Wybuch pod woda

0

Chce zrobic do gierki wybuch lodzi podwodnej pod woda ale nie wiem jak to ma wygladac, ma ktos moze materialy (filmy lub zdjecia) gdzie cos takiego ma miejsce chce zpobaczyc jak babelki sie rozchodza jaki jest odglos wybuchu (pod woda omg) i ogolnie jak to narysowac :F

0

Wybuch powiadasz? Rzecz w tym, że pod wodą, w przypadku łodzi podwodnej, sytuacja jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Po pierwsze, coś musi tą łódź podwodną uszkodzić. Zakładając, że to torpeda albo bomba głębinowa, to faktycznie dochodzi do eksplozji. Ale do tego dokłada się więcej efektów - przerwanie poszycia łodzi podwodnej powoduje wciągnięcie wody do środka (wewnątrz panuje ciśnienie zbliżone do atmosferycznego, na zewnątrz każde dziesięć metrów zanurzenia to kolejna atmosfera ciśnienia), czyli na dobrą sprawę implozja. Raczej o większej skali, aniżeli eksplozja wywołana przez torpedę/bombę głębinową. Następnym efektem jest zamiana powietrza z wodą miejscami - powietrze, jako lżejsze pod tym samym ciśnieniem, wypływa na powierzchnię, a woda wypełnia resztę przestrzeni łodzi podwodnej. Kolejnym efektem, który może się dołożyć jest eksplozja paliwa. Ale na to robią się niewielkie szanse, gdyż olej napędowy (na który większość łodzi podwodnych pływała, łodzie atomowe to w ogóle inna historia) nie pali się pod wodą, więc musiałby zapalić się w otoczeniu powietrza z wnętrza łodzi - innymi słowy - ma dość marne szanse na taki zbieg okoliczności. Oczywiście istnieje jeszcze jedna możliwość - poszycie łodzi podwodnej nie jest przerwane, ale wnętrze jest uszkodzone przez wstrząsy - wówczas faktycznie paliwo może eksplodować, ale to już różne przypadki dość mało prawdopodobne.

P.S. Odnośnie dźwięku - w wodzie dźwięk rozchodzi się dużo lepiej niż w powietrzu. Jednak na granicy ośrodków jest tłumiony. Innymi słowy - jeśli słuchasz z powietrza, to marne szanse, byś coś usłyszał (poza falami, które takie zdarzenie może wywołać). Jeśli miałbyś głowę zanurzoną w wodzie, to wybuch jak każdy inny, tyle, że słyszany kilkakrotnie silniej.

0
Adam.Pilorz napisał(a)

Zakładając, że to torpeda albo bomba głębinowa, to faktycznie dochodzi do eksplozji.

Nie do końca wiem co miałeś na myśli ale bomba głębinowa była skonstruowana po to by wytworzyć zwiększone ciśnienie wokół kadłuba i tym go uszkodzić.

0

Dokładnie, a to zwiększenie ciśnienia odbywało się na drodze eksplozji ;).

0

No dobra. Jeżeli wystarczy Holywood to może "Polowanie na Czerwony Październik" z Sean'em Connery w roli głównej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1