Czy na forum powinna być oczekiwana i wymagana większa merytoryka i kultura wypowiedzi

0

Ankieta prosta jak i pytanie, bo chodzi tutaj o opinię użytkowników w pewnej fundamentalnej kwestii aby wysondować panujące opinie niż wdawać się w szczegóły. Dla tych którzy nie znają kontekstu, zachęcam do zapoznania się z "lekturą" (wątki mogą się powtarzać bo odniosę się również do konkretnych postów, ale najlepiej przeczytać całe wątki):

Zanim ktoś napisze "A gdzie opcja ..." to proponuję jeszcze raz przeczytać pierwsze zdanie tego postu.

@S4t wybacz że padło na Ciebie w moim przykładzie. Swoje zdanie na ton Twojej wypowiedzi wyraziłem i nie zmieniam, natomiast jedyny powód dla którego akurat Twój post podlinkowałem jest taki że był pierwszy który mi się nawinął kiedy szukałem czegoś w temacie (a wiedziałem że długo na forum nie będę musiał szukać).

5

Wybacz złośliwość, ale możemy jeszcze zrobić ankietę "czy chcesz żeby w Polsce było lepiej". Bo to podobny poziom ogólności.
Poza tym - mieszasz różne tematy w jednym pytaniu.
Czym innym jest tolerancja dla offtopikowania, a czymś innym pilnowanie poziomu.
Pierwsze - można rozumieć dwojako: tępienie odpowiedzi nie na temat oraz walka z ludzikami, których sensem tutaj jest jedynie uczestnictwo w gównoburzach i nie wnoszą niczego merytorycznego.
Ale odgórne pilnowanie "sympatyczności i serdeczności" jest nierealne. OK, jak ktoś wprost jedzie i mówi że jestes deblem to łatwo wyłapać i zareagować. Ale takie lekkie dogryzanie, krytyczna uwaga czy (modne teraz hasło) "pasywna agresja" - jak to weryfikować?

P.S.
Żeby nie było że Ci robię pod górkę - zagłosowałem na TAK. Tylko po prostu - obawiam się, że z Twoim pomysłem będzie jak z komunizmem: w teorii wygląda super, ale praktycznie nierealne jest wdrożenie tego na produkcji.

3

Konkretne pytanie powinno brzmieć: czy forum 4programmers powinno być forum wyłącznie programistycznym. Czyli: wszystkie działy nietechniczne do likwidacji, każdy post na temat inny niż techniczny bezwzględnie tepiony.

Tylko pewnie to spowoduje odpływ użytkowników.

4

@gajusz800: tylko że to nijak ma się do sedna problemu, bo toksyczne wypowiedzi często pojawiają się w tematach technicznych (w "techniczne" wliczam również kategorie takie jak kariera).

3
Aventus napisał(a):

toksyczne wypowiedzi często pojawiają się w tematach technicznych

I tu pojawia się główny problem to widzisz toksyczne wypowiedzi tam gdzie inny czesto ich nie widzą (ja nie widzę, @S4t nie wiedzi, @cerrato nie widzi)

0

@KamilAdam: to nie jest problem tylko kwestia tego czy inni też to widzą. Podajesz @cerrato i @S4t jako przeciwwagę i co? Koniec tematu? Sądząc po dotychczasowych odpowiedziach w ankiecie jakiś jednak problem jest dostrzegany, nawet jeśli istnieje rozbieżność w postrzeganej granicy akceptowalnych wypowiedzi.

@cerrato: wybacz że dopiero teraz odnoszę się bardziej do Twojego postu:

Ale takie lekkie dogryzanie, krytyczna uwaga czy (modne teraz hasło) "pasywna agresja" - jak to weryfikować?

To już było wspomniane w innym wątku. A jak jest weryfikowany trolling, i dostosowywanie kar do niego? Na zdrowy rozsądek i raport użytkowników- czasem oddzielnie, a czasem te dwa czynniki naraz. Przecież sama kwestia trollingu nie jest taka prosta, tym bardziej że niejednemu z nas również zdarza się czasem lekko "zażartować", a czy to już trolling czy nie może być kwestią dyskusyjną. A jednak system karania za trolling jakoś działa (chociaż niewystarczająco moim zdaniem).

obawiam się, że z Twoim pomysłem będzie jak z komunizmem: w teorii wygląda super, ale praktycznie nierealne jest wdrożenie tego na produkcji.

Nie przeczę- tak może się stać. Ja wyznaję jednak filozofię że lepiej coś spróbować i wiedzieć że się nie powiodło, niż żałować że się nie spróbowało. Co do analogii z komunizmem to również można ją zastosować do obecnego stanu rzeczy- co jakiś czas pojawiają się incydenty (np. fale odejść użytkowników), trochę się o tym mówi, a później wszystko pozostaje bez zmian. I tak trwa plan pięcioletni pięciomiesięczny, aż do kolejnego incydentu.

