Nauka PHP a 2021r.

0

Hej!

Przychodzę z pytaniem, czy warto uczyć się PHP + baz danych obecnie? Slyszalem od innych ludzi, a takze na innych forach, że szkoda teraz zachodu na PHP, ja uważam inaczej - obserwując rynek u mnie w mieście(Rzeszów) zauważam, że najwięcej ofert jest dla web devów i własnie PHPowców.

Jak Wy uważacie? Warto się go uczyć, czy lepiej zacząć z node.js?

1

Bierz node, będę miał mniej konkurentów na rynku xD

1

Ja bym nie szedł w php, wybierz coś innego. Dla wielu technologii jest duże zapotrzebowanie.

2

A co chcesz w życiu robić? PHP na dzień dzisiejszy to web Dev i jakieś aplikację firmowe.
Czujesz się w tym dobrze? W programowanie idziesz dla kasy czy "bo lubisz"?

1
Kacpi7 napisał(a):

Slyszalem od innych ludzi, a takze na innych forach

Nie słuchaj ludzi na forach dopóki nie odpowiedzą ci, czy pracują z PHP i wiedzą, że nie warto czy kłapią paszczą żeby kłapać na php bo są sfrustrowani "po java bootcampie nie ma żadnej roboty"? [Kazik, Natalia w Brooklynie]

Praca szuka Człowieka (w PHP) i nie wymaga od Człowieka nie wiadomo czego

6

Pracowałem już w kilku językach i od jakiegoś czasu siedzę w PHP. Nie jest to mój język marzeń, ale ma swoje plusy. I nie jest tak, że programuję tylko "dla kasy". Nikt z nas nie pracuje przecież dla miski z ryżem, ale zadowolenie z kodu wynika raczej z projektu i jego architektury i wymagań niż od samego języka ;) Jeśli idzie o web dev to PHP ma spory kawałek tortu, bo Laravel i Symfony to bardzo dobre frameworki. Do tego sam język jest szybki (i staje się coraz szybszy), z każdą kolejną wersją pisze się w nim coraz przyjemniej (odchodzimy od średniowiecznych wersji 4 i 5), ma rozbudowany ekosystem, świetne narzędzia. Kiedyś sam się śmiałem z tego, że się wstawia kod w tagi HTMLa, ale te czasy to zamierzchła przeszłość. Dzisiaj PHP coraz bardziej przypomina Javę, a zasadniczo - kod biznesowy wygląda z grubsza tak samo jak w każdym innym języku OOP.

1

Popularność PHP na rynku pracy sama się napędza.

Ktoś musi utrzymywać i rozwijać te wszystkie systemy, które powstały w PHP. Te firmy w Rzeszowie mają stałych klientów.

Poza tym, przy ewentualnych nowych projektach wybiera się PHP, bo programiści tańsi. No i firmy mają nazatrudnianych programistów PHP gotowych do pracy, więc tańszym, mnjej wymagającym klientom wciskają rozwój ich systemu właśnie w PHP.

3

Zwykle: korporacje, banki, duże firmy to raczej Java i C# + front. ML, analityka, motoryzacja to często Python i C++. Embaded to chyba obecnie nadal C (i coś widziałem że i Python trochę). Gry to różnie - C# i Unity często. Mobilne to Swift i Java/Kotlin (i chyba C#).
PHP to aplikacje webowe, strony, sklepy internetowe i różne płatne serwisy webowe.

Pytanie gdzie byś chciał pracować: czy np. rozwijać jakiś sklep internetowy, czy bardziej aplikację bankową, czy może robić aplikacje mobilne na iOS lub androida.

0

@PaulGilbert: Najbardziej chciałbym właśnie pracować z serwisami czy aplikacjami webowymi, tylko nie wiem czy nie lepszym pomysłem niż PHP bedzie node.js :)

0

Wychodzę z założenia że programowanie to praca jak każda inna więc czy naprawdę ma to znaczenie w czym piszesz? Zarówno w PHPie jak i w node.js można zarabiać niezłe pieniądze.

szkoda teraz zachodu na PHP

PHP nadal jest rozwijany (niedawno pojawiła się wersja 8), a wiele firm nadal ma projekty oparte na PHPie. Z własnych obserwacji zauważam ostatnio wzrost zapotrzebowania na ludzi "od PHP'a". Oczywiście trendy się zmieniają, nie wiadomo czy za chwilę nie pojawi się jakaś nowa technologia, jednak ktoś te "stare" projekty nadal będzie musiał utrzymywać.

Jednakże, polecałbym autorowi tematu zapoznać się z obiema technologiami na własnej skórze i dopiero zdecydować. Najlepszym doradcą będzie własny bagaż doświadczeń a nie posty "randomów" z internetu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0