Frameworki PHP

0

Witam, PHP umiem już na poziomie ze umiem zrobić forum, sklep czy ksiegarnie internewa. I teraz chciałabym się zabrać za jakiś framework. Jaki framework polecacie na początek. Słyszałam że od Symfony i za Zenda powinno się zaczynać bo dla początkujących jest to bardzo trudne. Sama czytałam trochę o Zendzie i nie za wiele rozumiałam. Dodam że znam też na całkiem dobrym poziomie Javie i wiem na czym polega programowanie Obiektowe. Napiszcię jaki framework najlepszy na początek i podajcie jakieś dobrę kursy online
Dziekuje

0

Zacznij od przeczytania dokumentacji symfony2 i ogarnięcia przykładowego bloga napisanego w symfony (symfony_demo) :
https://symfony.com/

0

Za te które są używane i rozwijane od co najmniej 5lat, a sama nazwa nie ma większego znaczenia.

0

Jak uczyłem się Zenda to mnie jasna cholera trafiała.

Ale było warto :) Jak znasz angielski na poziomie średnim to powinnaś przebrnąć przez quickstart na ich stronie. Opanujesz podstawy - reszta pójdzie gładko.

Ale wczoraj zacząłem pisać w Kohana framework i zbytniej różnicy pomiędzy nim, a Zendem nie ma.. przynajmniej na 1wszy rzut oka.
Pozdrawiam

0

Co Wy możecie wiedzieć. Przeglądałem, przynajmniej pobieżnie następujące frameworki:

  • CodeIgnither (v2, v3)
  • Kohana (v. 3.2/3.3)
  • Zend 2.3
  • Symfony 2
  • Phalcon
  • Yii
  • CakePHP
  • FuelPHP

praktycznie co każdy inny to w zasadzie inna filozofia, różne rozłożenie katalogów i plików, różnie się nazywają, różnie to wszystko rozwiązane choć w zasadzie i tak podstawa to MVC.

Kohana? Proszę bardzo, na początek to:
http://kohana-php.com.pl/

Problem z tym frameworkiem jest taki, że wszystkie potrzebne później moduły (paginacja, Cache do Redis, Mongo, SSDB itd), moduły do połączeń chociażby z SQLite, Mongo będziecie musieli szukać po sieci na Githubie ale i tak wszystko jest. Nawet Twig może być obsłużony bo i ten moduł jest.

Pisałem moduły pod Kohana 3.3 (więc najnowszą) do antiflood (zabezpieczenie przed zbyt dużą ilością żądań), cache (Redis, SSDB), sesje na Redis, SSDB oraz MongoDB oraz moduł bazodanowy do Mongo, a tego w standardowej instalce zip nie znajdziecie.

Trzeba ten framework znać praktycznie od podszewki i to na wylot i wiedzieć jak to wszystko jest zbudowane, żeby później można było pisać własne moduły.

Ogólnie dość ciekawe rozwiązanie ze względu na kaskadowy system plików i HMVC, można sobie pisać własne drivery i moduły z wieloma driverami, Active Record Pattern i wiele innych rzeczy.

Ten tutorial wyżej to tylko absolutne podstawy. Obawiam się jednak że w przypadku Kohany będziecie musieli się uczyć przede wszystkim na bazie źródeł tego FW :-)

0

Pierwsza odpowiedz powinna byc "Laravel", ew. nad nastepnymi mozna sie zastanawiac.

http://www.sitepoint.com/best[...]015-sitepoint-survey-results/

0

Nie wiem skąd się bierze taki rozkład popularności frameworków, natomiast jeśli chodzi o szybkość:
http://www.sitepoint.com/phalconphp-yet-another-php-framework/

Wygrywa Phalcon, natomiast Zend, Laravel, Symfony są w tyle.

Laravel 5 wymaga PHP min. 5.5.9 więc jak ktoś dysponuje PHP 5.4 to pójdzie v. 4.2, pod PHP 5.3 już będzie musiał wybrać coś innego np. Kohana i to 3.2 bo 3.3 wymaga już PHP 5.4.

Nie zamierzam promować konkretnego, tu jest tego tyle że z pewnością da się wybrać coś dla siebie, przynajmniej na początek.

0

Symfony i jego oficjalny tutorial są przejrzyjście napisane i wydaje mi się, że to dobry początek.

0

Jak chcesz pracować przy większych projektach oraz w Polsce, to zdecydowanie Symfony 2, jak celujesz w freelancing / rynek zagraniczny to pewnie równie dobrym wyborem będzie Laravel 5. Ten drugi wygląda ciekawie, ale nie do końca podoba mi się idea Active Record, wydaje mi się, że Doctrine-owa struktura jest zdecydowanie bardziej uporządkowana, przejrzysta i zgodna z dobrymi praktykami programistycznymi. Również metody statyczne są chyba nieco nadużywane w tym frameworku, ale to już moja bardzi subiektywna opinia.

0

Wszystko co napisaliście było subiektywne.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0