeczy trzeba mieć na uwadze, ale jak próbujesz wszystko optymalizować "na zaś", szczególnie mająć niedużą wiedzę - stracisz czas, albo narobisz więcej szkód niż pożytku.
Wykonanie zapytania do bazy potrwa ok 0,002s. Nie opłaca się tego cacheować w zasadzie. Za to dobry przykład ile zła może wyrządzić optymalizacja na siłe - otwarcie pliku na dysku (zależy od dysku, na SSD pewnie nie ma to znaczenia) potrwa powiedzmy 0,005s. W efekcie - stracisz 15 minut na napisanie cache pod listę działów oraz minimalnie zwolnisz działanie swojej strony. Co innego cachować zapytania, które wykonują się np. 0,02s i jest ich kilka.

Dane tu podane są "na oko". Chcesz to sobie zmierz ile co potrwa w rzeczywistości.

0

Tak tylko chodzi mi o to, że działy byłby w pliku który i tak jest przesyłany do użytkownika

0

Nie rozumiem. Robisz stronę na ramkach czy co?

0

Czegos nie rozumiesz. Wczytując z bazy danych i tak musze dać diva żeby to stało gdzie ma stać i wczytać z bazy danych nazwe działu i opis. A tak opis i dział byłby już w pliku i tyle

0

W jakim pliku? Czego ty w ogóle mówisz o PLIKACH HTML jeżeli masz dynamiczną stronę (forum w żadnym wypadku statyczne nie jest)?

0

No a jak przekazać do użytownika wygląd? Chociazby logo?

0

Język po stronie serwera generuje Ci odpowiedź, kod HTML zazwyczaj (ale nie plik html przecież).

0

założmy, ze python. Jakiś base trzeba mieć do django a nie działać od 0, więc pomyślałem, że można od razu dodać działy i nie trzeba bybyło pytać bazy danych

0

nie wiem jak django dziala, ale wciaz - jezeli chcesz same kategorie zapisywac do osobnego pliku - to juz zysk bedzie zerowy, jezeli chcesz robic jakis wlasny mechanizm cacheowania fragmentow szablonow - zobacz czy juz nie ma do tego narzedzi. inna rzecz ze akurat TEN problem to walka o ułamek milisekundy, co juz wspominalem wyzej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0