Menu rozsuwane w czym lepiej CSS, JS a pozycjonowanie

0

Witam,
Mam potrzebę zrobienia rozsuwanego menu poziomego na stronę. Pytanie w czym lepiej samo CSS czy w JavaScript? Z tego co czytałem w JS nie opłaca się bo później jest problem z pozycjonowaniem, wyszukiwarki nie widzą meny w JS :( Znacie może jakieś fajne przykłady takiego menu? Proszę o wszelkie komentarze i propozycję rozwiązań.

0

nie zrobisz rozwijanego menu w samym css. menu robisz w html, ostylowujesz w css i dodajesz jakiś szczątkowy js do pokazywania/ukrywania okien. możesz zrobić w samym js, ale jest to słabe rozwiązanie z powodu, który sam wymieniłeś.

0

przepraszam :) wiem, że w samym CSS nie zrobię menu :] chodzi mi o listy, rozwijane menu na listach :) zna ktoś dobre rozwiązanie? jakiś skrypt, który był używany już przez Was? :)

0
ŁF napisał(a)

nie zrobisz rozwijanego menu w samym css.

A udowodnić ci, że się da? Przykład:
http://cyg.ovh.org/tutoriale/css_menu_rozwijane.htm

Generalnie to robisz menu, które ukrywasz (overflow: hidden), a gdy ktoś najedzie myszką (pseudoklasa hover) to je pokazujesz. I tyle.

1

Doh! Niby prosta i popularna sprawa, ale prawidłowej odpowiedzi jeszcze nie udało nam się podać. Może ja spróbuję...

Nieprawda, że nie da się zrobić menu rozwijanego na samym CSS. Da się. Od dawna. Jedynie dla IE6 przydałby się fix oparty na JS (lub na plikach .htc, ale to też tak naprawdę JS). Takie menu znane są od wielu lat -- na pewno więcej niż 5. Można je spotkać nawet w nienajnowszej już literaturze (np. "CSS wg Erica Meyera: kolejna odsłona"). IE6 dzisiaj można już zwykle olać, więc nawet ten fix JS-owy już odpada.

Nieprawda też, niestety, że własnością używaną do ukrywania podmenu jest overflow. Zamiast tego, używa się przeważnie visibility: hidden (może z tym się pomyliło -- bo też hidden?) lub display: none. Można też po prostu sterować pozycją za pomocą left/top.

Obecnie, w CSS można nawet zdefiniować animację -- nie potrzeba do tego JS-a. Tyle że to zadziała tylko w najlepszych przeglądarkach.

Najlepiej menu zrobić opierając się na CSS, a JS-a użyć jak rozszerzenia, np. żeby wprowadzić półsekundowe opóźnienie po zjechaniu kursora z menu -- coby nie chowało się natychmiast po przypadkowym, niefortunnym ruchu myszą.

Aha: można powiedzieć, że dla SEO nie ma większego znaczenia, czy użyje się CSS czy JS-a. O wiele bardziej liczy się... HTML. Po prostu dobrze by było, żeby cały kod menu był od razu w samym HTML-u. Czy pokazywanie/ukrywanie podmenu będzie zrealizowane na bazie CSS-a, czy JS-a, to już nie ma wielkiego znaczenia. Jeśli coś jest w HTML-u, googlebot to zobaczy. Z JS jest znacznie trudniej, choć od pewnego czasu bot rozpoznaje pewne konstrukcje (np. chamskie linki z onclick="otworzStrone(url-strony)" -- ale ich i tak nie polecam).

Zwykle jednak rozbudowany kod HTML, zawierający całe menu, kojarzony jest z wykorzystaniem CSS. I to jest dobre wyjście.

0

Napiszę od nowa, ponieważ wcześniej źle sformułowałem moje zapytanie. Otóż chodzi mi o menu rozwijane poziomo w CSS. Przykład takiego menu, jakiego szukam jest użyty chociażby na tej stronie. Tak tu, tutaj na górze po lewej. I mianowicie, problem... mój polega na tym, że jak piszę takie menu w CSS, wiadomo jak mam je na górze jak tu na tej stornie, najeżdżam na menu rozwija się, ale wiadomo te menu jest na CSS więc automatycznie, wszystko co jest pod paskiem menu po jego rozsunięciu idzie w dół :( Cały layout, cały teks idzie w dół na długość, taką jaką się rozwija pasek memu. Teraz pytanie jak z tego problemu wybrnąć ? żeby menu działało w taki sposób, ze zakrywa wszystko co jest pod nim w czasie rozsunięcia, a nie przesuwał wszytko w dół... JS odpada, SEO, wiadomo.

0

po prostu tworzysz menu rozwinięte, a zwijasz je js

0

W stronach klientów zazwyczaj robię rozwijane menu w czystym cssie, ponieważ zalezy mi tylko na funkcjonalności (chcę uniknąć sytuacji, że na wyłączonym javascripcie nie będzie można poruszać się po stronie). Natomiast w swoich projektach robię ładne animowane z jsem (jquery zazwyczaj), bo zależy mi dużo bardziej na wyglądzie (przeważnie moje projekty prywatne w ok. 80% opierają się na ajaxie, wiec i tak na js off nic nie działa, więc co się będę ograniczać) :P.

0

Np z takim kodem (http://cyg.ovh.org/tutoriale/css_menu_rozwijane.htm):

#menu { /* nasz blok (div) "menu" */ 
width: 150px; /* szerkość menu */
border: 1px solid #D3D3D3; /* obramowanie  menu */ 
height: 30px; /* wysokość pierwszego bloku */
overflow: hidden; } /* tryb ukrywania */

#menu:hover { /* najechane menu */
width: 150px; /* szerokość */
height: 100%; } /*wysokość (zmienia sią automatycznie) */

ul { /* element ul */
margin: 0px; /* odległość menu od obramowania */
padding: 0px; } /* odległość menu od obramowania*/ 

li { /* element "li" */
list-style-type: none; /* rodzaj wykazu */
width: 150px; } /* szerokość */

li a { /* linki */
text-decoration: none; /* dekoracja linka */
display: block; /* rodzaj wyświetlenia elementów */
width: 150px; /* szerokość */
padding: 5px; /* odległości */
color: #3B3B3B;  /* kolor linka */ 
font: 10px verdana, sans-serif; /* czcionka */ }

li a:hover { /* najechany link */
text-decoration: none; /* dekoracja tekstu */
color: #3B3B3B; /* kolor linka */
width: 150px; /* szerokość */
padding: 5px; /* odległości pomiedzy linkami */
background-color: #F0F0F0 } /* tło */ 

p { /* paragraf <p> */
text-align: center; /* tekst wyśrodkowany */
font: 10px verdana, sans-serif; /* czcionka */ }

<div id="menu"> <p>Menu</p>
<ul>
<li><a href="#">Strona Główna</a></li>
<li><a href="#">Download</a></li>

<li><a href="#">Kontakt</a></li>
<li><a href="#">Forum</a></li>
</ul>
</div>
0

pouczasz bswierczynskiego a masz problem z podstawami
jak coś ma nie rozpychać to musi być wyjęte z podstawowego biegu dokumentu przez position lub float

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0