[GUI] Układ przycisków (ankieta)

0

Witam, mam problem z wybraniem lepszego układu przycisków na formie. Prosze Was, o wydanie swojej opini na ten temat :) Oto dwa warianty:

WARIANT 1
user image

WARIANT 2
user image

Jeżeli ktoś dobrze zna się na projektowaniu interfejsów i mógłby udzielić mi fachowej odpowiedzi na pytanie byłbym bardzo wdzięczny :)

Wszystkich, którzy uważają to pytanie za idiotyczne - przepraszam... ;)

0

Jak dla mnie OK powinno byc po prawej stronie, bo tak jestem przyzwyczajony z innych programow.
Jakby bylo odwrotnie tylko bym sie wkurzal .:)

0

No własnie wariant 2 jest w większości programów, moim zdaniem trzeba być oryginalnym, i wybrać wariant 2, przynajmniej człowiek będzie czytał co jest napisane na przyciskach, a nie będzie odruchowo przyciskał :)

Tak więc wariant 2:)

0

Powinno byc OK Apply Cancel, dlaczego powinno? Bo wiele aplikacji tak ma i np ja zawsze szykam OK po lewej i jak widze program w ktorym jest to pomieszane to mnie szlag trafia.

0
WeeR napisał(a)

No własnie wariant 2 jest w większości programów, moim zdaniem trzeba być oryginalnym, i wybrać wariant 2, przynajmniej człowiek będzie czytał co jest napisane na przyciskach, a nie będzie odruchowo przyciskał :)

Tak więc wariant 1:)

że hę ? właśnie wariant 1 jest we wszystkich (prawie) programach, nie trzeba być oryginalnym tylko robić tak żeby user nie kliknął niechcący w Anluj, tak więc wariant 1 - ja nigdy nie czytam prawie tylko klikam odruchowo w pierwszy z lewej jak chcę nacisnąć "OK"

0

W systemie Windows głównie OK jest z lewej. W Linuksach jest zwykle odwrotnie ;) Przynajmniej ja tak zauważyłem :)

0

Najlepiej nie robić żadnych udziwnień tylko tak jak jest standardowo - wariant 1.

0

wariant 2 wygląda dziwnie :|

0

Poszukaj po necie. Typowa święta wojna. "left positive" lub "right positive".
W Windowsie przyjęte jest "left positive".
W systemach uniksowych "right positive".
Na Mac-ach nie wiem.

Za każdym z tych układów stoją sensowne argumenty. Proponuję nie wdawac się w dyskusje co jest lepsze, tylko robić układ, który w danym systemie jest przyjęty za standardowy, bo inaczej spowoduje to tylko zamieszanie w głowach użytkowników.

Wybór, dlaczego w Windowsach jest "left positive" a w systemach uniksowych "right positive" wynika z ideologii tych systemów.

Windows zawsze zapyta cię "czy jesteś absolutnie pewien, że chcesz usunąć ten plik?" i zakłada się, że użytkownik pomylił się. Więc kliknie w anuluj, które jest w prawym dolnym rogu i łatwo w niego trafić. To jest system dla laików, więc założenie jest, że nie wiedzą oni czego tak na prawdę chcą.

W systemach uniksowych nie otrzymasz pytania, czy chcesz usunąć plik. Po prostu go usunie. Ew. jeżeli już zada pytanie, to zrobi założenie, że jesteś świadom co robisz i ułatwi Ci trafienie w przycisk OK umieszczony w prawym dolnym rogu. To są systemy z przeznaczeniem dla świadomych użytkowników.

Więc bierz wzór z Firefoksa i w Windowsie stosuj "left positive", a w uniksach "right positive". Nawet jeżeli robisz oprogramowanie międzyplatformowe. To na prawdę niewielki narzut kodu, a oszczędzasz skomlenia użytkowników (np. w gtk to jest tylko jeden wpis w pliku gtkrc).

0

Wielkie dzięki za tak duży odzew :D Teraz nie mam już żadnych wątpliwości w tej sprawie.
Dryobates - podziękowania za naprawdę fachową odpowiedź [browar]

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1