Dział JavaScript na forum

3

Cześć,
Poruszę temat pewnie wałkowany przez lata, ale jednak teraz czasy się zmieniły. Jestem JS dev'em i nie mam swojego miejsca w sieci gdzie mógłbym podyskutować o JavaScripcie. Nie ma konkretnego forum, jedyne co to dział Webmastering, aczkolwiek w dzisiejszych czasach trochę się pozmieniało i webmastering nie koniecznie może równać się javascript.

Prosty przykład.
5 ostatnich tematów w webmasteringu:
"Pozycjonowanie div-ów"
"Brak stron - scrolling"
"api DragAndDrop i tabelki bootstrapa"
"Serwer nie od januszy"
"Kolorowanka w canvas przy użyciu fabric.js"

To są tematy dla wordpressowców / javowców / phpowców. Poziom problemów jest mega niski w porównaniu do kogoś kto codziennie używa takich narzędzi jak Angular, ES6, TypeScript, NodeJs, Gulp'a i miliona wtyczek z npm'a czy pisze skomplikowane testy, a do tego taka osoba w ogole nie tyka HTML'a i CSS'ów bo non stop klepie JS'a.
Fakt ze takie tematy się nie pojawią na forum to wydaje mi się tylko dlatego że porostu nie ma odpowiedniego działu.

Co o tym myślicie? To już czas? Czy nadal wszystkich co klepią w JS będziemy nazywać Frontendowcami ?

1

Chyba właśnie strzeliłeś sobie w stopę bo jedyne co udowodniłeś to to, że działu dla JS nie potrzeba, bo wątków na jego temat jest niewiele :) Sugerowanie że to dlatego że nie ma odpowiedniego działu jest raczej naiwne skoro taki dział (Webmastering) jest i czasem pojawiają się tam odpowiednie wątki.

5

Raczej nie strzeliłem. Skoro nie ma działu Ruby on Rails to nie ma też tematów.
Nie ma bananów w mięsnym to nikt tam nie chodzi po banany tylko po mięso.

ps. No chyba żaden poważny JS dev nie będzie pisał tematu na temat nie działającego $scope.$digest() w Angularze obok złego pozycjonowania DIV'ów.
Temat o angularze wyląduje na stackoverflow

ps2. Poza tym Javascript tak się szybko rozwija że zaniedługo będzie mega dużo JS junior devów ktorzy będą potrzebowali pomocyz : Angularem, Reactem, Backbonem, Gulp, Gruntem, Reactem, Karma, Jasmine, Mocha, Chai, Protractor ES6, ES7, Babel, Lodash i miliard innych rzeczy które są podstawowymi w róznych stackach.

ps3. I nie chce się tu wywyższać ale po prostu pozycjonowanie divów a problemy skomplikowanego języka obiektowego to mega dwa różne światy

0

Js jest jak - "o wszystkie urządzenia które chcą używać przeglądarki muszę mnie obsługiwać i google pakuje we mnie gruby hajs - kto teraz jest niedopracowanym językiem ?" Może zrobimy tak jeżeli zacznie pojawiać się dużo wątków o js to zgodnie z prawem rynku zaspokoimy popyt na dział ?

0

nie pojawią sie. Tak jak nie pojawią się o Rubym. Tzn pojawią się ale na stackoverflow. -

Na stacku pojawiają się także wątki o haskellu rust-cie chociaż kiedyś widziałem statystyki mówiące że w COBOLu jest więcej pracy niż w obu razem wziętych. Twoją logiką trzeba by zrobić dział dla każdego języka - to niegłupie ale skoro nadal nie jest to zrobione to forum chce ograniczać liczbę działów do tych potrzebnych a o js-sie można pisać w webmasterce i innych językach więc jak zacznie się robić tłok to pewnie odpowiedni dział powstanie. Btw nie hejtuje js-a ale śmieję się z jego nadużywania.

0

JS jest tak prosty, że nie trzeba tworzyć do niego specjalnego działu.

0

Od kiedy powstał dział PHP, Webmastering stał się działem typowo frontendowym + rzadko z innych technologi webowych. W dzisiejszych czasach nie wyobrażam sobie frontendowca bez bardzo dobrej znajomości JS i otoczki. Jeżeli ktoś pisze o pozycjonowaniu divów, to albo jest początkującym, albo backendowcem który robi jakiś bieda front dla wewnętrznych narzędzi. Jeżeli jest do dla Ciebie łatwizną, to nie widzę powodu dla którego miałbyś się nie wypowiedzieć i nie pomóc.

I jeżeli JS nie ma związku z HTML/CSS (chociaż na operuje na DOM), to nie wiem co ma z tym wspólnego PHP albo tym bardziej Java :).

1

ten co ma coś zrobić to to robi, a reszta zakłada tematy, bo nie chce im się szukać

jak ktoś liczy tylko na polskie źródła to za dużo nie zrobi (nie liczę cms czy innych gotowców)

a potem są tematy:

wrzuciłem na stronę diva, a ten się nie giba ...

0

Można nazwę działu "Webmastering" zmienić na "Webmastering i JavaScript", żeby była jasność. W JSie nie tylko front się pisze. Nie byłoby kłopotu gdzie zakładać tematy.

1

Nie zrozumiecie mnie źle, ale wygląda na to ze żaden z was nie jest Javascript developerem i jak sądzę na forum takich nie ma... bo nie mają po co być.
Javascript to potężny eco system, działający w pełni samodzielnie. Korporacje stawiają na JS bardziej niż na Jave, bo javascript to nie dość że teraźniejszość to jeszcze przyszłość. Problemy taki devów to zupełnie inny level, który nie może byc wpakowany do jednego wora z pozycjonowaniem divów czy stylami css.
Javascript to miliony frameworków, tysiące podejść do rozwiązywania problemów. Co trochę realasy nowych wtyczek i miliardy problemów z nimi związane.
Wydaje mi się że pseudo "fullstacki" albo ludzie którzy też piszą JS (głównie jQuery) nie są wstanie zrozumieć powagi sytuacji. Nie będziecie mieli taki problemów w jQuery jak ja kiedy pracuje na NodeJs + Angular + ES6. A na pewno nie tyle kiedy taka osoba pisze 8h i widzi tylko kod JS'a i żaden inny.

Nie mówię ze jest na to mega mega popyt, ale jestem święcie przekonany że bedzie. Już teraz najlepiej opłacani dev'owie to praktycznie Javowcy (ze względu na lata doświadczenia) i Javascriptowcy, których ciężko znaleźć z dużym doświadczeniem. Trendy pokazują jasno że to Scala / Node / JS powoli przejmuje rynek a jeżeli nie przejmuje, to na pewno jest to mega liczący się gracz na rynku i konkurencja nie może zasnąć bo lada moment i zostaną bardzo w tyle.

Swoją drogą śmieszny jest fakt że zrobiliście dział Pythona który swoje lata świetności ma już niestety za sobą (a na pewno w Polsce) a zastanawiacie się nad wydzieleniem działu dla JS'a.

Juz nie mowie o działach stricte dla Node, Angulara, Reacta czy Meteora ale to już inna bajka.

Pisze to wszystko, żeby dać wam "szanse" (bez sarkazmu), wam właścicielom tego forum, na stworzenie miejsca które jest potrzebne w sieci a go nie ma.
Zrobiłbym sam... ale mi się nie chce i lobię 4programmers.

Z pełnym szacunkiem
JS ktoś

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1