Od jakiego języka programowania zaczynałeś/łaś

2

Czyli powiedz mi od czego zaczynałeś/łaś a powiem Ci ile masz lat ;)

1

HTML 4.01 serio :P

4

Zaczynałem od LUA :)
Starałem się zrobić tlumaczenie gry z angielskiego na polski.

1

Zaczynałem z Pascalem ale aż tak stary nie jestem

0

basic na C64 a potem assembler na C64
potem nastała era PCtów i Basic a potem Pascal

1

Kiedy pierwszy raz przyszlo mi do głowy programować z podstawówce nie miałem jeszcze internetu, a Helion rozsyłał za darmo katalogi z książkami. Wtedy padło na Turbo Pascala, ale nie weszło mi za bardzo. Drugie podejście do programowania, w gimnazjum, to był C++.

Tak czy siak to bez znaczenia, nie sądzę, by to co programowałem przed pójściem na studia miało wpływ na obecną wiedzę.

0

ja od ANSI C
potem bash, asembler, C++, Java

0

Teorię poznawałem z książki o Turbo Pascalu, ale praktycznie zaczynałem od asemblera, później C. W międzyczasie inne dostępne języki środowiska.

2

C, potem C z klasami, kompilowane na dziadku Dev C++ z tej gazetki (Borlanda nie udało mi się zainstalować):

screenshot-20220116150943.png

W pierwszym numerze było Delphi, ale ten numer przegapiłem, dzięki niech będą niebiosom...

1

Oczywiście, że Perl :D . Na początek spróbowałem z PHP, ale po kilku instrukcjach dałem sobie spokój i pierwsze skrypty pisałem w Perlu. Potem był PHP i C++. W sumie dobrze, bo PHP został później zepsuty.

1

Jakiś custom lang, a później Lua

2

BASIC na Atari

1

Pascal a potem ANSI C

1

C++ :| Za pewne gdy bym przeszedł jakieś badania psychiatryczne w tamtym okresie to wynaleźli by u mnie skłonności masochistyczne.

1

Turbo Pascal w technikum. I tak mi głowę skrzywiło, że do dziś Pascala używam. :D

0

U mnie też był Turbo Paszczak. Kupiłem książkę sobie w technikum (nie pamiętam kiedy dokładnie) i sam się zacząłem uczyć. Ehh ten niebieski ekran edytora i uśmiech po uruchomieniu pierwszego programu ;)

btw, ciekawe czy trafi się Cobolowiec :D

4

BASIC na Atari.
Jako, że nie ogarniałem FORów to pętle pisałem samodzielnie, przy pomocy IFów i GOTO.

0

Atari BASIC - i to nieszczęsne GOTO - zanim przesiadłem się na TP to w QBasicu próbowałem pisać bez GOTO :) co by się przyzwyczaić

2

No ja też od Basica zaczynałem (QBasic w DOSie), bawiłem się grafiką. Jakieś linie, kółka, piksele.

Później Pascal i tu już bardziej na poważnie, obiekty, implementacja linked list i podobne. Coś z grafiką, sprajtami.

Potem Delphi - czyli odkryłem, co to są eventy czy praca na komponentach (i tworzenie własnych). Odkryłem smak prawdziwego nowoczesnego IDE (aż w szoku jestem, że obecne IDE nie mają takich opcji, że możesz sobie wyklikać interfejs).

Później aplikacje 3D z użyciem C++ i DirectX.

Później już webówka - zaczynałem od PHP, później chciałem się Javy nauczyć, ale na szczęście się opamiętałem i zmieniłem na Pythona. Aż wreszcie poznałem JSa.

I to mnie ukształtowało. Później były jakieś języki, ale to już się tak nie myśli (chociaż nauka Rusta to dla mnie jakby nauka programowania na nowo trochę).

1

Dziwne, że nikt nie zaznacza Logo - w szkołach chyba przynajmniej jakiś czas temu było to częste?

Logo Komeniusz, Logomocja Imagine, logo.oeiizk.waw.pl - ktoś, coś?

