Wątek przeniesiony 2020-03-16 09:44 z Off-Topic przez cerrato.

Koronawirus - jak można pomóc

6

Wpadłem na ten pomysł w weekend, myślałem że sam to będę pisał, ale nie wiem czy dam czasowo radę (rodzina itd.).

Sytuacja:

  1. Ludzie przenieśli się do zamawiania (produktów codziennego użytku) on-line.
    Problem:
  2. Firmy (duże markety), które do tej pory realizowały tą usługę są przeciążone (tesco - najbliższy termin za 2.5 tyg)
  3. Małe, lokalne sklepy mają mniej klientów, nie mają jak dotrzeć do klientów.

Możliwe rozwiązanie:
Prosty portal:
Jako sprzedawca mogę założyć konto, zdefiniować produkty w sklepie i ich cenę, miejscowość w której jestem gotów dostarczać, cenę za dowóz oraz maksymalną ilość dostaw dziennie.

Jako klient mogę wyszukać sprzedawców, którzy dostarczają pod mój adres oraz mają wolny "slot" dostawy, zamówić u niego towary.

Osobiście pozostawiłbym kwestie płatności poza platformą (to komplikuje implementację, oraz aspekt prawny - zawieranie umów z dostawcami). Możliwe, że trzeba będzie ogarnąć opłatę za zarezerwowanie dostaw (żeby ludzie nie zaklepywali slotów, których nie mają zamiaru wykorzystać).

Osobiście jestem wielkim fanem wolnego rynku i wiem, że jest tu sporo z Was, którzy mają ekstra wolny czas i szukają pomysłu na "pet project". To jest najlepsza rzecz jaką potrafię sobie wyobrazić.

Sam obiecuję wesprzeć finansowo (1000zł na początek) pierszego, który napisze do mnie z takim działającym rozwiązaniem (zdeployowane na serwer, z domeną itd.) i osobiście zajmę się dzwonieniem do lokalnych sklepów z informacją, że takie rozwiązanie istnieje.
Jeśli implementacje będzie w ruby lub php - być może będę mógł pomóc również w implementacji.

3

Projekt ma sens gdy firma ma towar, standard sanepidowski obchodzenia się z żywnością, rozwiązane płatności i na bieżąco gospodarkę magazynową.

Zbieranie zamówień i "jakoś rozwiązane płatności" to sorry, to jest Janusowe Wąsate Allegro prowadzone z jednego pokoju z komórą i laptopem.

0

Chodzi o to, żeby spiknąć sprzedających i kupujących. To jest Twoje MVP. Potem możesz dodawać płatności i rozwinąć pomysł. Samym MVP możesz uratować życie ludzi.

6

Chodzi o to, żeby spiknąć sprzedających i kupujących

To idea każdego takiego portalu od zarania dziejów :-)

W czym ta hipotetyczna strona rożniłaby się od Pyszne, Glovo czy nawet Allegro?

1
Patryk27 napisał(a):

W czym ta hipotetyczna strona rożniłaby się od Pyszne, Glovo czy nawet Allegro?

Na Allegro handel środkami dezynfekującymi, maseczkami jest zamknięty do odwołania, ale np. cukier albo kaszę można na Allegro kupić z przebitką 250% do 500% plus koszt dostawy.
Idę do biedry, kupuję, wkladam w paczkomat, ratując życie zarabiam.

Na olx w Warszawie keidy jeszcze nie było blokady sprzedaży, maseczki zwykłe, bez filtra miały przebitkę cenową 1000% w porównaniu do ceny tydzień przed paniko-corona.

1

Ja mam zbyt małe umiejętności, by coś takiego zacząć samemu. Pewnie MVP skończyłbym za miesiąc lub za 2 – zakładając bardzo optymistycznie, że pracowałbym nad tym co najmniej 8 godz. dziennie.

Jednak jeśli ktoś inny spróbuje, a do tego będzie tam trochę HTML/CSS/JavaScriptu/TypeScriptu, chętnie dołączę – np. na GitHubie. :) Poza językami programowania lubię robić rzeczy "okołoimplementacyjne" (np. pisać dokumentację).

Jednak obawiam się, że nie za bardzo widzę tutaj element innowacyjny. Co pozwoliłoby takiemu portalowi wyróżnić się na tyle, by ktokolwiek poza twórcami chciał z niego korzystać?

0

Youtube obniża jakość filmów żeby serwery się nie grzały (myślałem że bardziej nie da się już obniżyć jakości ale w sensie merytorycznym).

Tak więc zamiast pisać jakąś apkę koronawirusową to po prostu nie pisz nic, wyłącz kompa i patrz w sufit to pomożesz światu najlepiej.

0

Yt przypadkiem nie zmienia domyślnej wartości tylko, a nie ogólnie jakość?

0

ja to czytam jako jakość, nie defaultsy
https://www.reuters.com/artic[...]-to-coronavirus-idUSKBN2170OP

0

We are making a commitment to temporarily switch all traffic in the EU to standard definition by default

zalezy jak to traktować

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0