EDIT

Pozwolę sobie podciągnąć pod ten wątek jeszcze inną kwestię o której wspomniał wcześniej @cerrato, i która pojawiała się w innym wątku. Mianowicie:

Jak ktoś jest niemiły/złośliwy to może dostać taki karny punkt. Bo na bana to nie zasługuje, ale ostrzeżenie - czemu nie

Oprócz ostrzeżeń dochodzi jeszcze inna, subtelna acz skuteczna metoda. Usuwanie takich postów. Jak ktoś się raz za razem naprodukuje pisząc post udowadniający wyższość autora nad innym użytkownikiem, i takie posty będą usuwane, to może w końcu wyciągnie wnioski i nauczy się lepiej pisać do innych. Czasem to najlepszy środek.

2
Aventus napisał(a):

@KamilAdam: to nie jest problem tylko kwestia tego czy inni też to widzą.

Nie czuję co zmienia tu zamiana słowa problem na kwestia. Hipotetyczna sytuacja - zgłaszasz jakiś post jako pasywno agresywny, dostaje to moderator, nie ważne który, on stwierdza że post nie jest pasywno-agresywny. Co zmienia tu zamiana słowa problem na kwestia?

Podajesz @cerrato i @S4t jako przeciwwagę i co? Koniec tematu? Sądząc po dotychczasowych odpowiedziach w ankiecie jakiś jednak problem jest dostrzegany, nawet jeśli istnieje rozbieżność w postrzeganej granicy akceptowalnych wypowiedzi.

I nic, bo twoje pytanie w ankiecie jest tak rozmyte że sam mam ochotę zagłosować na tak, ale w ogóle nie rozumiem co chcesz osiągnąć, brakuje mi tu konkretów

5
KamilAdam napisał(a):

I tu pojawia się główny problem to widzisz toksyczne wypowiedzi tam gdzie inny czesto ich nie widzą (ja nie widzę, @S4t nie wiedzi, @cerrato nie widzi)

Wolałbym, aby 4p nie było serwisem przeznaczonym dla tzw. „snowflake'ów”. Wolałbym, aby odpowiedzi i całe dyskusje nie były miłe, a merytoryczne i skuteczne. Bo znacznie skuteczniejszą metodą pomocy jest napisanie komuś, że mu brakuje wiedzy, że pomysł X jest pomysłem bardzo złym, czy że to co robi nie ma sensu, niż (za przeproszeniem) pieprzenie przez kilka akapitów i owijanie w bawełnę, byle nie napisać prawdy.

Dla mnie czymś naturalnym i wręcz oczekiwanym jest pisanie prosto z mostu w sprawach technicznych. Nie mam problemu ani z przyjmowaniem krytyki, ani z ironią czy sarkazmami i wolałbym, aby użytkownicy tego forum w sposób krótki i konkretny wymieniali się wiedzą. Bez obrażania się, że ktoś im prawdę napisał. Skoro w jakimś temacie dosłownie posysam, to tylko szkodę mi ktoś wyrządzi, jeśli mi tego wprost nie napisze.

8

@furious programming: zgodzisz się że jest różnica między tymi dwoma wypowiedziami? Obie wyimaginowane ale wielokrotnie na forum widziałem podobną narrację.

v1

To nie ma prawa zadziałać. Wstawiłeś X w Y, a powinno tam być Z.

v2

Lepiej się w to nie baw bo widać że Ci nie idzie. Z ma być tam gdzie Y, a nie X. To są postawy których wstyd nie znać.

Ps: Dla mnie v2 to niepotrzebna uszczypliwość, pasywna agresja i jakieś budowanie własnego ego kosztem innego użytkownika. Albo ujmijmy to inaczej stosując inne kryterium- którą z tych opcji zostawałbyś w rozmowie w profesjonalnym śrowisku, zakładając że Twoi rozmówcy to nie są koledzy z którymi na coś pozwalasz sobie na różne żarty i uszczypliwości.

2

@Aventus: tak szczerze - owszem, widzę różnicę, ale za bardzo nie wiem, która z tych opcji Twoim zdaniem jest dobra, a którą dałeś jako antywzorzec. Podejrzewam, że druga jest zła - ale to przez tą końcówkę o wstydzie. Bez tego serio bym nie wiedział, a nawet bym podejrzewał, że pierwsza jest niedobra - bo krótka, oschła i bezpłciowa.

EDIT
posta wysłałem zanim dodałeś PS w swoim. Pierwotnie były to dwie gołe wypowiedzi, bez komentarza :P

budowanie własnego ego kosztem innego użytkownika

Gdzie tutaj masz budowanie EGO? Co innego jakby były wstawki w stylu "ja takie rzeczy robiłem w liceum, a Ty masz 3 lata stażu i tego nie ogarniasz. Jakbyś chciał u mnie pracować to nie ma szans, żebym Cię zatrudnił, bo odstajesz od mojego poziomu o 3 ligi", ale obiektywne stwierdzenie że ktoś czegoś nie ogarnia nie jest w żaden sposób obrażaniem czy umniejszaniem. OK, można to napisać mniej lub bardziej przyjemnie, ale nie zmienia to faktu, że zwrócenie uwagi, nawet w sposób krótki i bezpośredni, jeśli jest merytorycznie uzasadnione to nie powinno być rozpatrywane w kategorii obrazy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1