Wątek przeniesiony 2016-05-26 18:49 z Off-Topic przez somekind.

PHP - Rozpoczęcie pracy z frameworkiem

0

Cześć.

Piszę tego posta, ponieważ chciałbym się poradzić osób, które są fachowcami w dziedzinie programowania w oparciu o przeróżne frameworki. Otóż ja jestem samoukiem - od dziecka interesowało mnie tworzenie stron internetowych. Zacząłem coś dłubać przy HTMLu i stylować różne części strony za pomocą CSS. Z czasem zainteresowałem się programowaniem w PHP z wykorzystaniem baz danych i w sumie przy tym do dziś zostałem, to mnie najbardziej "kręci". Mam też w miarę opanowane OOP.
Dorabiam sobie na drobnych zleceniach, głównie z oferii. Nie łapię się nigdy większych projektów (czyt. tworzenia stron od A do Z jakichś portali/stron). Najczęściej tworzę jakieś klasy, funkcje lub skrypty zaciągające dane z innych stron czy też wykonujące różne akcje na innych stronach z wykorzystaniem CURLa. Wszystko przez to, że nie posiadam doświadczenia właśnie z frameworkami.
Nie będę ukrywał, że jestem osobą młodą - w tym roku zdawałem maturę i stoję też przed wyborem uczelni. Planuję uderzyć w jakąś uczelnię informatyczną, ale... Naczytałem się sporo wątków na tym forum i sporo użytkowników napisało, że wiedzy jako takiej na studiach zdobyć się nie da. Jest możliwość poznania podstaw, ale szlifować się trzeba samemu. Ja na szczęście jakąś część tego etapu mam już za sobą i uznałem, że skoro mam przed sobą najdłuższe wakacje (połowa maja -> październik), dobrze by było poświęcić ten czas nie tylko na wykonywanie małych zleceń za 200-400zł, ale również na naukę pracy na frameworkach no bo przecież roboty chyba nigdzie nie dostanę, nie znając ani jednego frameworka i bez doświadczenia pracy na nich.

I tutaj chciałbym poprosić o porady osób doświadczonych z tego forum - jakiego frameworka najlepiej będzie mi się nauczyć, abym mógł dobrze pojąć zasady działania tego cuda? Nie pogardziłbym też jakimś źródłem informacji dla początkujących - może korzystaliście z jakichś darmowych poradników, gdzie autor opisał tworzenie jakiegoś banalnego skryptu z wykorzystaniem danego frameworka?

Ja chciałem uderzyć we frameworka: "Kohana", znalazłem nawet jakiś tutorial: https://webmastah.pl/kohana-framework-wstep-do-programowania/
ale nie wiem czy jest sens tracić czas na ten framework, skoro większość speców nie wykorzystuje tego frameworka w swoich projektach. Najczęściej słyszę o frameworku: "Laravel", ale jednocześnie przypuszczam, że to największa kobyła wśród frameworków i zapewne łatwo nie będzie, a na dodatek nie potrafię znaleźć zbytnio żadnych materiałów pomocniczych do tego frameworka.

Prosiłbym o pomoc w wyborze jakiegoś przyszłościowego frameworka oraz w pomocy odnośnie jakiegoś źródła nauki - książki / linki - cokolwiek.

Z góry dziękuję za wszelaką pomoc.

Pozdrawiam,
Michał.

1

Nie "kobyła" tylko drobne światełko ludzkości w ciemnym tunelu PHP.

Gwoli przypomnienia:
jest rok 2016 i kluczowym kryterium wyboru narzędzi jest przyjemność z ich użytkowania.

0

Nie "kobyła" tylko drobne światełko ludzkości w ciemnym tunelu PHP.

Gwoli przypomnienia:
jest rok 2016 i kluczowym kryterium wyboru narzędzi jest przyjemność z ich użytkowania.

Tak, tylko ta przyjemność polega na wyborze między czymś a czymś. Aby móc wybierać, trzeba coś poznać. Jeśli nie zna się nic to nie ma z czego wybierać ;) Stąd mój post i prośba w nim zawarta, aby ludzie bardziej doświadczeni nakierowali mnie na jakiś konkretny framework, który jest przyszłościowy i który mógłbym wykorzystać w przyszłości, w jakiejś pracy (sporo firm operuje na jakimś konkretnym frameworku). Przykładowo, bardzo rzadko widuję oferty pracy, gdzie w rubryce: "Mile widziane" jest napisane: "Znajomość frameworka Kohana", za to bardzo często widuję tam Laravela.

