Jak korzystać z laravel

0

Witam. Zastanawiam się w jaki sposób korzystać, ogólnie z FrameWorków. Jak wiadomo, laravel umożliwia automatyczne zainstalowanie mechanizmu logowania i rejestracji, pewnie kilka innych rzeczy tak samo(napiszcie proszę, jeśli możecie to laravel ułatwia), czy warto je instalować? czy lepiej pisać to samemu ? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Mój dylemat uzasadniam tym że pierwszy raz będe korzystał z frame worka, wcześniej pisałem w czystym php i Moim zdaniem, opanowałem go w stopniu dobrym, nie sprawia Mi trudności wykonanie czegoś(co chcę dodać, wiem jak to zrobić, nie zastanawiam się nad tym), myślę że to dobry moment, aby wziąć się za opanowanie chociaż jednego Frame Worka.

0

Myślę, że powinieneś przeprowadzić dokładny research w celu odpowiedzenia sobie na pytanie co to jest framework. Zadam Ci pytanie na rozpęd:

Czy jak będziesz chciał złożyć komputer, to mimo, że mniej więcej wiesz jak zrobić poszczególne części samemu, to będziesz je kleił samemu, czy kupisz gotowe komponenty, takie jak procesor, karta graficzna, dysk i z nich będziesz składał komputer?

Przeczytaj również rozdział Symfony versus Flat PHP to może Cię również naprowadzić po co Ci framework. Znajdziesz go tutaj.

0

Framework daje ci szkielet do budowy całej aplikacji oraz umożliwia proste dodawanie kolejnych bibliotek. Porządku również takie rzeczy jak układ katalogów, psr, architekturę (wymusza korzystanie z modeli, widoków, kontrolerów) itp.

0

Czyli warto w Moim przypadku korzystać z gotowych funkcji ?

0

Standardowe mechanizmy umożliwiające realizację chyba z 99% wszystkich webserwisów, sklepów w przeróżnej postaci, nawet stronek dla firm i blogów :-) Przyglądając się co niektórym rozwiązaniom widać jakieś inspiracje na założeniach z Railsów albo innych frameworków w PHP. Ale co do Laravela 5 i takiego standardowego logowania i rejestracji użytkowników. Generowane z poziomu Artisana, tylko po to żeby było szybciej, tak samo jak są generowane kontrolery i inne rzeczy. Standardowy mechanizm uwierzytelniania oparty o sesje i wpisy w bazie, pod który to jeszcze w tymże Laravelu (w 4.2 było trochę inaczej) jest przygotowane odpowiednie Middleware obsługujące dany request (i jeszcze sprawdza czy to jest AJAX czy też nie) i albo przekierowuje na stronę logowania, albo wypluwa odpowiedni response 401.

Ale co się dzieje kiedy trzeba dodać role i uprawnienia? A no instalowałem jeden z takich pakietów, który był chyba przygotowany nie wiem pod 5.1, na 5.3 już były problemy, nie działało, były jakieś kolizje w zgodności klas, aż do momentu kiedy to przeanalizowałem gruntownie co się tam dzieje. Takie są niestety minusy, bo w tym Laravelu czy tam Symfony (właściwie to w każdym frameworku) to jeżeli nie ma czegoś w sieci i nie można zainstalować albo nie działa poprawnie (z powodu tej nieszczęsnej kompatybilności wstecznej), to albo trzeba napisać od nowa (i przy okazji takiego niestandardowego auth odpowiednie Middleware), albo możecie sobie czekać aż coś się pojawi, o ile w ogóle :-)

W tych samych kategoriach można rozpatrywać jeszcze inne rzeczy, bo co do takiego uwierzytelnienia, to jeśli nie ma w standardzie np. Basic czy tam Digest Authentication i jeszcze odpowiedniego Middleware to pozostaje tylko napisać sobie samemu, tu niestety potrzebna jest gruntowna wiedza na temat jak to wszystko działa i jeszcze jak to poprawnie zrealizować zgodnie z przyjętymi standardami. Obecnie jestem w trakcie realizacji dość dużego projektu, tyle że nie w Laravelu i nie ma zmiłuj, musiałem sobie napisać różnego typu middleware i inne różnego typu rzeczy np. obsługa eventów itd. bo coś czuję że bez ścisłego porządku to bym popłynął :-)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1