Prośba o wybór technologii

1

Witam,
Mam już dość spore doświadczenie ogólnie w programowaniu, jednak muszę się przyznać że w programowaniu stron www praktycznie zerowe. Dlatego proszę o kilka rad.

Mianowicie,w dużym skrócie: chciałbym stworzyć prostą stronę z ogłoszeniami.
Podstawowe wymagania to: musi być dostępna dla jak największej grupy ludzi, niezależnie od przeglądarki. Po drugie, musi być wydajna (wiem, że prawie wszystko zależy od serwera, czy też zapytań do bazy.. ale nie wszystko pewnie). Muszę założyć że baza danych będzie dość sporych rozmiarów i strona będzie się z nią łączyć praktycznie bezustannie. Trzecia rzecz to wygląd, nie może wyglądać archaicznie, musi wyglądać stosunkowo.. nowocześnie.

Nie mogę się na nic zdecydować, żeby być w 100% pewny. HTML5 nie jest obsługiwane przez większość przeglądarek.. Chyba najbliżej mi do ASP.NET z dodatkami jQuery. Ale czy używanie data grid view, choćby do wyświetlania ogłoszeń - za pomocą skryptów jQuery nie będzie zbyt nieoptymalne ? Nie wiem.. proszę o jakieś rady..

Z góry dzięki za pomoc,

0

Jeżeli ma być dostępna - to na pewno bez Flasha. HTML/CSS + javascript, jednak zadbaj o to, żeby strona działała bez niego. Dodatkowe szablony na telefony/tablety zrobić to już nie będzie taki wielki problem.
Każda dynamiczna strona www łączy się z bazą za każdym odświeżeniem strony i wykonuje co najmniej parę zapytań.
Wygląd zależy od umiejętności grafika, nie od technologii.
HTML5 jest obsługiwane jako tako przez większość przeglądarek, Twoim jedynym zmartwieniem jest g**no zwane IE, ale z pomocą javascriptu zrobisz "protezy" na jego ułomności (są też gotowce). Tu się nie zastanawiaj - bierz HTML5, nic innego nie wchodzi w grę. Jest czysty, semantyczny, blablabla, wszędzie o tym piszą, a najlepiej widać to w praktyce.

Datagridów - nie znam się na ASP.net czy tam jego frameworkach, ale cokolwiek tam napiszesz to i tak wypluje kod HTML, tutaj zapewne tabelkę.

Jeżeli piszesz w "normalnych" językach to pewnie odpuść PHP - jest parsowane, więc słabo z wydajnością, chyba, że skompilujesz swój kod. Dodatkowo sam język jest.. przyjazny dla początkujących, ale wkurzający dla obytych.

0

Skoro masz jakieś doświadczenie kieruj się gustem, a nie czyimś zdaniem. Programuj w języku jakim lubisz i frameworku jaki cenisz. Inaczej trudno będzie Ci o postępy w nauce jeśli nie będziesz czerpał z tego przyjemności.

Ten serwis z ogłoszeniami z pewnością można zakodować w C#/Java/Python/Ruby/PHP w oparciu o przeróżne frameworki. Wystarczy podejść do tego z głową.

0

No właśnie kusi mnie to HTML5, ale z tego co czytam to ciągle słabo jest wspierane przez przeglądarki. Nie chce pisać strony dla jakieś wąskiej grupy ludzi, którzy mają aktualne wersje przeglądarek.

0

wiesz, co osoba to inne zdanie i nikt Ci nie powie, co najlepiej wybrać (bo jeśli istniałoby coś najlepszego to wszyscy pisaliby tylko i wyłącznie w tym :P).
jeśli chcesz się uczyć pisząc coś konkretnego (jak mówisz serwis z ogłoszeniami) to po części podzielam zdania powyżej. unikałbym flasha ale i javy też. silnik strony oparłbym na jakimś frameworku (jeśli jako jezyk wybierzesz PHP to polecam Symfony lub Zenda), sprawdź też jak czujesz się z Pythonem/Rubym(na Railsach), do tego wszystkiego może Swig, prosty i przyjemny, UNIWERSALNY. odnośnie baz unikaj MySql (nie jest zły, do samej nauki nawet bardzo dobry ale do głównej użytecznej bazy zainteresuj się innymi). z HTML5 bym "chwilkę" poczekał i na chwilę obecną wykorzystał to co oferuje css3 oraz jquery albo mootols/prototype.
masz w czym wybierać i każdy wybór będzie dobry jeśli tylko będzie to Twój wybór :P

1

Google jest na HTML5. Czy Twoim zdaniem dostęp do Google ma wąska grupa ludzi?

0

To zależy.. Patrząc na ten raport: http://simplysense.pl/aktualn[...]gladarkach-listopad-2011.html, to IE jakoś tam sobie radzi... Ale nawet najnowsze IE w ogóle nie radzi sobie z formularzami w HTML5. Nie mam IE, i póki co nie mam zamiaru tego instalować, ale tzn. że formularze Google nie działają pod żadnym IE ?

0

Tak, Google ma w dupie 1/3 świata (mniej więcej tyle jest światowy udział wszystkich wersji IE.. wciąż) i formularze nie działają, w tym wyszukiwanie, które jest przecież formularzem.. -.- Żeby nie było - to była ironia.

1) Zwykły input będzie działał niezależnie czy to HTML 4 czy 5.
2) Input o typie date/email/range/number itd. po prostu będzie w IE zwykłym tekstowym inputem.
3) Za to możesz napisać sobie w Javascripcie "protezy", że jak przeglądarka nie ogarnia jakiegoś typu - to zastąpić to jakimś Javascriptowym kodem.
4) Są do tego gotowe biblioteki - sam nie korzystam z żadnej, ale o uszy obiło mi się np. Modernizr. To już musi Cię ktoś inny nakierować, albo sam poczytaj i poszukaj.
5) Sam wszystkie nowe projekty robię w HTML5 i nikt nie narzeka, że coś nie działa ;)

0

aha. Czyli rozumiem, że w HTML5 mogę zrobić pole w formularzy np. z walidacją daty. I w IE cały formularz będzie działał dobrze, tylko sama walidacja nie ?

PS. jakiego środowiska używasz do html5?

0

Walidację daty (jak i graficzny wybór daty przy pomocy wyświetlonego kalendarza) zrobisz w javascript dla IE - wtedy będzie działać na każdej.

Ja używam Eclipse do całego kodu jaki tworzę pod web (z wyjątkiem ActionScript oczywiście), ale tutaj jest tylko 50% przywiązania, a 50% przyzwyczajenia. Za bardzo Esclipse lubi mój ram (teraz o dziwo tylko 270MB w RAM, 300MB w swap - ale wartości te bywają nieraz 700/900 np.), czasem potrafi nagle zacząć zżerać cały jeden rdzeń, czasem coś się popieprzy całkiem, kod się rozjedzie i znaki nachodzą na siebie, trzeba zapisać, zamknąć plik i otworzyć jeszcze raz, ale lubię go, przyzwyczaiłem się do jego skrótów klawiszowych, kolorowania, umiejscowienia opcji i funkcji.
Do HTML5 nie ściągałem żadnych pluginów (zapewne coś jest) - Eclipse mi nie podpowie nowych możliwych tagów/atrybutów HTML5, podświetla mi sporo rzeczy jako ostrzeżenie, ale ja wiem co robię i to ignoruję po prostu ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0