0

co do kohany (aczkolwiek nie czytalem innych wpisów): https://webmastah.pl/co-z-ta-kohana-czyli-slow-kilka-o-nieprogramowaniu/

1

Postaram się napisać dość jasno, jeśli rozważasz Kohanę, sam w nim programuję na zleceniach i dla siebie, jak mi się znudzi to może przejdę na Laravel. Kohana jest stosunkowo prostym frameworkiem i na bank znacznie prostszym do zrozumienia niż taki Laravel, zwłaszcza jeśli się przyjrzeć systemowym plikom i przyjętym założeniom. Jest to dość prosty i co ważne bardzo szybki framework, niestety jest też mało popularny a jego dokumentacja tak naprawdę opiera się na jego źródłach.

Są dość istotne różnice między 3.2 a 3.3, do nowych projektów w zasadzie już nie ma co się bawić w 3.2 tylko na 3.3. Framework ma bardzo fajne narzędzia i wiele różnych helperów ułatwiających życie, niestety trzeba jednak uważać. Ostatnio przekonałem się o tym kiedy to zdecydowałem się na upgrade z v 3.3.4 na 3.3.5 w jednej z aplikacji, to miałem problemy z komunikacją z Google Geocode API, wróciłem do v. 3.3.4. Mogą być błędy, na v. 3.3.4 działa poprawnie.

Jeśli masz jakiś hosting dajmy na to z PHP 5.2/5.3 to musisz użyć v.3.2 bo v 3.3 Ci nie pójdzie, wymaga PHP v. 5.4. Jeszcze nie tak dawno temu musiałem przez to użyć v. 3.2 ale teraz robię port na 3.3, ze względu na dość istotne różnice i autoloading klas trzeba niestety uważać.

Fajnie mi się tworzy webserwisy na tym frameworku, niestety również sam musiałem sobie napisać parę własnych modułów, bo oficjalnie ich nie ma w repo, dobrze że jest jeszcze społeczność która trochę go rozwija. Wiem że wielu może go nie polecać ale jeśli chodzi o freelancing, jak go opanujesz, wybór jest dobry.

0

@drorat1 czy możesz polecić jakieś książki/linki, z których korzystałeś na początku Twojej przygody z Kohana?

1

Na początek to:
http://kohana-php.com.pl/

no i Webmastah,
https://webmastah.pl/kohana-framework-orm-relacje/

Generalnie zajęło mi ok. roku żeby dość dobrze poznać ten framework.

0

Pierwszy link wygląda obiecująco, przejrzałem na szybko pierwsze wpisy, zaczynając od samej instalacji Kohany i wygląda super. Siądę do tego wieczorem i spróbuję coś sensownego stworzyć.

Jakby ktoś miał więcej linków tego typu (lub tytułów książek) - prosiłbym o podzielenie się.

1

Podany przeze mnie pierwszy tutorial dotyczy KO 3.2, napiszę tutaj szerzej ale w kwestii KO 3.3, nie liczyłbym za bardzo na książki, pewnie jakieś są ale generalnie to podstawa to kody źródłowe tego frameworka i dokumentacja opierająca się właśnie na nim.

Kohana 3x charakteryzuje się kaskadowym systemem plików i działa w oparciu o HMVC. Jak się dokładnie przyjrzeć strukturze katalogów i plików, to łatwo zauważyć, że w trzech najważniejszych katalogach: system, modules i application jest z założenia identyczne rozmieszczenie podkatalogów i te same zasady nazewnictwa plików. W KO 3.3 jest PSR-0 czyli w katalogu classes (to ten jest tutaj ważny), jeśli jest przykładowa klasa o nazwie: Controller_Home w katalogu aplikacji, to musi się tam znajdować plik o nazwie Home.php i w nim ta klasa w katalogu classes/Controller, wielkość liter ma tu znaczenie. W KO 3.2 nazwy plików i katalogów były z małych liter. Ta zasada dotyczy wszystkich klas.

Można sobie rozszerzać albo nadpisywać klasy w systemowym katalogu bez potrzeby modyfikacji systemowych plików z katalogu system/classes. Można zauważyć że taka przykładowa klasa HTML zawierająca helpery np. anchor, image itd. zawiera się w dwóch plikach:

system/classes/HTML.php
system/classes/Kohana/HTML.php

Klasa HTML rozszerza Kohana_HTML i tak jest z wszystkimi innymi klasami. I teraz można sobie utworzyć w application/classes/HTML.php jakieś dodatkowe metody statyczne, przy założeniu że ta klasa rozszerza Kohana_HTML i gotowe. Można nie tylko rozszerzać ale i nadpisywać to co jest systemowe. Tak się realizuje np. własne strony błędów np. 404, w tym celu się tworzy w application/classes/HTTP/Exception/ plik 404.php i nadpisać standardowe generowanie odpowiedzi.

