[PHP] Tworzenie plików

0
  1. Nie śmiać się ze mnie - od 5 dni się PHP uczę i mało wiem:) Jak się będziecie ze mnie śmiać to się jeszcze do tego języka zrażę:)

  2. Włąsnie jak stworzyć plik?
    Na loclhost polecenie $plik = fopen("plik.txt","w"); działało bez problemu, gdy plik nie istniał był tworzony.
    Teraz gdy ro przeniosłem na iglu.cz nie chce mi działać. To jest: dostaję acces-denied, ale gdy owy plik już istnieje nie ma problemu...
    Powstaje więc pytanie: jak stworzyć plik?

0

Być może nie masz odpowiednich praw, aczkolwiek jest to dość dziwne, bo to Ty jesteś właścicielem skryptu i dlatego skrypt ma takie same prawa, jak Ty sam osobiście lub za pośrednictwem ssh; sprawdź, jakie prawa ma ustawiony katalog, w którym są pliki (może nie ma ustawionego w - wtedy nie możesz zapisywać do katalogu, ergo nie możesz tworzyć plików, możesz "tylko" do nich pisać). Bardzo dziwne.

Poza tym zawsze możesz spróbować zrobić coś takiego:

system("touch plik");
$f = fopen("plik","w");

jednak zdziwię się, jeśli to będzie działać w momencie gdy fopen nie może utworzyć pliku.

0

mialem ten sam problem na iglu.cz ale po ustawieniu praw dla katalogu z tworzonym plikiem na 777 jest wszystko ok :]

0

Tu nie chodzi o osobę tworzącą plik, tylko usługę tworzącą plik. Na ogół plik jest tworzony przez serwer www (np. apache'a) lub zainstalowaną instalację php (np. standardowe php). Polecam sprawdzić plik apache.conf lub httpd.conf (zależenie od wersji - bo zgaduję, że to apache) i szukac wpisów User, Group. One wyjaśniają, kto jest uznawany za twórcę pliku przy pomocy wykonania php. Na tworzenie pliku jest kilka rozwiązań: do grupy uprawnionych do tworzenia pliku w danym katalogu dodać User'a znalezionego powyżej, zmienić ustawienia User i Group (na serwerach komercyjnych odpada) lub katalog udostępnić do zapisu i odczytu użytkownikowi, grupie i innym (stąd dać prawa 777 :D).

To tak bardzo rozrzutnie, ale np.: 666 jest sensowne

0

(stąd dać prawa 777).

po co aż tak? 606 - pliki php i z danymi nie są wykonywalne, ponadto po co udostępniać grupie do zapisu pliki, po co im w ogóle je udostępniać?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1