makaron > frameworki

0

Jaki jest sens tworzyć program we frameworku, który dopiero miał premierę, a za rok-dwa będzie przestarzały? Po kilku latach nie znajdzie się żaden programista, który to ogarnie. Konkretnie mam na myśli np. Symfony - dopiero wyszła v3, a już w listopadzie ma być 4, a w 2019 ma się już skończyć support dla v4. I jak firma znajdzie w 2020 kogoś do przerobienia programu który powstaje dzisiaj w Symfony 3?
Miałem do czynienia z 8 letnim makaronem PHPowym i programowanie w ten sposób wydaje mi się lepszą opcją niż używanie tak starzejących się frameworków.

0

Jeżeli projekt ma być rozwijany to migrujesz co wersje. Zespół poświęca max tydzień na migracje projektu na nowszą wersje (zazwyczaj wychodzi to max 2 dni) i projekt jest utrzymywany cały czas przy życiu. Jeżeli robiony jest i zostawiany w takiej formie to znaczy, że nie będzie rozwijany w najbliższym czasie i zostanie w takij formie przez kilka lat po których trzeba będzie przepisyać wszystko.
A jaki jest sens tworzenia na frameworkach? Pytanie padło setki razy podstawa to oszczędzanie czasu, a czas to biznes, klient chce projekt na już a nie na za rok Poza ty kod we frameworku jest lepiej ułożono z natury niż w spaghetti kodzie czystym php.

0

Trzeba wziąć poprawkę na firmy, które jednak śledzą plan wydawniczy. Wersje LTS (jak 2.8 do 2019 roku) są wspierane dość długo i to one w głównej mierze są wykorzystywane:
http://symfony.com/roadmap?version=2.8

0

@mr_jaro: Mialem niedawno test z Laravela w siedzibie firmy. W 4 godziny mialem zaklepac aplikacje. Napisalem ja czesciowo dobrze, ale po naradzie calego zespolu nie dostalem tej pracy. Czy warto isc dalej w Laravela i czy 4 godziny na napisanie jednej aplikacji to nie za malo czasu dla kogos kto zna ten framework bardzo pobierznie, z tutoriala i niektorych fragmentow dokumentacji.

0

4h. to za mało. Oczywiście zależy tutaj od projektu. Może oni szukali kogoś kto ma już doświadczenie w Laravel, tak więc nie zadręczaj się że nie dostałeś pracy, gdy - jak mówisz - znasz ten framework jedynie z tutoriala i nie napisałeś w nim żadnego projektu.

A odpowiadając na pytanie zawarte w temacie wątku: Laravel czy Symfony wydają nową wersję co 6 miesięcy. Wydaje mi się to rozsądnym okresem czasu. Zmiany w wersji minor (czyli np. 5.1 na 5.2, 5.2 na 5.3 itd) nie są aż tak rażące aby nie można było przeprowadzić dość sprawnej migracji.

0

ja koduje 1,5 roku a i tak czuje że wiem mało :D

0

Kwestia jeszcze tego, czy ktoś szybciej się wdroży w makaron, który widzi po raz pierwszy na oczy i kto wie, kto go pisał i jak opisał, czy też usiądzie i przypomni sobie z archiwalnych dokumentacji jak wyglądała dana wersja FW. Nie mówiąc, że w kolejnych wersjach często zostaje dużo podobieństw i nie koniecznie od zera trzeba wszystko przyswajać.

0

Jest coś takiego jak changelog i o ile Twój kod to nie jest jedna wielka kupa, masz testy i średnio ogarnięty team to migracja przechodzi w miarę sprawnie. Poza tym są wersje LTS itd. No i jeżeli nie rozsiewasz wszędzie rzeczy taki jak np. fasady z laravela to też łatwiej Ci będzie ogarniąć zmiany.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1