Różnica między KO3.2 a 3.3 jest taka że w 3.3 przekierowania realizuje się tak:

// Kohana 3.3, najprościej
HTTP::redirect('jakis_url');
//albo tak:
throw HTTP_Exception::factory(302)
                ->location('jakis_url');

//Kohana 3.2
$this->request->redirect('jakis_url');

Domyślnie przekierowanie 302. W Ko 3.3 trzeba w application/config/url.php dodać trusted_hosts czyli np. tak:

return array(
	'trusted_hosts' => array(
                'localhost',
                'mojadomena.pl',
                'www.mojadomena.pl'
	),
);    

Liczy się kolejność ustawień w application/bootstrap.php, na końcu musi być ustawione
Cookie::$salt na jakąś losową wartość bo też aplikacja nie zadziała. Wszystkie trasy muszą być zadeklarowane przed tą domyślną trasą a nie po niej:

Route::set('default', '(<controller>(/<action>(/<id>)))')
    ->defaults(array(
        'controller' => 'home',
        'action'     => 'index',
));

To jest podstawowa która pozwala wam na generowanie URL wg. wzorca: nazwa kontrolera, nazwa akcji i id. To w nawiasach oznacza że <action> oraz <id> są opcjonalne.
Jest tu jeszcze wiele innych rzeczy a jest tego dużo, że można by tu machnąć na wiele postów.

3

Kohana to martwy framework. Szkoda czasu na jego uczenie. W biznesie liczy się tylko Symfony. Mam nadzieje, że Laravel będzie zdobywać z czasem większą popularność :)

2

Pisałem w kohanie. Jeśli jesteś masochistą i lubisz wynajdywać różne hacki żeby obejść nie które rzeczy to polecam. Kohana jest powierzchownie prosta, ale ta prostota w praktyce bardziej przeszkadza niż pomaga.
Symfony miałem doczynienia, fajne, przyjemne ale w środowisku developerskim strasznie wolne. Można to podobno przyśpieszyć lecz nie miałem czasu się w to zagłębiać.
Ja ze swojej strony polecam Yii http://www.yiiframework.com/ . Szybkie działanie, szybko się pisze, szybko się pracuje z nim. Doskonała dokumentacja z przykładami. Mnóstwo modułów, praca z nim w porównaniu do kohany to przyjemność.

0

Obserwując to co się dzieje oficjalnie na githubie, ostatnie commity były ze 3 mies. temu, aktualna najnowsza wersja to 3.3.5. Wiele modułów jest tworzonych i rozwijanych przez społeczność.

@Heheczek

W której wersji pisałeś? Nie znam linii 2x, choć coś pobieżnie przeglądałem, nie wyglądało to za ciekawie. Aktualnie linia 3x i wersja 3.3. Pobrałem sobie swego czasu Yii basic application template. No ale weźmy przykład z kontrolera:

namespace app\controllers;

use Yii;
use yii\filters\AccessControl;
use yii\web\Controller;
use yii\filters\VerbFilter;
use app\models\LoginForm;
use app\models\ContactForm; 

W KO3 nie wstawia się na początku żadnych tego typu przestrzeni nazw, wszystkie klasy są ładowane z automatu, mechanizm jest określony położeniem plików w katalogach, podkatalogach i ich nazwami. Są określone założenia.

I jeszcze to:

<?php

namespace app\models;

class User extends \yii\base\Object implements \yii\web\IdentityInterface
{
    public $id;
    public $username;
    public $password;
    public $authKey;
    public $accessToken;
...

W Kohanie nie trzeba deklarować tych pól prywatnych, odbywa się to przezroczyście (pewnie dzięki stdClass i metodom magicznym), trzeba jednak określić table name i ewentualnie relacje. W Laravelu (Eloquent ORM) podobnie.

Ja tu biorę pod uwagę mniejsze aplikacje i perspektywy dla frelancerów (solistów) a nie jakieś duże aplikacje gdzie Symfony lepiej pasuje. Co takiego daje tutaj Yii?

Chociaż pod pewnymi względami macie rację. Do logowania przez Facebook musiałem napisać sobie moduł działający przy użyciu Facebook SDK, co prawda jest coś przez kogoś napisane, na gotowce jednak bym tu nie liczył.

2
  1. W poprzednich wersjach yii tego nie było. poza tym dla mnie zmiana jak najbardziej na plus, bo chce wiedzieć co używam w danym momencie. Ładowanie wszystkiego na raz to dla mnie jakby uzywać samych globali.
  2. Nie trzeba pisać tych zmiennych ...

Co oferuje Yii wszystko jest w dokumentacji.

