Phalcon - opinie

0

Pracował ktoś z tym frameworkiem? Jak wrażenia? Widzę w sieci, że jest to temat stosunkowo świeży, ostatnio trochę więcej się o nim mówi.

Pytam, bo w obecnej pracy dostałem propozycję, żeby się go nauczyć i pracować w charakterze stażysty PHP (teraz pracuję jako tester). I zastanawiam się czy warto się w to pchać i czy rozwojowy temat.

0

Żeby nie było, od razu napiszę, że nie znam tego frameworka, ani żadnego innego frameworka PHP.

Rozumiem, że masz szansę na staż, potem na pełne zatrudnienie jako programista w tym framework. Jeżeli nie jest jakiś trudny, ani dziwny, to myślę, że w Twoim przypadku warto w to wejść, skoro masz szansę na zatrudnienie na lepszych warunkach niż tester.

Nawet, jeżeli ten framework będzie klapą i nie będzie rozwijany, to nie powiedziane, że nagle przestanie być używane w firmie. Z drugiej strony będziesz zmuszony poznać inny framework, czy wręcz inną technologię, ale wtedy będzie łatwiej, bo moim zdaniem w każdym frameworku chodzi o to samo, czyli dostarczenie typowych elementów potrzebnych w większości aplikacji, żeby nie pisać ich za każdym razem od nowa, np. dostęp do bazy danych, sesja, oddzielenie logiki od prezentacji, webserwisy itp. Moim zdaniem jest to podobnie jest z samochodem. Jest bardzo dużo marek i modeli, które różnią się wyglądem, wyposażeniem, parametrami, ale każdy jeden ma silnik, światła, kierownicę, koła i służy po to, żeby się przemieszczać z miejsca na miejsce po drogach i że jak się jeździ jakiś czas i zmienia samochód, to już jeżdżenie nie sprawia takich problemów, jak w przypadku pierwszego samochodu po zrobieniu prawa jazdy, jedynie trzeba się przyzwyczaić do innych przełączników, kontrolek, przyspieszania, hamowania.

Słyszałem, że w niektórych firmach jest używany Silverlight (w innych celach niż demosceny lub odtwarzacz filmów), pomimo, że niedawno okazał się być klapą.

0

Jeżeli tylko chcesz się pchać w PHP - czemu nie?

Sam niedawno dowiedziałem się o tym projekcie, zaciekawiło mnie to, że jest to framework (FW) jako rozszerzenie PHP - chyba tylko Zend miał takie coś ze znanych FW. Na stronie Phalcona chwalą się, że są szybsi od Zenda i innych popularnych FW - więc potrafię dostrzec zalety takiego rozwiązania. Tylko z pewnością gorzej się to aktualizuje, Hekko (btw: polecam) widzę się bierze za supportowanie Phalcona i teraz się zastanawiam jak oni rozwiążą problem utrzymania kilku wersji tego FW jeżeli zajdzie taka potrzeba (aktualizacje nie będą kompatybilne wstecz).

0

Dzięki za rady.

Chcę iść w webdev i to raczej jako fullstack dev - interesuje mnie też kodzenie po stronie klienta choćby w Javascript. Przez ten cały hejt na PHP próbowałem po godzinach Ruby on Rails, ale strasznie karkołomny i zawiły mi się ten framework wydał i właściwie po 2 miesiącach nauki nie umiem nic sensownego w tym stworzyć. Czysty PHP znam nieźle, tylko nie pracowałem jeszcze z żadnym frameworkiem, a teraz pojawiła się okazja, żeby pracować i jednocześnie się nauczyć, więc chyba skorzystam.

0
dzek69 napisał(a):

Hekko (btw: polecam) widzę się bierze za supportowanie Phalcona i teraz się zastanawiam jak oni rozwiążą problem utrzymania kilku wersji tego FW jeżeli zajdzie taka potrzeba (aktualizacje nie będą kompatybilne wstecz).

Jedną z podstawowych zasad twórców tego FW jest utrzymywanie kompatybilności wstecznej. I tak wersja 1.3.2 Phalcona jest w pełni kompatybilna z wersją 2.0, pomimo tego, że 1.3.2 jest napisany w C, natomiast najnowsza wersja została przepisana do języka Zephir (składnia niewątpliwie czytelniejsza niż ta w C, coś pomiędzy PHP, a JS), przy zachowaniu bardzo wysokiej wydajności FW. I tak można tworzyć projekty w Phalconie nie mając pojęcia o Zephirze, a można też w Zephira się zagłębić edytując w łatwiejszy sposób funkcjonalność samego FW. Deweloperzy wydają się być mocno zaangażowani w projekt, a sam Phalcon na pewno ma szanse znaleźć swoje miejsce w świecie PHP na dłużej, bo daje coś, czego nie dają inne frameworki PHP - wysoką wydajność. Dokumentacja jest bardzo dobra, a składnia jak na PHP dosyć czytelna. Chociaż pod względem składni Laravel wydaje się być najbardziej elegancki.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1