Yii2 vs Laravel

0

Cześć, przymierzam się do nowego projektu i zastanawiam się nad użyciem Laravel zamiast Yii2, na którym już zbudowałem kilka projektów.

Ktoś ma jakieś doświadczenie z tym? Jakieś za i przeciw?

Pod Yii2 zwykle jadę na temacie Yii2 Advanced z frontendem i backendem do zarządzania. Przyzwyczaiłem się już do szybkiego generowania modeli, kontrolerów przez Gii, debuggera, pisania modułów itd.

Zastanawiam się czy warto przerzucić się na Laravel?

0

Na pewno Laravel jest bardziej popularny, więc doświadczenie w nim się może przydać. Wg mnie bardziej się też nadaje do zaawansowanych projektów niż proste Yii2.

Co do Yii2 - ostatnie 3 lata pracy spędziłem w tym frameworku głównie. Na pewno jest stosunkowo prosty w użyciu. Dodatkowo wśród community ma gościa, który stworzył masę przydatnych pluginów (kartik). Sporym minusem jest to, że bardzo łatwo jest zrobić w kodzie syf.

Ogólnie jeśli masz czas, to wybrałbym Laravela. Jeśli jednak goni Cię jakiś deadline, to chyba lepiej użyć Yii2.

1

Z yii2 dopiero zaczynam, ale próbowałem laravela i symfony. Zdecydowałem się na symfony4 i nie żałuje. Ciężko pojąć co i jak, ale potem tworzenie aplikacji to czysta przyjemność. Dodatkowo symfony4 jest małe, ale dodajesz pakiety jeśli jest taka potrzeba.
yii2 < laravel < symfony

1

Według mnie nie ma sensu pchać się w Yii2 z tego powodu, że jest on mniej popularny od dwóch wyżej wymienionych frameworków. Sam miałem styczność z Laravelem (niski próg wejścia, dobra dokumentacja, wiele łatwych i gotowych do użycia rozwiązań, takich jak walidatory, sam Eloquent jest prosty w obsłudze) i Symfony (do teraz). Symfony ma trochę wyższy próg wejścia, ale zdecydowanie warto.

Jak już masz wybierać między Yii2 czy Laravel to skłaniałbym się ku temu drugiemu (nawet ze względu na zebranie doświadczenia w tym frameworku).

0

Zakładając że robisz to za kasę i jako samodzielny programista, masz przy tym jakiś ustalony i sensowny termin realizacji to mogę być niemal pewien, że dokonasz jedynego i słusznego wyboru, czyli wybierzesz Yii ponieważ go dobrze znasz. Pchanie się w jakikolwiek inny framework którego się nie zna to czyste szaleństwo. Prawdopodobnie również w przypadku wyboru Laravela, w początkowej fazie projektu, jeśli uznasz że nie dasz rady, szybko wrócisz do Yii. W Symfony i Laravela trudno wejść a jeszcze trudniej się przestawić a ich dokumentacja jest za słaba. Można się opierać na reprezentatywnych przykładach na githubie (przykładowe blogi, CMS-y) ale to i tak moim zdaniem za mało.

Nie wiem w ilu przypadkach Laravel albo Symfony są wybierane do nowych projektów przez samodzielnych programistów i freelancerów, podejrzewam że to nie ten target a oba najpopularniejsze frameworki świetnie nadają się dla zespołów. Nie przekonuje mnie że Laravel w czymś może być lepszy bo jak ktoś dobrze zna tego Yii to i tak świetnie sobie poradzi a komponenty i zewnętrzne biblioteki to i tak można podpinać.

0
drorat1 napisał(a):

W Symfony i Laravela trudno wejść a jeszcze trudniej się przestawić a ich dokumentacja jest za słaba.

No, aż tak to bym nie szalał, z tego co widzę dok. jest na bieżąco aktualizowana, laracast są najnowsze tutki do wer. 7, nie ma dramatu.
Oczywiście do swoich projektów yii jest ok, ale komercyjnie do pracy to w zasadzie larwa i symfo rządzą.

0

I co z tego że dokumentacja jest na bieżąco aktualizowana? Mnie chodzi o realizację nowego projektu, w określonym czasie, za określoną kasę, określone wymagania. W Yii jak ktoś siedzi od lat (i w każdym innym frameworku) to taki projekt zrealizuje bez najmniejszych problemów, bez zająknięcia, wszystko pójdzie w miarę sprawnie. A tutaj rzecz rozbija się o rozpoczęcie nowego projektu z zerową albo tylko pobieżną znajomością nowego frameworka. Zanim to wszystko się w miarę opanuje to zapewne będzie wiele problemów a realizacja i tak nie będzie szła sprawnie i szybko.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0