praca inż - jaki język/framework najlepszy?

0

Drodzy użytkownicy 4programmers.net,
stoję właśnie przed dylematem pisania pracy pracy inżynierskiej. Temat pracy: "system CRM dla wybranej jednostki gospodarczej". Wymogiem jest napisanie takiej właśnie aplikacji w dowolnym języku programowania. I tu nasuwa mi się pytanie: W czym pisać...? w grę wchodzą poniższe języki programowania: PHP (pisać klasy od podstaw lub użyć jakiegoś frameworka np. symfony, ew. inny), RUBY (tutaj tylko ROR) lub JAVA.
Chciałbym abyście jako doświadczeni programiści wypowiedzieli się w czym zrobi się to "najłatwiej" i w czym warto pisać, na co zwróci uwagę ew. przyszły pracodawca? Dodam, że nie używałem jeszcze żadnego frameworka, ale mam trochę czasu aby przyswoić.

Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie.

mrc01

0

Wspominasz o pracodawcach, a więc myślisz o przyszłości -- dobrze, ale w takim razie musisz wziąć pod uwagę, co chcesz w tej przyszłości robić.

Jeśli chcesz kodować strony www, to z mojego doświadczenia wynika, że -- szczególnie w Polsce -- króluje u nas PHP. Nie jest to wielkim odkryciem :). Kodują w tym wszystko: od małych witryn firmowych, po sklepy internetowe i serwisy aukcyjne. Jeśli robiłbyś to w PHP, to radziłbym Ci użyć jakiegoś frameworka. Ułatwi życie, a jego znajomość przyda się w profesjonalnej pracy. Możesz użyć czegoś takiego jak np. ZEND Framework lub CodeIgniter. Albo Symfony. Możesz wręcz przejrzeć oferty pracy, zobaczyć, czego tam oczekują i z tego właśnie skorzystać.

Ruby to pod tym względem ryzyko. W Polsce nie jest zbyt popularny, delikatnie mówiąc. Ale programowanie w RoR daje wiele frajdy (o ile programowanie w ogóle może dawać frajdę ;)). I na pewno da się w tym komfortowo napisać różne rzeczy, co udowodniły Twitter, A List Apart (już nie na RoR), czy aplikacje webowe 37signals. Uczenie się Ruby'ego to jednak pewne ryzyko -- ofert pracy jest znacznie mniej.

Java jest bardzo popularnym językiem biznesowym (cokolwiek to znaczy). Zwykłych witryn jednak za często się w tym nie pisze, jak wynika z moich obserwacji. Sam zawsze lubiłem Javę -- sam nie wiem czemu -- i pisałem swoją pracę inżynierską właśnie w niej. Był to portal internetowy, który zresztą jeszcze nie wystartował i pewnie nigdy nie wystartuje. Praca była udana, ale cały nasz zespół nie uważał wyboru Javy za najszczęśliwszy, delikatnie mówiąc. Mogło to jednak wynikać z naszego stosunkowo niewielkiego doświadczenia.

0

a znasz ktorykolwiek z wymienionych wyzej jezykow i chociaz jeden framework w nim? bo jezeli nie to masz panie problem, bo nauka byle frameworka w dowolnej technologi zajmie ci tygodnie...

ale skoro crm i pod biznes to ja bym sie pakowal w jave

0

Może trochę nie na temat - ale zastanów się najpierw nad funkcjonalnością tego CRMa.

Czy ta "wybrana jednostka gospodarcza" jest podmiotem fikcyjnym, czy też faktycznie istniejącą firmą? Jeżeli istnieje naprawdę - to może warto by to było połączyć z funkcjonującym już systemem fakturowo-księgowym (Optimą, Symfonią, czy co tam mają)?

Z doświadczenia zawodowego wiem, że funkcjonowanie w firmie dwóch oddzielnych baz klientów (oddzielna do rejestrowania kontaktów z klientami, oddzielna do wystawiania faktur, księgowania etc) jest upierdliwe i nie sprawdza się najlepiej. Jeżeli aplikacje będą pracować na wspólnych danych, to całość jest o wiele przyjemniejsza w odbiorze, i być może Twoja praca dyplomowa jeszcze się komuś w praktyce przyda. A być może będziesz w stanie tę aplikację jeszcze komuś sprzedać (chociażby tej firmie - w końcu będą mieli oprogramowanie zrobione "na zamówienie").

To także może skierować Cię na wybór jakiejś konkretnej technologii - jeżeli na przykład w firmie działa system z bazą mssql, na serwerze windowsowym - to wtedy będzie sens tworzyć aplikację w asp.net.

0

prosze :)

tu masz gotowa cala prace praktycznie na twoj temat:
http://crm.eprace.edu.pl/

pozdrawiam,
Maciek

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0