Tagi jedynie techniczne - za czy przeciw?

2

Wkrótce zostanie wprowadzona nowa funkcjonalność, która wisi od jakiegoś czasu na naszym githubie: możliwość obserwacji tagów. Będziesz mógł obserwować np. tag 4programmers.net aby być na bieżąco ze zmianami w serwisie.

Wiąże się to z kolejną funkcjonalnością: powstanie dedykowana strona na której będą wyświetlone pogrupowane tagi (obecnie kategorie to: Języki programowania, Bazy danych, Frameworki, Devops). Będziesz miał możliwość wyświetlenia materiałów przypisanych do tagów takich jak: użytkownicy którzy mają przypisany ten tag, oferty pracy, mikroblogi czy wątki.

Ostatnio zostały poczynione pewne zmiany w związku z tagami: aby dodać nowy tag potrzeba mieć min. 200 punktów reputacji (tylko na forum). Moderatorzy mają możliwość skasowania tagu, który wędruje na "czarną listę" (nie jest możliwe jego ponowne użycie).

Przeglądałem ostatnio listę tagów i jest tam jeden wielki śmietnik. Tagi takie jak: babcia, brytania, magnetyczne, symboli, kartki itp. To tylko pierwsze z brzegu przykłady. Nie jest tajemnicą że jestem zwolennikiem zastosowania tagów technicznych. Przynajmniej na forum. Czyli np. tag double jest ok, ale liczby-zmiennoprzecinkowe już nie ;)

Może inaczej sformułuje pytanie: czy istotne jest dla Was, że dany wątek ma tagi: programista, pleców, ból? Bo dla mnie nie. Tagi powstały po to, aby można było np. w kategorii Webmastering, umieszczać tagi takie jak: scss, bootstrap, json itp.

Jestem ciekaw co myślicie na ten temat.

8

@Adam Boduch: mysle ze warto zostawic kilka tagow nietechnicznych jak opinie, kariera, luzne, humor, flame. itp. (lista do ustalenia)

6

Niektóre tagi nietechniczne są na pewno zgodne z tematyką forum jak scrum pm rekrutacja (wymyślam z głowy, ale na pewno istnieją podobne) więc warto ich nie usuwać

2

W temacie pogrupowania po tagach przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł, a mianowicie dziedziczenie tagów. Jeżeli publikujemy wątek w kategorii Java, to jasne jest że wątek dotyczy Javy ;) I teraz grupując według tagu java, IMHO powinni mi się wyświetlić również wątki, które nie mają bezpośrednio nadanego tego tagu.

3

@Adam Boduch: A co ma się stać jak moderator przeniesie wątek z działu java do kosza albo jakiegoś innego działu? Zostaje tag java?

0

Wszystkiego jeszcze nie obmyśliłem :P IMHO jednak nie - wówczas tag powinien zostać usunięty z tego wątku.

3
Adam Boduch napisał(a):

Jeżeli publikujemy wątek w kategorii Java, to jasne jest że wątek dotyczy Javy

Akurat przykład nietrafiony ponieważ Forum poświęcone językowi Java oraz wszystkim innym technologiom związanym z JVM i platformą Java. a więc wątek może być o Scali, Kotlinie Clojure, Groovy. Nie zawsze ludzie umieszczają to w kategorii Inne języki programowania

1

Ja czasem dodaję tag somekind :D sam nie wiem czemu (cc: @somekind)

2

W ankiecie zaznaczyłem TAK, bo skoro tagi i tak istnieją, to dobrze by było utrzymać w nich jakieś namiastki porządku. Ale ogólnie to uważam, ze są one niepotrzebne, sam chyba nigdy nie skorzystałem z nich w aktualnej postaci. Być może po wprowadzeniu możliwości obserwowania wybranych tagów to moje podejście się zmieni, ale na chwilę obecną są one raczej nieprzydatne.

1
Adam Boduch napisał(a):

Może inaczej sformułuje pytanie: czy istotne jest dla Was, że dany wątek ma tagi: programista, pleców, ból? Bo dla mnie nie. Tagi powstały po to, aby można było np. w kategorii Webmastering, umieszczać tagi takie jak: scss, bootstrap, json itp.

Niestety spore grono użytkowników kompletnie nie rozumie tej idei i zamiast podawać konkretne i znaczące informacje, wpisują śmieci, i to nie kilka, a tyle ile się zmieści. Przypomina mi to dawną patologię z chmurami tagów na różnych stronach www, w których znajdowało się wszystko, łącznie ze spójnikami. :/

O ile jestem za tym, aby śmietnik posprzątać i usunąć z bazy bzdury, to nie mam pojęcia jak chcesz tego dokonać. Po drugie, jeśli nawet da się w miarę sensownie usunąć bezsensowne tagi, to jak chcesz zabezpieczyć serwis przed dalszym śmieceniem?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0