Zagadka

Odpowiedz Nowy wątek
2006-08-05 20:43
0

Witam. Usłyszałem tą zagadkę od szefa. Nie ma w niej żadnych chwytów czy ukrytych znaczeń. Oto jej treść:

Jest ciemny pokój, bez okien, mebli, niczego poza żarówką wiszącą z sufitu. Gdzieś poza pokojem są trzy włączniki. Tylko jeden z nich zapala żarówkę. Można naciskać je dowolną ilość razy. Do pokoju można wejść tylko raz aby sprawdzić, który włącznik zapala światło. Pytanie więc, który włącznik zapala światło?

Gdyby były dwa to sprawa prosta. Naciskam nr 1 i idę sprawdzić. Jeżeli pali się to znaczy, że nr 1, jeżeli ciemno to numer 2. Tu jednak mamy trzy włączniki, czyli mamy 50% szans na trafienie. Zgadywanie jest zabronione. Metoda musi być potwierdzona naukowo. Powodzenia. Adam. ;-)


<span style="color: blue">"Kolarstwo to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportu. Nawet najgorszy kolarz jest wciąż wybitnym sportowcem."
s.p. Marco Pantani
</span>

Pozostało 580 znaków

2006-08-05 20:51
0

Mozna zapalic pierwszy wlacznik, poczekac jakis czas, potem go zgasic, zapalic drugi i wejsc do tego pokoju. Jesli zarowka sie swieci to znaczy, ze wlacznik drugi ja zapala, jesli sie nie swieci, za to jest ciepla to pierwszy a jesli jest zimna i zgaszona - 3.


Pozostało 580 znaków

2006-08-05 21:26
mmmm
0

http://www.mensa.org.pl/index.php?do=go&id=15#zag2

Pozdrawiam ;)

Pozostało 580 znaków

2006-08-05 22:47
0
Oleksy_Adam napisał(a)

Pytanie więc, który włącznik zapala światło?

Bardzo szybko zmieniamy stan każdego przełącznika przez dłuższy okres czasu tak aby spalić żarówkę i wiemy, że teraz żaden już jej nie zapali ;)

Swoją drogą nie wpadłbym na to aby nagrzewać żarówkę. Raczej zrobiłbym coś takiego: zapalam 1 przełącznik a w 2 wkładam zapałke i ustawiam go w stanie "nie do końca włączonym" tak, żeby między stykami w nim się iskrzyło - można usłyszeć przeskoki ładunku przystawiając ucho do przełącznika. 3 przełącznik zostawiłbym nieruszony. Jeśli żarówka by świeciła to przełącznik nr 1, jeśli nie to 3 a gdyby mrugała to 2 :d

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0