Zend Framework - kilka pytań

0

Witam,
Kilka dni temu wziąłem się za naukę ZF. Szukałem jakiegoś forum konkretnie o tymże frameworku, ale z tego co się orientuje, mają ich niewiele i mały ruch mają. Mam więc kilka pytań:

1) Jak w widoku dodać kontroler? Tak jak w np. w layoucie chce dodać podstrony do innych plików html, daje kod <? echo $this->render('plik.phtml') ?>, analogicznie jak dać coś takiego, tylko co dodałoby kontroler zamiast widoku?
2) Da się ustalić jakoś jakąś zmienną w rodzaju $baseUrl, żeby nie wpisywać ciągle pełnej ścieżki do pliku znajdującego się w folderze public? Np, zamiast wpisywać <? echo $this->headLink()->appendStylesheet('/folder1/public/css/global.css') ?> wpisywać tylko <? echo $this->headLink()->appendStylesheet('/css/global.css') ?> ?
3) Zawsze korzystałem z frameworka kohana, nie mogę się przyzwyczaić do formularzy w zendzie. Wiem, że aby dodać jakiś tekst obok pola tekstowego trzeba dodać 'label' => 'jakiś tekst'. A jak to cholera formatować? :P Po prostu 'label' => '

jakis tekst
'?
4) Jak się połączyć z bazą danych? Gdzie są ustawienia konfiguracyjne? :P</p>

Z góry dzięki wielkie za pomoc i za chęci. Pytania dotyczą podstaw, ciężko mi się przestawic z kohany na zenda :P

Pozdrawiam,

0

1) helper action: echo $this->action(akcja,kontroler,modul, parametry)
2) chyba nie
3) wyświetlaniem zajmują się dekoratory, jeżeli chcesz uzyskać coś więcej niż standard, to musisz o nich poczytać, a formatować warto w CSSie :D
4) http://framework.zend.com/man[...].quickstart.create-model.html

0

O, dzięki wielkie. Mam jeszcze tylko problem z bazą danych. Co wpisać w cmd, żeby to zadziałało? Dajmy na to, że mam taką samą strukture plików jak w tym quickstarcie, gdzie wpisać login, hasło?

0
Random string napisał(a)

O, dzięki wielkie. Mam jeszcze tylko problem z bazą danych. Co wpisać w cmd, żeby to zadziałało? Dajmy na to, że mam taką samą strukture plików jak w tym quickstarcie, gdzie wpisać login, hasło?

link z punktu 4, komentarz

Posted by: andy on: 2010-04-27 20:53:14

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0