Ranking darmowych edytorów HTML, CSS, PHP, ASP.NET

Odpowiedz Nowy wątek
2011-08-16 11:58
Megamer
0

Chciałbym zacząć temat o edytorach, ale nie tylko HTML, ale także takich, które nadają się do edycji kodu w innych językach do tworzenia stron.

Ja korzystam z WebMatrix - http://www.microsoft.com/web/webmatrix/

To, co mi się podoba w tym programie to to, że można podglądac od razu strony napisane w PHP i ASP.NET bez instalacji serwerow itp. Druga fajna sprawa to podpowiedź składni HTML i CSS innych dorównująca drogiemu Dreamweaverowi.

A jakie są wasze propozycje co do edytorów?

Pozostało 580 znaków

2011-08-16 13:41
0

Jestem nawet zbyt tradycjonalny, używam Notepad++ do edycji kodu PHP/HTML/CSS/JS. Do ASP.NET mam Visual Studio 2010, w którym też czasami zdarza się edytować CSS/HTML (zwłaszcza widoki Razor). Czasami używam vima. Nie lubię tworzenia wizualnego. Ale już w sumie dawno nie robiłem klasycznej webdeveloperki.

WebMatrix wydaje się dość fajny, ale to nie tylko edytor HTML, także współpraca z silnikami i zarządzanie stronami. Będę musiał się przyjrzeć za jakiś czas.

PS To już czwarty albo piąty wątek poświęcony WebMatriksowi pisany z jednego adresu IP i pod różnymi nickami - jesteś pracownikiem Microsoftu? ;-)

+1 dla Notepad++ :) - Coldpeer 2011-08-18 21:13

Pozostało 580 znaków

2011-08-17 00:00
0

do php/html/css/js Notepad++ ;) Próbowałem Netbeansa i Eclipse (tego polecam z kolei do Javy), ale jednak N++ jest przyjemniejszy, szybszy, ma to co trzeba i bardziej mi pasuje.

Pozostało 580 znaków

2011-08-18 20:09
Megamer
0

Ciągle przewija sie ten Notepad++ - czemu on jest taki fajny? Wiem że ma kolorowanie składni, a ma też podpowiadanie?
Visual Studio jest całkiem ciekawy. Niestety, jego wadą jest to, że jest trochę ciężki, ale za to obsługuje masę języków i jest bardzo uniwersalny. A co w ogóle stało się z Frontpagem i Pajączkiem - wychodzą jeszcze nowe wersje tych programów?
BTW Ktos, chyba żartujesz ;)

Pozostało 580 znaków

2011-08-18 21:24
0

Chyba jest jakaś wtyczka do N++ z podpowiadaniem, ale dla mnie najważniejsze jest to, że działa błyskawicznie. Szast-prast i jest, kod zedytowany, poprawki na serwerze, testujemy. Podpowiadanie kodu HTML nie jest mi niezbędne, choć nie ukrywam, że CSS czasami by się przydał.

Frontpage umarł (na szczęście) - jego odległym kuzynem jest SharePoint Designer, aktualnie 2010 chyba, nastawiony na tworzenie podstron dla SharePointa.

Microsoft ze swojej strony ma jeszcze Expression Web, o którym zapomniałem - bardzo fajne środowisko, teraz ma możliwość zintegrowanego podglądu w kilku wersjach IE (SuperPreview - wydaje się fajne, nie trzeba uruchamiać ciągle maszyn wirtualnych). Podpowiadania/kolorowania jak w VS, edycja HTML i ASP.NET pewnie, z nastawieniem na HTML/CSS/JS. Używałem w wersji 1 i 2, chyba znów właśnie trzeba obejrzeć, ze względu na SuperPreview zwłaszcza. Niestety, płatny (no, chyba, że się jest w MSDN/Technet/MSDNAA/DreamSpark).

Przypadkiem (dosłownie, nie to wybrałem w Web Platform Installer próbując zainstalować PHP) zainstalowałem WebMatrix. Sam edytorek jest bardzo prosty, nie ma oznaczanie zmodyfikowanych linii w pliku, ma nikłe możliwości konfiguracji do własnych potrzeb. Deployment nie spełnia moich wymagań (używam głównie SFTP, nie FTP). Z drugiej strony działa sprawnie, szybko, ładnie, cośtam podpowiada. Nie bawiłem się długo, ale wydaje się dość ciekawe. Aż chyba spróbuję wykorzystać do którejś z następnych tworzonych prostych stron.

mój n++ ma podpowiadania i do css i html, a nawet i do js i php... zaraz sprawdzę czy mam jakiś dodatek doinstalowany i Ci podam jak chcesz ;) - kamdz 2011-08-18 21:39
nie mam nic specjalnego doinstalowanego czyli w najnowszej wersji n++ jest to na pewno w standardzie. Jak wybierzesz język programowania w menu 'język' i przy wpisaniu jakiejś literki w kodzie musi ci się rozwinąć lista funkcji ;) - kamdz 2011-08-18 21:47

Pozostało 580 znaków

2011-08-18 22:32
Rev
0

Notepad++ ma podpowiadanie, ale działa najgorzej ze wszystkich edytorów, które do tej pory widziałem. Pokazuje wcześniej skonfigurowaną listę zwykłych słów i tyle. Edytujesz jakąś małą stronę, chcesz na szybko zmienić styl jednego z elementów (style="") i w środku dalej podpowiada HTMLem ;). Już nie mówiąc o analizie źródeł, pól klas, zmiennych w innych językach.
Mam wyłączoną tę opcję, bo ona w takiej formie po prostu przeszkadza.


Pozostało 580 znaków

2011-08-18 22:55
Megamer
0

Rev, a z czego korzystasz na codzień do większych projektów?

visual studio - Rev 2011-08-18 23:06

Pozostało 580 znaków

2011-08-19 00:17
0

Ja do PHP/JS/SCSS/CSS i praktycznie wszystkiego innego używam EditPlusa. Próbowałem parę razy Ecpipse, Aptana, NetBeans, ale to wszystko zjada od 300MB do 1GB RAMu, jakaś paranoja. Fakt, że IDE mają przewagę nad prostymi edytorami: podpowiadanie, otwieranie odpowiedniego pliku przy szukaniu definicji funkcji (tego chyba mi najbardziej brakuje), zaznaczanie wskazanego wyrazu w całym pliku, ale 5MB RAMu i włączanie się w ciągu max 2 sekund kontra giga ramu i włączanie się minutę sprawia, że kolejne podejścia do IDE kończą się fiaskiem.

Czy "mój" projekt jest duży? Sam oceń :)
18510 plików, 3952 katalogów

PS:
Edytor PHP
IDE dla PHP
Edytor Html/Css/Php
Darmowy edytor z wsparciem dla PHP5
w czym pisac pod windowsem w php
i dziesiątki innych - szukarka nie parzy ;-)


Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0