[KRAKÓW] IT T@lk: Serverless – praktyczna podróż przez świat pełen bajek i mitów

1

Serverless – praktyczna podróż przez świat pełen bajek i mitów

O Serverless słyszał już praktycznie każdy – to hasło, które od kilkunastu miesięcy pojawia się niemalże na każdej konferencji IT.
Jednakże czy oprócz tego, czym jest, oraz jak działa serverless, zastanawialiście się również nad takimi kwestiami jak:

  • Do czego można tego użyć w praktyce?
  • Jak wygląda praca z takim podejściem?
  • Czy w prawdziwym biznesie jest sens pójść w tę stronę?
  • Ile to kosztuje? Czy będzie to dla mnie korzystniejsze?
  • Azure, AWS... Co wybrać i dlaczego?
  • Skoro nie ma serwerów, to administratorów też już nie potrzebujemy, prawda...?

Naszym celem jest zapewnienie odpowiedzi na powyższe pytania oraz zaprezentowanie tej technologii w sposób praktyczny – bez zbędnego szumu informacyjnego.

Brzmi ciekawie? Zapraszamy na Capgemini IT T@lk!

Rejestracja: http://bit.ly/CapgeminiRejestracja
Wydarzenie FB: http://bit.ly/CapgeminiFb

screenshot-20181003092949.png

Prelegenci:

Grzegorz Piotrowski
Programista, szkoleniowiec, pasjonat nowych technologii, miłośnik platformy .NET. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę. Wcześniej, jako Microsoft Student Consultant, aktywnie udzielał się w środowiskach akademickich, prowadząc liczne warsztaty i wykłady, teraz robi to samo dla profesjonalistów IT. Organizator hackathonu PiastCode oraz konferencji PiastConf.

Łukasz Gołąbek
Programista. Pasjonat. Uwielbia tworzyć użyteczne aplikacje oraz wygodny interfejs użytkownika.

0

A czy ktoś z forum mógłby napisać w jakich okolicznościach taki serverless się sprawdza?

Czy to używa się do tylko obrabiania danych np. statystyk? Czy w takich rozwiązaniach jest interakcja np. z użytkownikiem aplikacji?

Czy ogólnie tutaj chodzi o to, że obrabianie danych łatwiej się skaluje i jednoczesnie jest to tańsze?

Czy jak ma się taki serverless to trzeba mieć np. w amazonie bazę (np. Amazon RDS PostgreSQL).

1
nohtyp napisał(a):

A czy ktoś z forum mógłby napisać w jakich okolicznościach taki serverless się sprawdza?

Czy to używa się do tylko obrabiania danych np. statystyk? Czy w takich rozwiązaniach jest interakcja np. z użytkownikiem aplikacji?

Czy ogólnie tutaj chodzi o to, że obrabianie danych łatwiej się skaluje i jednoczesnie jest to tańsze?

Czy jak ma się taki serverless to trzeba mieć np. w amazonie bazę (np. Amazon RDS PostgreSQL).

Cześć!

Ogólnie Serverless ma bardzo szerokie zastosowania - należy również pamiętać, że jest to technologia która ciągle się rozwija. Powstaje więc coraz więcej narzędzi, a w związku z tym również coraz więcej możliwości.

Takimi podstawowymi przykładami użycia serverlessa jest właśnie tak jak napisałeś: przerabianie jakichś danych, przetwarzanie obrazu, plików itp. Nie ogranicza on się jednak tylko i wyłącznie do tego. Można z jego wykorzystaniem tworzyć i bardzo zaawansowane systemy w których jest oczywiście bardzo dużo interakcji z użytkownikiem. To wszystko zależy od problemu jaki mamy do rozwiązania i sposobu w jaki do tego podejdziemy.

Jedną z głównych różnic pomiędzy serverlessem a innymi podejściami jest dokładnie tak jak napisałeś - łatwe skalowanie oraz inne podejście do płacenia/kosztów. Tutaj zazwyczaj płacimy jedynie za realne zużycie zasobów. A czy jest to tańsze - tutaj standardową odpowiedzią będzie "to zależy" ;)

Odnośnie chmury - Serverless jest głównie chmurowy, gdyż to się idealnie komponuje z jego ogólną koncepcją. Jednak jest możliwość aby funkcje hostować również po swojej stronie. Ma to pewne plusy, a także pewne minusy. Najlepiej funkcje oraz wszystkie elementy dookoła nich trzymać w chmurze. Nie jest to jednak wymóg, którego nie jesteśmy w stanie przeskoczyć. I ponownie to również zależy od wielu czynników.

Zapraszam dodatkowo na IT T@lka, który został ogłoszony w pierwszym poście. Odbędzie się już 25 października w Krakowie. Te wszystkie tematy które poruszyłeś będą omawiane podczas wydarzenia. Będzie pokazane również na przykładach jak skonstruować taki system w oparciu o Serverless, który będzie normalną, interaktywną aplikacją skierowaną do użytkowników. Tak więc na spokojnie, od podstaw zostanie przedstawiona ta cała idea.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1