Czcionki na stronie na różnych platformach

0

Witam serdecznie, projektuje sobie trochę strony www i napotkałem taki problem, wysokość i szerokość pojemnika z tekstem jest ustalona, powiedzmy na 200x200px. I na Windowsie jest ok, tekst mieści się w tym pojemniku, używam zestaw czcionek tahoma, helvetica, kalimati, ale już na Mac'u tekst wyjeżdża poza ramkę, strona się nie rozjeżdza bo używam float, ale nie jest to czytelne. Jak temu zaradzić? Wolałbym uniknać używania overflow: auto, bo wtedy pojawia się suwak i to nie estetycznie wygląda. Pozdrawiam.

1

W ogólności nie jest to najszczęśliwsze podejście. Nawet ten sam font może być wyrenderowany nieco inaczej na różnych systemach czy w różnych przeglądarkach.

W Twoim przypadku mniemam, że masz tam po prostu różne kroje pisma (potocznie: "różne fonty") dla różnych systemów. Na Windowsie wyświetlona zostanie Tahoma, a na Macu pewnie jej nie będzie, więc pojawi się Helvetica.

Różnice na obu systemach można zmniejszyć, zapewniając ten sam krój pisma i tu i tu. Należy zastosować jakąś technikę pozwalającą na zamieszczenie fontu na stronie www. Dzięki temu nie będziesz musiał liczyć na to, że w danym systemie będzie dany font.

Techniki pozwalające na zamieszczenie fontów na stronach www są np. Cufon (oparty o JavaScript), @font-face (rozwiązanie CSS-owe), sIFR (flashowe). Tego ostatniego nie polecam (wolne, niewygodne), pozostałych można użyć tylko gdy licencja fontu na to pozwala.

Dodatkowo, w przeglądarce Safari na Macu żywe fonty (ustawiane za pomocą font-family, jak się to robi w technice @font-face) mogą być bardziej rozmyte, grubsze niż na innych przeglądarkach. Ma to związek z innym algorytmem swego rodzaju anti-aliasingu. Możesz to wyłączyć, ustawiając cień tekstu na zero (własność text-shadow).

Po zastosowaniu tych technik tekst powinien wyglądać wszędzie mniej-więcej tak samo na różnych platformach, szczególnie gdy zastosujesz Cufon lub sIFR, bo te techniki mają własne, teoretycznie przenośne algorytmy, niezależne od przeglądarki. @font-face jest super, ale zwala renderowanie tekstu na przeglądarkę. Nie jest to w zasadzie złe, tylko dobre. Generalnie należy zapewniać elastyczne layouty i nie liczyć na to, że tekst będzie się zgadzał co do piksela. Niektórzy mogą sobie przecież np. powiększyć tekst w ustawieniach przeglądarki. Strona NIE powinna być od nich mądrzejsza. Jeśli ktoś chce mieć większy tekst -- bo ma np. słaby wzrok -- to niech ma.

0

mała dygresja: należy zwrócić także uwagę ze na monitorze 14" a na monitorze 24", ta sama czcionka będzie miała więcej px (przy tej samej rozdzielczości).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1