1

Panie Logo to ja się uczyłem jak już miałem jakieś 5-8 lat expa. Zaczynałem na c64 w Basicu. Takich emocji jak nagranie programu na kasetę i sprawdzanie czy da się odpalić czy trzeba pisać od nowa to już potem nie robili.

2

BASIC na (domowym) Atari 65XE (wiosna 1990 r.) z zapisem programów na taśmę magnetofonową
i chyba w tym samym (lub następnym) roku Pascal (to już w LO) i magiczne dyskietki 5,25" (Verbatim)

2

@PdP u mnie podobnie ale miałem bardziej "wypasiony" sprzęt, 130XE

2

Delphi/Pascal, potem PHP, JavaScript, Java, C#, trochę C++, Ruby, a potem w drugiej technikum towar już wystrzeliło, Python, Kotlin, Haskell, TypeScript, Clojure, R,

PS: chociaż w sumie to tak na prawdę pierwszego ifa napisałem w Batch.

5

magiczne dyskietki 5,25" (Verbatim)

Tak mi się przypomniała śmieszna sytuacja :D

W domu mamuśka trochę mnie uczyła programować. Z racji tego, że pracowała jako fizyk w PAN to miała styczność z komputerami i robiła trochę prostych programów. Nie była programistką, ale fizykiem tworzącym urządzenia laboratoryjne (nieistniejąca już firma RADIOPAN - https://www.firma.egospodarka.pl/zlikwidowane/radiopan-przedsiebiorstwo-doswiadczalno-produkcyjne-polskiej-akademii-nauk-w-poznaniu,poznan,15460.html podległa pod Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu). W każdym razie - podobnie jak Jurek Grębosz (także fizyk, autor m.in słynnej/kultowej książki Symfonia C++), pisała sobie programiki do wykonywania pewnych obliczeń (wtedy jeszcze nie było Excela).

Kiedyś do domowego kompa (to był jakiś PC AT z 2x FDD 5,25) przyniosła dwie książki o BASICu. Do jednej z nich była dołączona dyskietka z jakimiś przykładowymi kodami. Coś razem popisaliśmy, a potem ona zapisała dane na dyskietkę. Pamiętam moje przerażenie i krzyk "co robisz? Wszystko zniszczysz" - bo nie wiedziałem jak dyskietki działają. Myślałem, że podobnie jak kaseta magnetofonowa - zapisując coś, niszczysz treści zawarte na nośniku :D :D

http://www.ifpan.edu.pl/t_pl_historia.html

W latach sześćdziesiątych ważną rolę w badaniach doświadczalnych odgrywało zaplecze techniczne Instytutu, które pełniło także funkcję producenta sprzętu pomiarowo-laboratoryjnego. W związku z panującą wówczas autarkią gospodarczą, brakiem walut obcych, chronicznymi niedoborami na rynku i embargiem obowiązującym na Zachodzie na dostawy nowoczesnego sprzętu do krajów bloku radzieckiego zakupy specjalistycznego a nawet podstawowego wyposażenia laboratoryjnego były na ogół niemożliwe. Rozwój produkcji aparatury w Instytucie doprowadził w 1962 r. do utworzenia, na bazie pracowni aparatury elektronicznej i pomiarowej, przedsiębiorstwa UNIPAN. W 1972 r. Instytut utworzył trzy dalsze zakłady doświadczalne produkujące aparaturę naukową: WILMER, UNIPRESS i RADIOPAN.

1

PAWN (pluginy do CS 1.6), podobne do C

1

BASIC na ZX Spectrum.
Oj co ot były za czasy. 48kB pamięci.
Potem pisałem na tym komputerku w asemblerze.
Na każdy zużyty bajt patrzyło się z każdej strony. Liczyło się cykle procesora itp.
A teraz 2 MB alokuje się nawet nie wiedząc po co :)

3

Teraz już na 100% nie pamiętam, która z nich była pierwsza, ale chyba C++
IMG_20220119_080418.jpg

0

C++, zaczynałem mając około 14 lat - od początku bardzo nie lubiałem frontu, jednak z czasem się z nim polubiłem i parę lat później, przerzuciwszy się na C# i po tym jak nadrobiłem braki w JSach i HTMLach zostałem fullstackiem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1