0

Obawiam się że założyciel tego wątku będzie miał pewien mętlik w głowie :) Każdy może polecać to co lubi. W KO3 nie jest ładowane wszystko a tylko to co jest potrzebne. Konkretnie szukane są pliki i katalogi o nazwach będących składowymi nazw typów klas, najpierw w application, potem w modułach, potem w systemowym katalogu. Moim zdaniem duży plus KO3 to kaskadowy system plików. Można sobie z łatwością rozszerzać systemowe klasy bez potrzeby modyfikacji katalogu system, jak i dodawać nowe moduły.

1
phpowiec napisał(a):

Prosiłbym o pomoc w wyborze jakiegoś przyszłościowego frameworka oraz w pomocy odnośnie jakiegoś źródła nauki - książki / linki - cokolwiek.

Symfony - https://symfony.com/doc/current/book/index.html
Zend - http://framework.zend.com/manual/current/en/user-guide/overview.html
Laravel - https://laravel.com/docs/5.2/quickstart

To są główne frameworki wykorzystywane w komercyjnych projektach. Pewnie z 80-85% nowych projektów powstaje z ich pomocą. Jak coś przyszłościowego(pod kontem pracy), to któryś z tych.

Z drugiej strony jak poznasz jakikolwiek framework MVC, to poznanie innego będzie dużo łatwiejsze i szybsze. Coś z mniej popularnych:

Yii - http://www.yiiframework.com/doc-2.0/guide-index.html
Phalcon - https://docs.phalconphp.com/en/latest/index.html

Oczywiście jak wybierzesz framework, to ucz się najnowszej wersji. Nie wiem jak tam stoisz ze znajomością samego PHP, w każdym razie warto używać najnowszej wersji (PHP 7).

0
drorat1 napisał(a):

W KO3 nie wstawia się na początku żadnych tego typu przestrzeni nazw, wszystkie klasy są ładowane z automatu

A gdzie jest problem w przestrzeniach nazw? To tylko ułatwia życie i nie wymusza tworzenia dziwny nazw typu "Controller_Product_Category"

drorat1 napisał(a):

W Kohanie nie trzeba deklarować tych pól prywatnych

w Yii tym bardziej, za pomocą Gii generujesz modele przez przeglądarkę.

Kohana to raczej trup, który nie wykorzystuje tego co oferuje PHP. Zobacz na początek np. Yii2 czy Laravela, później łatwiej będzie przejść na np. Symfony2. Pamiętaj o jakimś dobry IDE, bo znacznie ułatwia życie.

0
innek napisał(a):

A gdzie jest problem w przestrzeniach nazw? To tylko ułatwia życie i nie wymusza tworzenia dziwny nazw typu "Controller_Product_Category"

W takim razie może podasz tu jakiś sensowny sposób jak w KO3 zaimplementować przestrzenie nazw, biorąc pod uwagę kaskadowy system plików? Ten Controller_Product_Category zasadniczo (szczegóły w tym jak działa Kohana::find_file i Kohana::auto_load) może być w trzech położeniach:

  1. system/classes/Controller/Product/Category.php
  2. modules/jakismodul/classes/Controller/Product/Category.php
  3. application/classes/Controller/Product/Category.php

I to co jest w application/classes (o ile jest) bierze priorytet nad tym co jest w pozostałych katalogach 1 i 2 (o ile coś tam jest), więc najpierw szuka to co jest w application/classes, potem przeszukuje moduły a potem system/classes.

Pewnie można tu zrobić jakieś przestrzenie nazw ale od razu trzeba by zmienić Kohana::auto_load oraz Kohana::find_file. Po prostu KO3 działa w dość specyficzny sposób. Zasadniczo wszystko jest w Kohana Core.

Czy ten FW ma już ma kopnąć w kalendarz to można by się jeszcze zastanawiać, bo społeczność coś tam robi i rozwija o swoje moduły. Nawet do Twig-a coś znalazłem i na bank coś tam ludzie dodają tylko jest to rozproszone po repozytoriach githuba.

0

Pół roku temu miałem identyczny problem z wyborem frameworka. Podobnie jak Ty jestem samoukiem i wiem, że nauka pewnych rzeczy bez profesjonalnych porad może okazać się ciężka. Dla mnie najlepszym wyborem okazał się Codeigniter https://www.codeigniter.com/ jest prosty i przyjazny w obsłudze i ma dobrą dokumentację. Wcześniej próbował swoich sił w Symfony, ale niestety na tamtą porę programowanie w tym frameworku mnie przerosło. W Codeigniter dla mnie jedyny minus to brak wbudowanego modułu autoryzacji użytkowników, ale można sobie z powodzeniem dograć i rozbudować po swojemu ION Auth http://benedmunds.com/ion_auth/ .

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1