Jakie środowiska programistyczne i jakie edytory wybrać ?

0

Witam, stanąłem właśnie przed projektem strony internetowej i zarazem szybkiej nauki jaką muszę odbyć jeśli chodzi o takie technologie jak PHP, JavaScript, MySQL, ASP.NET, Java, HTML, XHTML, XML, CSS [rotfl]. Czy ktoś może mi poradzić czego będę potrzebował odnośnie każdego języka i technologii abym mógł z wszystkiego skorzystać, chodzi mi o narzędzia, środowiska programistyczne, edytory. Jakie ? Mogą być też te płatne. Może poradzicie od czego zacząć - jak postawić pierwszy krok w tym wszystkim :-( ?

0

"Szybko" to Ty się tylu języków nie nauczysz na w miarę wysokim poziomie -- tak tylko ostrzegam. Za dużo tego. Wywal z tego jeden język z trójki ASP.NET (C#, jak rozumiem), Java, PHP, a i tak stanie przed Tobą trudne zadanie. Bo zarówno ogarnięcie języków frontendowych (JS/HTML/CSS), jak i backendowych (jeden z tej trójki plus SQL) wymaga sporo nauki, jeśli poza znajomością składni chcemy potrafić zrobić coś w tym porządnego.

Co do IDE, to z darmowych polecam Eclipse SDK z odpowiednimi wtyczkami. Są różne "dystrybucje" Eclipse dla różnych języków programowania. Np. dla PHP jest PDT. Dla języków webowych ogólnie niezła też jest Aptana. Do JavaScriptu można sobie jeszcze doinstalować JSEclipse -- stara wtyczka, już nie utrzymywana, ale dobra.

Jeśli chodzi o płatne rozwiązania, to bardzo dobra jest Intellij IDEA i jej pochodne, "okroje" wersje dla poszczególnych grup języków. Intellij IDEA wspiera sporo języków, sam zobacz -- prawie wszystkie, które wymieniłeś. Polecam ją jednak nie tyle z własnego doświadczenia, co z krótkiego testowania i szperania po Sieci. Sam sobie jeszcze nie kupiłem tego IDE, a pewnie by mi się przydało, bo do niektórych języków (choćby JavaScript) ciężko znaleźć coś porządnego, ze sporymi możliwościami automatycznie wspomaganej refaktoryzacji.

Wracając do darmowych, to do szybkiego "hackowania" używam po prostu VIM-a. emacs też jest spoko. Nie są to jednak IDE, tylko "małe" (czy na pewno? ;) ) edytory.

Znanym i cenionym IDE jest jeszcze NetBeans. Korzystałem i jest spoko, choć sam obecnie używam Eclipse.

0

zdrowego rozsądku i wiedzy, którą zapewne nabędziesz, zapomnialem dodać - wytrwałości

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0